PoradyPoradyOświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy. Kto i kiedy musi je wypełnić?

Oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy. Kto i kiedy musi je wypełnić?

Do wypełnienia takiego dokumentu zobowiązane są osoby, które sprowadzają pojazdy z terytorium innych państw Unii Europejskiej do Polski. Jak musi wyglądać oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu, aby było akceptowalne?

Kto wypełnia oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu z zagranicy?

Oświadczenie musi wypełnić każdy, kto sprowadził pojazd z państwa członkowskiego Unii Europejskiej do Polski i chce go sprzedać w kraju. Dlaczego trzeba to zrobić? Ponieważ zmusza do tego prawo, a poza tym, ważna jest uczciwość. Kupujący musi wiedzieć, że pojazd został sprowadzony z danego kraju w konkretnym dniu.

Takie oświadczenie trzeba złożyć nie tylko, kiedy sprowadzany jest samochód osobowy. Należy to również zrobić, jeśli dotyczy to np. ciągnika, quada czy motoroweru.

Potwierdzenie daty sprowadzenia może być także określone w dowodzie własności pojazdu, które jest przygotowane dla kupującego. Jest to możliwe od 2019 roku. To wtedy wprowadzono odpowiednie rozporządzenie.

Jak powinno wyglądać oświadczenie o sprowadzeniu pojazdu?

Taki dokument musi zawierać podstawowe dane sprowadzającego pojazd (imię, nazwisko, adres i numer PESEL) albo dane firmy i datę oraz miejsce sporządzenia. Oprócz tego trzeba podać markę pojazdu, numer rejestracyjny lub numer VIN i jasno wskazać dzień, w którym pojazd został sprowadzony z terytorium Unii Europejskiej.

Podsumowując, importerzy pojazdów mają dwie opcje wskazania daty sprowadzenia. Mogą to zrobić przez oświadczenie albo umieścić tę informację w dowodzie własności pojazdu dla nabywcy.

Polecamy również:

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Kiedy trzeba je spisać?

Zawiadomienie ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Jak powinno wyglądać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji