OponyOptymalizacja opony: na czym polega? Kiedy warto ją wykonać?

Optymalizacja opony: na czym polega? Kiedy warto ją wykonać?

Optymalizacja opony względem felgi to procedura mniej znana niż samo wyważanie koła, choć często okazuje się równie istotna. Na czym polega ten zabieg? Kiedy warto wykonać optymalizację opony względem felgi?

Wraz ze wzrostem temperatur coraz więcej kierowców decyduje się wymienić ogumienie zimowe na letnie. Standardowa wizyta w warsztacie wulkanizacyjnym nie trwa długo i oprócz samej zmiany obejmuje wyważenie kół, aby nawet przy wysokich prędkościach nie powodowały one drgań ani wibracji nadwozia. Służą do tego odpowiednie maszyny, dzięki którym serwisant wie, w których dokładnie punktach trzeba zamocować ciężarki. Niekiedy zdarza się, że pomimo wyważenia i właściwego napompowania kół, kierowca podczas jazdy i tak wyczuwa bicie. Z czego wynika defekt? Jak można zaradzić temu problemowi?

Przede wszystkim, warto zdawać sobie sprawę, że zarówno felgi, jak i opony są idealnie okrągłe tylko z pozoru. W rzeczywistości wiele egzemplarzy może posiadać niezauważalne gołym okiem defekty, polegające na niewielkich odstępstwach od idealnego kształtu koła. W przypadku ogumienia dochodzi również kwestia sprężystości mieszanki, która w różnych fragmentach opony może się delikatnie różnić. Efekt tego rodzaju niedoskonałości zauważymy dopiero podczas jazdy – tym bardziej, jeśli wady na feldze i oponie nałożą się na siebie.

Optymalizacja opony względem felgi – na czym polega?

Rozwiązaniem problemu jest często proces optymalizacji. Polega on na takim ułożeniu opony względem felgi, aby ewentualne defekty obu elementów koła nie występowały w tym samym punkcie. Odstępstwa od ideału określa się przy pomocy urządzenia do wyważania. W kolejnym kroku serwisant powinien zamocować oponę na feldze w taki sposób, by wykryte wady znalazły się po przeciwnych stronach środka koła. Tym samym niedoskonałości zrównoważą się i przestaną powodować drgania, wpływające negatywnie chociażby na komfort jazdy czy tempo zużywania się elementów zawieszenia.

Dobrze wykonana optymalizacja może nawet pozwolić na zredukowanie liczby ciężarków potrzebnych na koło. O prewencyjne wykonanie tej procedury najlepiej poprosić jeszcze przed wymianą opon. Wynika to z faktu, że w sezonie dużego ruchu w serwisach wulkanizacyjnych pracownicy mogą z automatu wykonywać jedynie wyważanie – tak jest po prostu szybciej.

Optymalizacja opony względem felgi – ile kosztuje?

Optymalizacja może być dodatkowo płatna, a cena usługi waha się przeważnie od 20 do 50 zł za koło. Mimo to, lepiej zadbać o wykonanie tego procesu od razu, niż później być zmuszonym po raz kolejny umawiać się na wizytę w wulkanizacji. Pamiętajmy, że dokładanie kolejnych ciężarków może nie rozwiązać kwestii bicia koła we właściwy sposób. Często to optymalizacja okazuje się kluczową procedurą, pozwalającą wyeliminować pojawiające się podczas jazdy drgania.

Redakcja poleca:

Jak przechowywać opony, by ich nie zniszczyć?

Dlaczego z opony uchodzi powietrze?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji