OponyOpony zrobione z butelek. Znaczenie recyklingu w przemyśle oponiarskim

Opony zrobione z butelek. Znaczenie recyklingu w przemyśle oponiarskim

Najbliższe plany Continentala przewidują produkcję opon z przetworzonych plastikowych butelek. To pierwszy krok w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, którą firma ma realizować w przyszłości.

Opona samochodowa nie od dziś jest w pewien sposób powiązana z plastikową butelką. Materiał, z których tworzy się butelki – politereftalan etylenu (PET) – od dawna stosuje się też do budowy opon samochodowych z uwagi na jego wyjątkowe właściwości: zachowuje on swój kształt nawet przy wysokich obciążeniach i temperaturach, co korzystnie przekłada się na bezpieczeństwo jazdy samochodem.

Dotychczas jednak stosowano tzw. konwencjonalny PET pozyskiwany z surowców pierwotnych. Continental opracował innowacyjną strategię opierającą się na wytwarzaniu poliestru z plastikowych butelek, uprzednio przygotowanych zgodnie z założeniami recyklingu. Nowa, zrównoważona przędza poliestrowa uzyskiwana będzie w procesie mechanicznym i wykorzystywana do budowy osnowy opony. Co istotne, procesowi przetwarzania butelek nie towarzyszą żadne pośrednie etapy chemiczne, i to pomimo przeznaczenia ich do produkcji tak istotnego produktu, jak ogumienie samochodowe.

Już w 2022 roku będziemy mogli wykorzystać w produkcji opon materiał uzyskany z przetworzonych butelek PET. W naszym innowacyjnym procesie recyklingu włókna są przędzone z przetworzonego PET bez konieczności wcześniejszego rozbijania materiału na jego składniki. Wykorzystując przędzę poliestrową z recyklingu robimy kolejny ważny krok w kierunku międzyproduktowej gospodarki o obiegu zamkniętym” – mówi dr Andreas Topp, specjalista odpowiedzialny za materiały, rozwój procesów i industrializację w obszarze biznesowym Continental Tires. Przedsiębiorstwo podkreśla, że nowe włókna z surowców wtórnych mają podobne właściwości do tych stosowanych do tej pory, a zatem zapewniają wymaganą twardość, stabilność termiczną i odporność na zerwanie.

Według wstępnych wyliczeń do wytworzenia kompletu opon samochodowych będzie można zagospodarować ponad 60 butelek PET pochodzących z recyklingu. Na tym jednak nie kończą się założenia firmy Continental. Plan na najbliższe dziesięciolecia obejmuje systematyczne zwiększanie skali wykorzystywania materiałów pozyskiwanych w sposób zrównoważony, aż do ich całkowitego udziału w 2050 r.

Redakcja poleca także:

Jakie zastosowanie dla plastikowych butelek znalazło Audi?

Jak wydłużyć życie opon? 10 skutecznych sposobów

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji