Współpraca reklamowaOpony coraz bardziej przyjazne środowisku. Tym się wyróżniają

Opony coraz bardziej przyjazne środowisku. Tym się wyróżniają

Nowoczesne technologie pozwalają zastępować nieekologiczne materiały surowcami pochodzenia naturalnego bądź pochodzącymi z recyklingu. Czy takie zabiegi wpływają na jakość opon?

Większości kierowców opony kojarzą się gumą i rzeczywiście jest ona głównym ich składnikiem. Jednak w ogumieniu znajdują się także niewidoczne z zewnątrz materiały, takie jak stal czy materiałowe włókna. Z kolei mieszanka gumowa, z której wykonany jest bieżnik zawiera wiele składników, np. oleje, które pomagają jej zachować właściwości w różnych warunkach czy sadzę będącą wzmacniającym wypełniaczem.

Surowce naturalne i odpady w oponach

Idący z duchem czasów producenci opon obecnie kładą duży nacisk na zrównoważony rozwój i produkcję przyjazną środowisku. Proekologiczne działania wdrażają głównie duże koncerny oponiarskie, dysponujące zapleczem finansowym i naukowym umożliwiającym prace nad nowatorskimi technologiami. Jednym z pionierów i bardzo zaangażowanym w przyjazną środowisku produkcję opon jest niemiecki koncern Continental. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę badaniom naukowym, produkowane obecnie opony tej marki zawierają szereg nowatorskich technologii mających na celu maksymalne wykorzystanie składników naturalnych lub pochodzących z recyklingu. I tak używane do produkcji mieszanki gumowej żywice węglowodorowe zastępują obecnie żywice naturalne będące odpadem w przemyśle papierniczym i drzewnym. Podobnie jest z odpowiedzialnymi za zapewnienie dużych przebiegów i przyczepności na mokrej nawierzchni olejami ropopochodnymi – one także coraz częściej są zastępowane naturalnymi – roślinnymi.

Najbardziej znanym od lat naturalnym składnikiem opon jest kauczuk. Pozyskuje się go z mleczka drzew kauczukowca, jednak jego produkcja jest kosztowna i wymaga transportu na dalekich odległościach. Inżynierom Continentala udało się pozyskać kauczuk o takich samych właściwościach z korzeni mniszka lekarskiego. Ta niezbyt wymagająca roślina jest uprawiana w Europie, co znacznie obniża ślad węglowy związany z jej transportem.

Kolejnym krokiem ku ekologicznej produkcji opon jest zastępowanie sadzy wytwarzanej w procesie półspalania paliw węglowodorowych krzemionką pozyskiwaną z popiołu powstałego wskutek spalania łusek ryżu. Ten popularny odpad rolniczy często wykorzystywany jest jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej.

Opony ekologiczne Continental 01
Najbardziej ekologiczna opona koncernu – Continental UltraContact NXT zbudowana jest m.in. z przetworzonych butelek, kauczuku naturalnego, krzemionki z łusek ryżu oraz żywic pochodzenia biologicznego

Poza składnikami pochodzenia naturalnego, współczesne opony zawierają też szereg składników pochodzących z recyklingu. Ponowne wykorzystanie stali czy granulatu gumowego ze zużytych opon pozwala w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy ekologii produkcji ogumienia. Podobnie jak technologia ContiRe.Tex wykorzystująca przetworzone plastikowe butelki. Te, zamiast trafiać na wysypiska, przetwarzane są na włókna wykorzystywane do produkcji wewnętrznego opasania opon.

Ekologiczne opony – bezpieczne i wytrzymałe

Warto pamiętać, że współczesne opony ekologiczne to nie tylko produkty wytworzone z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów. W trakcie produkcji opon szczególny nacisk kładziony jest na obniżenie oporów toczenia oraz ich masy, co wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa lub energii elektrycznej podczas jazdy samochodu. Ponadto współczesne opony projektowane są tak, by ich bieżnik był odporny na zużywanie, a użytkownik mógł pokonać na nich jak najwięcej kilometrów przed wymianą.

Ale czy takie opony są bezpieczne i zapewniają odpowiednie parametry? By się o tym przekonać wystarczy przeanalizować wyniki współczesnych testów przeprowadzanych przez niezależne instytucje i redakcje magazynów motoryzacyjnych. Okazuje się, że pomimo wprowadzania proekologicznych technologii produkcji oraz wydłużania żywotności opon i obniżania ich oporów toczenia, produkty takie jak np. Continental PremiumContact 7 zajmują czołowe lokaty w rankingach opon. Wygrywają głównie konkurencje hamowania oraz własności jezdnych na suchej i mokrej nawierzchni, zapewniając tym samym najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Redakcja poleca również:

Czy opony do aut elektrycznych muszą mieć osobne oznaczenia?

Więcej na temat ekologicznej opony Continental UltraContact NXT

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji