Opel Zafira Life

Do tej pory każda Zafira była kompaktowym minivanem. Od teraz nazywa się Zafira Life i jest… mikrobusem. Sprzedaż ruszy w lutym.

Minivany sprzedają się coraz gorzej, bo klientom obecnie bardziej podobają się SUV-y i crossovery. W minionym roku (dane Jato Dynamics za 11 miesięcy) Zafirę kupiło w Europie 27,8 tys. osób, a w tym samym okresie 2017 r. – 44,5 tys., co oznacza spadek sprzedaży o blisko 40%.

Opel Zafira Life
Opel Zafira Life to mikrobus. Będzie oferowany w trzech wariantach długości. Na zdjęciach wersja średnia (Medium), mierząca 495 cm.

Opel postanowił więc pożegnać się z Zafirą jaką znamy i zastąpić ją Zafirą Life (choć w tym roku oba modele mają być jeszcze sprzedawane równolegle). Wydaje się jednak, że nazwę Zafira pozostawiono na wyrost, bo oba auta nie mają ze sobą – nie tylko technicznie, ale także w sensie segmentów do których przynależą – nic wspólnego. Zafira Life to bowiem bliźniaczy model osobowych wersji mikrobusów Citroena (Spacetourer), Peugeota (Traveller) i Toyoty (Proace Verso). Zafira Life ma trzy odmiany: Small (długość 4,6 m; rozstaw osi 293 cm), Medium (4,95 m; rozstaw osi – 328 cm) i Large (5,3 m; rozstaw osi – 328 cm). Dostępne będą różne konfiguracje siedzeń – w tym z czterema obracanymi fotelami z tyłu (maksymalnie auto może pomieścić 9 osób). Nie ma wątpliwości, że Zafira Life to – podobnie jak pozostałe modele wspomniane wyżej – samochód o bardzo przestronnym i funkcjonalnym wnętrzu, ale pod względem pozycji za kierownicą, właściwości jezdnych czy komfortu resorowania nie będzie równie dobra jak Zafira – jeden z najlepszych Opli ostatnich lat. I wynika to po prostu z koncepcji samochodu – żeby nie wiem jak zaklinać rzeczywistość – mikrobus to nie kompaktowy minivan.

Nie podano jeszcze jakie silniki trafią do Opla, ale można zakładać, że będą takie same, jak w pozostałych „trojaczkach” – turbodiesle 1.5 i 2.0 o mocy 95/102-177 KM, łączone z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. Zafirę Life można wyposażyć w rozbudowany system kontroli trakcji IntelliGrip z kilkoma programami działania. W ofercie znajdzie się także wersja z napędem 4×4 opracowanym przez firmę Dangel. Co ciekawe, w 2021 r. pojawi się wersja elektryczna.

Opel Zafira Life ma – seryjnie lub opcjonalnie – nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. układ awaryjnego hamowania w przypadku ryzyka kolizji („widzi” także pieszych), asystenta pasa ruchu, system wykrywania zmęczenia kierowcy, aktywny tempomat czy kolorowy wyświetlacz przezierny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here