Ubezpieczenie OC

W zależności od miejsca zamieszkania, roczna stawka OC może się różnić nawet o kilkaset złotych. Gdzie ubezpieczenie jest najdroższe, a w której części Polski kierowcy zapłacą najmniej?

Oceń swojego ubezpieczyciela w Wyborze Kierowców

ikony WK_ubezpieczenie

Każde miasto i miejscowość w Polsce ma inne stawki ubezpieczenia OC. Serwis internetowy Rankomat.pl jest stroną, na której można porównać koszty polis poszczególnych ubezpieczycieli. Aby to zrobić, należy wypełnić formularz ze swoimi danymi. Ten jest wysyłany do wielu towarzystw jednocześnie i po chwili wraca z wyliczoną stawką. Porównywarka Rankomat, wykorzystując swoje możliwości, stworzyła zestawienie średnich kosztów polis ubezpieczenia OC w danych miastach w Polsce. Wzięła pod uwagę ubezpieczenia opłacone w styczniu bieżącego roku.

NASZ SKLEP

Najdrożej na zachodzie kraju

Różnice w stawkach ubezpieczeń na przestrzeni różnych regionów w Polsce bywają niekiedy znaczące. Najwięcej za OC zapłacimy we Wrocławiu i jest to 1089 złotych. Na drugim miejscu – Warszawa (969 zł), dalej Gdańsk (968 zł) i Poznań (927 zł). Wynik stolicy Dolnego Śląska jest aż o 44% wyższy od średniej dla wszystkich miast w Polsce. Najmniej ubezpieczenie kosztuje na południu kraju – odpowiednio w Krakowie (846 zł), Lublinie (789 zł) i Katowicach (769 zł).

Taniej – na prowincji

Różnice przedstawiają się również na szczeblu wojewódzkim. Zgodnie z przewidywaniami, większe stawki są w największych miastach. Mieszkańcy mniejszych miejscowości i mogą liczyć na to, że zapłacą nawet kilkaset złotych rocznie mniej za OC niż w przypadku „mieszczuchów”. Przykładowo – stawka w Gdańsku jest o 19% wyższa niż w pobliskiej Krynicy Morskiej.

Od czego zależy koszt polisy?

Ubezpieczyciele wysokie stawki w dużych miastach argumentują tym, że codzienna jazda po ruchliwych, miejskich ulicach z góry oznacza większe ryzyko stłuczki lub nawet wypadku. Im dalej od miasta, tym drogi są mniej uczęszczane i to ryzyko stopniowo maleje. Oprócz tego wpływ na stawkę ubezpieczenia ma wiek posiadacza, historia szkodowości, pojemność silnika czy roczne przebiegi.

MiastoStawka
Gdańsk968
Szczecin899
Bydgoszcz859
Poznań927
Łódź906
Warszawa969
Wrocław1089
Katowice769
Lublin789
Kraków846