Cyfrowy paszport samochodu

Zakup dobrego używanego auta w Polsce nie jest łatwy. Serwis ogłoszeniowy Otomoto postanowił to zmienić, uruchamiając platformę sprzedaży sprawdzonych samochodów używanych.

W Polsce każdego roku zawieranych jest ok. 2,5 mln umów kupna/sprzedaży samochodów używanych. Największym problemem tego rynku jest tzw. asymetria informacji – sprzedający zwykle ma dużo większą wiedzę o rzeczywistym stanie technicznym pojazdu niż kupujący. Skutkuje to brakiem zaufania obu stron rynku do siebie – w efekcie nie brakuje osób, które starają się kupić możliwie tanie auto, zakładając, że usterki i tak się pojawią, więc po co przepłacać.

Najnowsze dane są alarmujące. Z badania przeprowadzonych przez Otomoto wynika, że grubo ponad milion Polaków traci rocznie czas, pieniądze, a nawet zdrowie w związku z zakupem używanego samochodu. 75% badanych zadeklarowało konieczność naprawy pojazdu w ciągu pół roku od jego zakupu. Co drugi kupujący doświadczył problemu ukrytej wady. 70% badanych oceniło, że w ogłoszeniach samochody przedstawiane są lepiej niż wyglądają one w rzeczywistości. 74% pokonało co najmniej 100 km, aby obejrzeć samochód.

Czy możliwa jest sytuacja, w której kupujący wie o używanym aucie tyle samo, co sprzedający? Otomoto postanowiło sprawić, że tak! Stan techniczny auta używanego wystawionego na sprzedaż będzie udokumentowany bezpłatnym Cyfrowym Paszportem Pojazdu. Nienaruszalność i niepodważalność dokumentu zapewni technologia blockchain, znana z rynku kryptowalut. Jej pierwsze na świecie zastosowanie do zwiększenia bezpieczeństwa zakupu aut używanych to efekt współpracy Otomoto, Carsmile oraz MC2 Innovations. Miejscem, w którym wydarzy się cyfrowa rewolucja jest uruchomiona właśnie platforma Otomoto Klik.

Paszport Otomoto
– W ramach inicjatywy bez precedensu na świecie, technologia znana z rynku kryptowalut, a także wykorzystywana przez nowoczesne banki do tworzenia cyfrowych dokumentów, zostanie zastosowana w Polsce na rynku samochodów używanych. Dzięki temu projektowi Polska stanie się „blockchainowym” centrum innowacji w segmencie automotive na skalę światową, na czym skorzystają zarówno kupujący, jak i sprzedający – wspólnie zapowiadają Agnieszka Czajka, General Manager Otomoto, Anna Streżyńska, prezes MC2 Innovations oraz Arkadiusz Zaremba, szef i współtwórca nowej platformy Otomoto Klik.

Wydanie Cyfrowego Paszportu Pojazdu będzie poprzedzone drobiazgową inspekcją auta, dokonywaną zgodnie ze standardami Dekra oraz ISO 9001:2015. Badanych będzie 120 elementów samochodu w następujących obszarach: powłoka lakiernicza, opony, elementy zewnętrzne (lusterka, szyby, itp.), oświetlenie, silnik, podwozie i układ kierowniczy, wnętrze pojazdu, elektronika i wyposażenie. Przeprowadzone będą też testy diagnostyczne. Inspekcji dokonywać będzie jedna z największych firm w Europie, badająca rocznie ok. 300 tysięcy samochodów.

Paszport samochodu - badanie lakieru
Jedną ze składowych badania samochodu będzie pomiar grubości powłoki lakierniczej oraz opisanie znajdujących się na niej uszkodzeń. Zebrane informacje trafią do Cyfrowego Paszportu Samochodu.

 

Badanie i zsumowanie punktów pozwoli na wystawienie każdemu samochodowi oceny w 9-stopniowej skali z przedziału od A+ do C-. Będzie ona uwzględniała istotność wykrytych usterek z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz kosztów naprawy. Po inspekcji samochód fotografowany będzie metodą 360 stopni, dzięki czemu użytkownik zainteresowany zakupem auta będzie mógł odbyć wirtualną jazdę próbną bez wychodzenia z domu.

Cyfrowy Paszport Samochodu - zdjęcia
W Cyfrowym Paszporcie Samochodu nie zabraknie też zdjęć wystawionego na sprzedaż auta. Wykryte uszkodzenia zostaną zaznaczone, by kupujący mógł ocenić, czy ich obecność jest dla niego istotna.

Samochody wystawione na sprzedaż na Otomoto Klik będą prezentowane według jednolitego standardu. Każde auto używane otrzyma Cyfrowy Paszport Pojazdu, zostanie objęte 12-miesięczna gwarancją, a kupujący będzie mógł je zwrócić w ciągu 14 dni. – To dodatkowy bufor, jaki dajemy nabywcom na zapoznanie się z samochodem, chociaż dzięki paszportowi nie powinny tu wystąpić żadne rozbieżności między opisem w ogłoszeniu a rzeczywistym stanem pojazdu. Dzięki naszej technologii, zakup auta używanego będzie niemal tak bezpieczny, jak zakup nowego samochodu – podkreśla Arkadiusz Zaremba, szef Otomoto Klik i dyrektor zarządzający w Carsmile. Auto kupione na Otomoto Klik będzie mogło być sfinansowane kredytem, leasingiem lub gotówką. Platforma udostępni też nowoczesną formę abonamentów, czyli wynajmu długoterminowego.

Kliknij, żeby zobaczyć cały Cyfrowy Paszport Samochodu

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj