Policyjny dron

Policja sięga po coraz nowocześniejsze narzędzia do walki z piratami drogowymi. Jednym z nich są drony, które zaczynają pojawiać się nad drogami.

W ostatnich działaniach wymierzonych przeciwko przeciwko nielegalnym wyścigom na ulicach miast łódzka drogówka wykorzystała drona. Jego użycie okazało się być strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Dron nie wzbił się w powietrzne na marne. Zarejestrowany przez jego kamerę materiał filmowy uznano za bardzo pomocny. Zostanie wykorzystany nawet przy sprawach, które swój finał będą miały w sądzie.

To spora zmiana. Dotychczas łamiący przepisy kierowcy rozglądali się, wypatrując funkcjonariusza z radarem, nieoznakowanego radiowozu czy fotoradaru. Teraz warto spoglądać też w niebo – droga może być obserwowana przez policyjnego drona.

Policja - dron
Funkcjonariusze oddelegowani do obsługi dronów są szkoleni zgodnie z wytycznymi i pod nadzorem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, by mogli używać bezzałogowych statków powietrznych w rozmaity sposób w czynnościach operacyjnych.

Bezzałogowe statki powietrzne od dłuższego czasu są używane czy testowane przez funkcjonariuszy. Przykładowo – policjanci drogówki w Katowicach mieli do dyspozycji drona od Politechniki Śląskiej, którym sprawdzali  bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych. Funkcjonariusze przyglądali się głównie, czy kierowcy ustępują pierwszeństwa pieszym, nie rozmawiają przez telefon komórkowy oraz czy respektują czerwone światło i zapinają pasy bezpieczeństwa. Poza wiszącym nad jezdnią dronem i pilotującym go funkcjonariuszem, w akcji brał udział także drugi policjant, który w odległości ok. 400 m od przejścia oglądał w laptopie obraz z kamery drona.

Redakcja poleca: Punkty karne (2020) Aktualny punktownik, czyli taryfikator punktów karnych

Gdy zauważył naruszenie przepisów, zatrzymywał kierowcę, który popełnił wykroczenie i prezentował mu materiał dowodowy. Podobne działania przeprowadzono w Kielcach. Funkcjonariusze zapowiedzieli ich ponawianie. Z kolei w Krakowie drony wypatrywały motocyklistów urządzających sobie wyścigi na ulicach miast. Drony świetnie nadają się także do dokumentowania przejeżdżania przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Na razie drony nie mogą być używane podczas deszczu lub silnego wiatru. Nie mają także radarów, które pozwoliłyby na mierzenie prędkości.

Dron DJI Matrice
W niedalekiej przyszłości osoby mające w zwyczaju łamanie przepisów ruchu drogowego będą musiały spoglądać w niebo. Odpowiednio użyte drony są bardzo skutecznym narzędziem do walki z piratami. / fot. dilectro.pl

Pod koniec ubiegłego roku firma Dilectro ogłosiła zrealizowanie dwóch dostaw urządzeń dla Komendy Głównej Policji. Oficjalny dystrybutor marki DJI Enterprise w Polsce dostarczył w sumie na 18 dronów Matrice 200v2 i 20 sztuk Matrice 210v2. Łączna kwota zamówienia przekroczyła 5,6 mln zł i jest najwyższą do tej pory wydaną kwotą na bezzałogowce przez policję.

Warto wiedzieć: Uwaga kierowcy! Nieoznakowany VW Passat B8 i wysokie mandaty

Drony zostały doposażone m.in. w kamery termowizyjne XT2 i ultrazoom zenmuse z30, spadochrony oraz szereg akcesoriów poprawiających bezpieczeństwo lotu oraz transportu maszyn. Cała seria dronów, została skonfigurowana specjalnie pod polską policję i według jej życzeń. Drony pozbawione są ograniczeń „No Fly Zone”, dzięki czemu mogą wykonywać loty wszędzie. Do tego specyfika dronów serii Matrice 200 sprawia, że drony są całkowicie bezpieczne pod kątem zbierania i przetwarzania danych (posiadają szyfrowane połączenie z radiem AES-256). Ponadto warto wspomnieć, że maszyny wyposażone są w odbiorniki sygnału ADS-B, który dbają o bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej.

1 KOMENTARZ

 1. Taa Piraci drogowi. Według waszej definicji pirata powiem, że piraci wedle tego to odpowiedzialni użytkownicy drogi bo taki pirat każdy wie, że piratuje.
  Tacy piraci to margines.
  A tak naprawdę piratami są ci co po wejściu do samochodu i np przekręceniu pokrętła oświetlenia zewnętrznego na AUTO – wyłączają myślenie.
  Śnieg, deszcz, mgła a ci prawdziwi piraci jadą zadowoleni bo mają włączone AUTO.
  Druga kategoria to Piraci przezorni – na drodze z dopuszczalną prędkość do 70 km/h jedzie lewym pasem 38-48 km/h (to najczęściej maksymalna prędkość hybryd) booo za 20 km skręca w lewo. Sa jeszcze piraci f1 (tzw furmani). Skręca w lewo ale przed skrętem odbija w prawo. Furą jeździł czy cóś ???? Bo koń z dyszlem się nie zmieści ???
  Z mojego doświadczenia wynika (jeżdżę od 1984 r), że definicja pirata, bo jedzie szybciej niż inni jest wadliwa. Ostatnio na odcinku 400 km wyprzedziły mnie dwa samochody jadące trochę (!) szybciej. I jeden pojazd, który kozaczył na drodze, ale to miejscowy był. Jechałem limit + 10 (tempomat).
  W Polsce kierowcy jeżdżą bardzo dobrze i z głową. Co nie znaczy, że jeżdżą wolno
  Oczywiście medialny szum z jednego zdarzenia to normalka no bo kogo obchodzi, że ogromna większość to odpowiedzialni kierowcy. No i skąd gminy czy rząd czerpałby dochody jak nie mandatów za przekroczenie prędkości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here