Porsche Panamera (2020)

Odświeżone Porsche Panamera zdobyło tytuł najszybszego samochodu luksusowego na północnej pętli toru Nurburgring. Dowiedz się więcej na ten temat.

Drugie wydanie Panamery zadebiutowało w 2016 r., a obecnie Porsche przygotowuje się do prezentacji modelu po liftingu. Aby podkreślić znaczenie tej modernizacji, producent z Zuffenhausen zabrał zakamuflowane auto na Nurburgring. Tam za jego sterami usiadł 32-letni kierowca testowy Lars Kern i ustanowił rekord okrążenia na północnej pętli Zielonego Piekła, jak często bywa nazywany ten niemiecki tor.

Porsche Panamera (2020)

Nowe Porsche Panamera pokonało pełne okrążenie (20,832 km) w ciągu 7 min 29,81 s i tym samym oficjalnie otrzymało tytuł najszybszego auta w kategorii samochodów luksusowych. Ten wynik robi jeszcze większe wrażenie, gdy porównamy go z rezultatem uzyskanym przez model sprzed modernizacji.

4 lata temu Lars Kern za kierownicą 550-konnej Panamery Turbo uzyskał czas 7 min 38,46 s, czyli o niecałe 9 sekund gorszy. Jednak należy zauważyć, że wówczas testy odbywały się na krótszym odcinku (20,6 km), więc jeśli sprawdzimy czas okrążenia nowego auta na tej samej trasie, to okaże się, że różnica na jego korzyść rośnie do ok. 13 sekund.

„Modyfikacje przeprowadzone w podwoziu i układzie napędowym nowego Porsche Panamera dały się odczuć na każdym odcinku Nurburgringu – toru, który uchodzi za najbardziej wymagający na świecie” – powiedział Lars Kern. – „Nowa konfiguracja elektromechanicznego systemu stabilizacji przechyłów pozostaje niezmiennie skuteczna, co udowodniła zwłaszcza w sekcjach Hatzenbach czy też Bergwerk i Kesselchen, zapewniając niewiarygodną stabilność pomimo wyboistej nawierzchni. Na zakręcie Schwedenkreuz samochód ujawnił lepszą dynamikę poprzeczną oraz większą przyczepność nowych sportowych opon Michelin Pilot Sport Cup 2. Osiągałem tam prędkości, które dotąd nie wydawały mi się możliwe do uzyskania za kierownicą Porsche Panamera.”

Rekordowe okrążenie możecie obejrzeć w całości na poniższym nagraniu:

Zobacz również:

Porsche Panamera 10 Years Edition na jubileusz modelu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj