Lamborghini Aventador SVJ - dynamiczne

Porsche niecały rok cieszyło się z rekordu okrążenia Północnej Pętli Nurburgringu ustanowionym przez seryjny samochód. Najnowsza topowa wersja Aventadora – SVJ (prowadzona przez Marco Mapelliego) pokonała „Zielone Piekło”, jak bywa nazywany ten niemiecki tor, w czasie 6:44,97 minuty – o nieco ponad dwie sekundy lepiej niż 911 GT2 RS.

Litery SV w nazwie auta to skrót od „superveloce”, czyli „superszybki”, a J odwołuje się m.in. do stworzonej kiedyś Miury Jota – prototypowego samochodu zbudowanego w założeniu do wyścigów wg specyfikacji FIA J. Aventador SVJ jest następcą modelu SV i wyraźnie się od niego różni. Po pierwsze ma znacznie zmodyfikowane nadwozie, przede wszystkim w celu zapewnienia jeszcze większego docisku aerodynamicznego (wzrósł o 40%). Co ciekawe, udało się przy okazji zmniejszyć współczynnik oporu powietrza (-1%). SVJ ma poza tym aktywne elementy aerodynamiczne, m.in. pod przednim zderzakiem i na pokrywie silnika, które w zależności od warunków albo wpływają na maksymalną siłę docisku auta podczas jazdy na zakrętach albo zmniejszają opory powietrza, co umożliwia uzyskanie jak największej prędkości maksymalnej.

Lamborghini Aventador SVJ - dynamiczne
Aventador SVJ waży 1525 kg – na każdy koń mechaniczny przypadają tu niecałe dwa kilogramy. Rozkład mas wynosi 43% na przód i 57% na tył. Samochód ma 494 cm długości, 209 cm szerokości i blisko 114 cm wysokości.

Wolnossący silnik 6.5 V12 także został zmodyfikowany. Ma zmieniony układy dolotowy i wydechowy, a jego moc wzrosła z 750 do 770 KM, a moment obrotowy z 690 do 720 Nm. W układzie jezdnym zastosowano o 50% sztywniejsze stabilizatory oraz zmodyfikowano charakterystykę pracy amortyzatorów i układu kierowniczego, a także zastosowano specjalnie opracowane do tego modelu opony Pirelli P Zero Corsa. Auto ma napęd na cztery koła, system tylnych kół skrętnych i 7-biegową przekładnię (wszystkie także zmodernizowano w porównaniu z wersją SV).

Lamborghini Aventador SVJ 63
Lamborghini wyprodukuje 63 sztuki SVJ 63 (marka Lamborghini powstała w 1963 r.), wyróżniające się m.in. dodatkowymi elementami wykonanymi z włókien węglowych.

Osiągi są następujące: 100 km/h Aventador SVJ uzyskuje w 2,8 s po starcie, 200 km/h w 8,6 s, a 300 km/h w 24,0 s. Auto może się rozpędzić do prędkości ponad 350 km/h, a średnie zużycie paliwa ma wynosić 19,6 l/100 km. Droga hamowania ze 100 km/h to zaledwie 30 m.

Lamborghini Aventador SVJ

Lamborghini wyprodukuje jedynie 900 egzemplarzy, a bazową cenę w Europie (bez podatków) ustalono na 349 116 euro (ok. 1,5 mln zł).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj