Elektryczne Mini

Z pewnością spotkałeś się już z licznymi stereotypami na temat samochodów elektrycznych. Może Twoi koledzy bądź koleżanki z pracy przy okazji dyskusji o elektrykach narzekali na niewielki zasięg, długi czas ładowania czy niezbyt ekscytujące wrażenia z jazdy. I nawet jeśli te stereotypy często znajdują potwierdzenie w rzeczywistości, to jest samochód, który je przełamuje – nazywa się MINI Cooper SE.


MINI Cooper SE w chwili swojego debiutu było pierwszym kompaktowym samochodem klasy premium z napędem elektrycznym. Dzięki unikatowemu połączeniu cech wzorowego samochodu miejskiego, sportowego pazura i zalet napędu elektrycznego, MINI Cooper SE stało się zwiastunem nowej ery, ery ekscytujących aut elektrycznych.

Elektryczne MINI – samochód nowej ery wierny tradycji MINI

MINI Cooper SE to samochód elektryczny nowej ery, ale jego charakterystyczny design z licznymi nawiązaniami do stylu retro momentalnie daje do zrozumienia, że mamy do czynienia z prawdziwym MINI. W odmianie elektrycznej ten design wyróżnia się licznymi smaczkami – znajomi z pracy, zaintrygowani Twoim nowym samochodem elektrycznym, z pewnością zwrócą uwagę na wyrazisty przedni zderzak, pozbawiony typowych dla aut spalinowych wlotów powietrza, brak końcówek układu wydechowego czy liczne akcenty w kolorze Energetic Yellow, nadające MINI Cooperowi SE elektryzujący wizerunek.

Za ekstrawaganckim designem nadwozia nadąża również wnętrze – znajomi z pewnością chętnie tam zajrzą. Tutaj zaciekawią ich wzorzyste elementy dekoracyjne, duży wyświetlacz systemu multimedialnego wpisany w typowy dla MINI podświetlany pierścień oraz przyjemna w dotyku skórzana tapicerka z kontrastującymi żółtymi przeszyciami. Ty – jako kierowca – z przyjemnością będziesz spoglądał na minimalistyczny cyfrowy zestaw wskaźników i przezierny wyświetlacz HUD, ściśniesz w dłoniach sportową, trójramienną kierownicę czy skorzystasz z możliwości indukcyjnego ładowania telefonu.

MINI Cooper SE – na światłach nie ma wstydu

Napęd w elektrycznym MINI ma wiele zalet, a zerowa lokalna emisja spalin to tylko jedna z nich. Koleżanki i koledzy z pracy, których zabierzesz na przejażdżkę, szybko się o tym przekonają. Jak szybko? Dokładnie w 3,7 s, bo właśnie tyle wystarczy, aby MINI Cooperem SE rozpędzić się od zera do 60 km/h. Te osiągi to zasługa mocnego silnika elektrycznego – generuje 184 KM, a co ważniejsze – 270 Nm momentu. W dodatku ten moment, w typowy dla samochodów elektrycznych sposób, dostępny jest natychmiastowo po wciśnięciu pedału przyspieszenia.

Gokartowa frajda z jazdy w elektrycznym MINI?

Emocje za kierownicą to nie tylko osiągi, równie ważne w tym aspekcie są właściwości jezdne. A to również mocna strona Mini Coopera SE. Podobnie jak w przypadku spalinowych braci, właściwości jezdne elektrycznego MINI można śmiało określić mianem gokartowych. Ta gokartowość to zwinność, precyzja i natychmiastowe reakcje na ruchy kierownicą. Bateria zamontowana jest w podłodze samochodu, dzięki czemu uzyskano nisko umieszczony środek ciężkości oraz idealny rozkład masy między osiami. Każdy, kto zawodowo zajmuje się sportem motorowym, np. ściga się gokartami, przyzna, że to świetne fundamenty do budowania emocjonujących wrażeń z jazdy. Poprawiają stabilność i zwinność w zakrętach, sprawiają, że elektryczne MINI jest idealnie przyklejone do drogi.

Czy 35 min to długo?

Na koniec pozostaje nam rozprawienie się z jeszcze jednym stereotypem – długim czasem ładowania. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie, czy 35 min to długo? Cóż, z pewnością krócej niż przerwa na lunch w pracy. A właśnie tyle czasu wystarczy, aby naładować MINI Coopera SE od 10 do 80 proc. z łatwo dostępnych ładowarek o mocy 50 kW. Przy ładowaniu w domu z tzw. Wallboxa (mocą 11 kW) Twoje MINI będzie gotowe na nowe wyzwania już po 2,5 h. To również świetny wynik, biorąc pod uwagę, że ładowanie w domu najczęściej odbywa się w nocy. A wówczas nigdzie się nam nie spieszy. Warto też zaznaczyć, że elektryczne MINI nie będzie musiało zbyt często zajeżdżać pod ładowarkę, bo na pełnej baterii może przejechać ponad 230 km. Pojemność baterii, zasięg oraz czas ładowania MINI Coopera SE są więc idealnie dobrane do jazdy w mieście.

W optymalnym wykorzystaniu zasięgu i ustaleniu harmonogramu ładowania pomoże aplikacja, dzięki której na smartfonie będziesz mieć dostęp do wszystkich najważniejszych parametrów swojego elektrycznego MINI. Aplikacja ułatwi również monitorowanie kosztów eksploatacji i szybko przekonasz się, że są one znacznie niższe niż w przypadku samochodu spalinowego. Pora więc przełamać stereotypy, zaskoczyć kolegów oraz koleżanki z pracy i sprawdzić samochód elektryczny nowej ery – MINI Cooper SE.