Audi A3 Sportback (2020)

Audi pokazało już nowe A3 Sportback w całej okazałości. Czym zaskoczy nas czwarta generacja tego modelu? Obejrzyj auto z bliska na filmie z oficjalnej prezentacji.

Premium, sport i cyfryzacja – te trzy słowa najlepiej oddają charakter nowego Audi A3 Sportback. Choć czwarta odsłona modelu dzieli platformę z Volkswagenem Golfem VIII, Skodą Octavią IV oraz Seatem Leonem IV, to nikt chyba nie ma wątpliwości, że auto producenta z Ingolstadt gra w innej lidze niż „rodzeństwo”. Jakość wykończenia i wyposażenie kompaktowego Audi dorównują samochodom klasy wyższej. Nie zabraknie także zaawansowanych asystentów wsparcia kierowcy.

Audi A3 Sportback (2020)

Nowy model wygląda bardziej sportowo od poprzednika. Przód auta otrzymał szeroką osłonę chłodnicy Singleframe oraz duże wloty powietrza po bokach. Te elementy, wraz z wyrazistymi przetłoczeniami na nadwoziu podkreślają dynamiczny charakter samochodu z Ingolstadt. Sportowych akcentów nie zabraknie również we wnętrzu, w którym znajdziemy aluminiowe lub karbonowe wstawki.

Czwarte wcielenie Audi A3 Sportback jest wyposażone w najnowsze zdobycze techniki. Centralne miejsce na desce rozdzielczej zajmuje 10,1-calowy dotykowy ekran systemu inforozrywki, który rozpoznaje nie tylko odręczne pismo, ale może być również sterowany głosowo. Przed kierowcą umieszczono cyfrowy zestaw wskaźników Audi virtual cockpit, który w wersji plus ma ekran o przekątnej 12,3 cala. Oprócz tego na przedniej szybie są pokazywane informacje z wyświetlacza head-up, dzięki czemu kierujący nie musi odwracać wzroku od drogi.

Audi A3 Sportback (2020)

Poświęćmy jeszcze chwilę uwagi multimediom. Na pokładzie Audi A3 znajdziemy najnowszą wersję systemu MMI, którego moc obliczeniowa jest aż 10 razy większa niż u poprzednika. MMI pozwala na podłączenie telefonu za pośrednictwem aplikacji myAudi, Apple CarPlay lub Android Auto oraz zapewnia dostęp do usług Audi connect (łączność w standardzie LTE Advanced) i zintegrowanego w samochodzie hotspotu Wi-Fi. Oprócz tego w wybranych miastach możliwe jest korzystanie z usługi car-to-X, pomagającej znaleźć wolne miejsca parkingowe przy ulicy, a także (komunikując się z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniach) pozwalające kierowcy „załapać się” na zieloną falę na skrzyżowaniach.

Nowe Audi A3 Sportback – wymiary

Czwarta generacja Audi A3 Sportback nieco urosła względem poprzednika i oferuje teraz więcej miejsca i funkcjonalności wewnątrz. Nowy model mierzy 434 cm długości, 182 cm szerokości (bez lusterek) i 143 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi 264 cm. Bazowa pojemność bagażnika to 380 litrów, a po złożeniu tylnych siedzeń można ją powiększyć do 1200 l.

Nowe Audi A3 Sportback – dane techniczne, moc, zużycie paliwa

Początkowo w gamie nowego A3 znajdziemy 3 wersje silnikowe. Każda z nich będzie dostępna z przednim napędem i 6-biegową manualną skrzynią lub 7-biegową przekładnią S tronic, wyposażoną w technologię „shift-by-wire” bez mechanicznego połączenia między dźwignią a skrzynią.

Silnik benzynowy:

  • 1.5 TFSI (150 KM), średnie zużycie paliwa: 5,8-6,4 l/100 km

Audi A3 Sportback (2020)

Silniki wysokoprężne:

  • 2.0 TDI (116 KM), średnie zużycie paliwa: 4,2-4,7 l/100 km
  • 2.0 TDI (150 KM), średnie zużycie paliwa: 4,5-5,0 l/100 km

Jeszcze w tym miesiącu dealerzy zaczną przyjmować zamówienia na nowy model, a pierwsze auta trafią do klientów w maju. W późniejszym terminie zadebiutują kolejne jednostki napędowe, w tym zelektryfikowana odmiana e-tron oraz wersje z napędem na cztery koła quattro.

Audi A3 Sportback (2020)

Z okazji rynkowej premiery Audi A3 Sportback będzie dostępne w specjalnej edycji modelowej: edition one. Z zewnątrz tę wersję rozpoznamy po elementach nadwozia w kolorze matowej, szarej platyny, po przyciemnionych, diodowych reflektorach Matrix oraz po 18-calowych felgach o barwie szarego tytanu. Natomiast we wnętrzu znajdziemy dodatki z linii stylistycznej S line oraz na nowo zaprojektowane, sportowe fotele ze zintegrowanymi zagłówkami, z aluminiowymi panelami ozdobnymi oraz z pedałami ze stali nierdzewnej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że tapicerka w nowym Audi została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu.

Mat Watson wraz z carwow przygotował nagranie z prezentacji nowego Audi A3 Sportback:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here