Skoda Octavia G-Tec (2020)

Nowa Skoda Octavia G-Tec ma pod maską 130-konny silnik 1.5 TSI, przystosowany do zasilania gazem. Dowiedz się więcej na temat tej wersji.

Rodzina nowej Skody Octavii stale się powiększa. W sprzedaży są już liftback i kombi z benzynowym 1.5 TSI oraz wysokoprężnym 2.0 TDI, a wkrótce dołączy do nich bazowe 1.0 TSI. Niedługo na rynek trafią również sportowa wersja RS (po raz pierwszy dostępna także jako hybryda plug-in) oraz uterenowiona odmiana Scout.

Skoda Octavia G-Tec (2020)

Ostatnio poznaliśmy kolejny wariant – Skodę Octavię G-Tec, napędzaną gazem ziemnym (CNG). Taka odmiana była już dostępna w poprzedniej generacji modelu, a obecnie znajdziemy ją w ofercie m.in. kompaktowej Scali. Sprawdźmy zatem, czym wyróżnia się nowa wersja Octavii.

Skoda Octavia G-Tec korzysta z jednostki 1.5 TSI (130 KM), pracującej w oszczędnym cyklu Millera (zawory ssące pozostają dłużej otwarte). Silnik zasilany CNG zużywa średnio 3,4-3,6 kg gazu na 100 km, co przekłada się na zasięg wynoszący ok. 500 km. Emisja dwutlenku węgla jest o ok. 25% mniejsza niż podczas jazdy na benzynie, oprócz tego auto napędzane gazem ziemnym emituje też mniej szkodliwych tlenków azotu.

Skoda Octavia G-Tec (2020)

Jednak instalacja CNG ma również pewne wady. Zastosowanie trzech zbiorników gazu o łącznej pojemności 17,33 kg odbyło się kosztem bagażnika. Pojemność kufra w liftbacku wynosi 455 litrów, a w kombi – 495 l (dla przypomnienia, te same wartości w „zwykłej” Octavii to odpowiednio: 600 i 640 l).

Skoda Octavia G-Tec (2020)

Natomiast zbiornik benzyny ma pojemność zaledwie 9 litrów. Na tym paliwie Octavia G-Tec porusza się tylko w określonych warunkach, m.in. gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza albo gdy zbiornik CNG będzie już prawie pusty i ciśnienie w układzie spadnie poniżej 11 bar. Producent określa zużycie benzyny na poziomie 4,6 l/100 km, co oznacza teoretyczny zasięg ok. 190 km.

Nowa Skoda Octavia G-Tec pojawi się w salonach sprzedaży jesienią tego roku. Jednak póki co trudno określić, czy ta wersja trafi także do Polski. W naszym kraju jest obecnie tylko ok. 30 stacji tankowania CNG, przez co eksploatacja samochodu zasilanego tym paliwem jest utrudniona.

Redakcja poleca:

Nowa Skoda Octavia (2020). Opis wersji i cennik

Elektryczny, CNG czy wodorowy – który napęd wybierasz?

1 KOMENTARZ

  1. czy wreszcie ktoś rozsądny zacznie podpowiadać aby nowa skoda miała montowany gaz lpg na linii produkcji w fabryce. Pod żadnym pretekstem nie dokładać u dilerów bo to nie jest to samo. W fabryce jest zachowany porządek w układaniu kabli i otwory wiercone są już przygotowane tak aby nic nie rdzewiało skoda polsko pobudka, skoda z lpg to byłby hit wszechczasów strzał w dziesiątkę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj