Na pokładzie Skody Enyaq iV nie zabraknie najnowszych systemów bezpieczeństwa ani nowoczesnych multimediów. Sprawdź, co jeszcze znajdzie się na liście wyposażenia.

Nowa Skoda Enyaq iV jest nie tylko pierwszym, bazującym na platformie MEB samochodem elektrycznym czeskiej marki, ale ma także stać się jej flagowym modelem. A to oznacza, że ten napędzany „elektronami” SUV zostanie wyposażone we wszystkie najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane systemy, jakimi dysponuje obecnie producent z Mlada Boleslav.

Skoda Enyaq iV – systemy bezpieczeństwa

Elektryczny SUV ma zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego, dlatego na jego wyposażeniu znajdziemy aż 9 poduszek powietrznych oraz liczne systemy wspomagające kierowcę, w tym m.in.:

  • PROACTIVE CREW PROTECT ASSIST, który automatycznie napnie pasy bezpieczeństwa podczas awaryjnego hamowania i zamknie szyby oraz panoramiczny przesuwany dach w przypadku, gdy pojazdowi grozi kolizja, poślizg lub przewrócenie
  • TURN ASSIST to asystent skrętu, który przy skręcaniu w lewo na skrzyżowaniach z wyprzedzeniem wykryje nadjeżdżające z przeciwka pojazdy, ostrzeże kierowcę i w razie potrzeby automatycznie wyhamuje samochód.
  • EXIT WARNING to system ostrzegania przy wysiadaniu, który przy otwarciu drzwi poinformuje o zbliżającym się pojeździe lub rowerzyście emitując sygnał dźwiękowy i wizualny za pomocą lampki po wewnętrznej stronie obudowy lusterka bocznego.
  • TRAVEL ASSIST, który składa się z aktywnego tempomatu, adaptacyjnego asystenta pasa ruchu LANE ASSIST z rozpoznawaniem robót drogowych, asystenta jazdy w korku i asystenta EMERGENCY ASSIST.
  • PREDICTIVE ADAPTIVE CRUISE CONTROL to aktywny tempomat, który potrafi wykorzystywać także dane z systemu nawigacji i znaków drogowych. Może również reagować na przeszkody zgłaszane za pośrednictwem danych online o ruchu drogowym.

Skoda Enyaq iV – innowacyjne oświetlenie

Pierwszy czeski „elektryk” otrzyma również adaptacyjne reflektory Full LED Matrix. Dzięki kamerze umieszczonej na przedniej szybie, komputer wykryje pojazdy oraz osoby i przedmioty odbijające światło, a następnie automatycznie wyłączy poszczególne segmenty wiązek światła tak, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu, ale jednocześnie pozostawiając dobrze oświetloną drogę.

Skoda Enyaq iV – asystent parkowania

Enyaq iV zostanie wyposażony w rozbudowany system PARK ASSIST, dzięki któremu parkowanie stanie się jeszcze łatwiejsze. Funkcję asystenta parkowania wzbogacono o możliwość automatycznego wyhamowania auta w celu uniknięcia zderzenia z pieszymi lub przeszkodami. Ponadto kierowca będzie mógł zaparkować całkowicie zdalnie za pomocą aplikacji Skoda Connect. Taka możliwość przyda się szczególnie na ciasnych, zatłoczonych parkingach.

System PARK ASSIST otrzyma też funkcję wyuczonego parkowania, co oznacza, że użytkownik będzie mógł zapisać drogę do często używanego miejsca parkingowego. Wystarczy zrobić to wcześniej tylko raz, aby później móc w dowolnej chwili automatycznie odtworzyć tę trasę w dokładnie taki sam sposób – i to w dodatku za naciśnięciem jednego przycisku. W tym przypadku system także przejmuje kierowanie i hamowanie oraz zapobiega zderzeniom.

Skoda Enyaq iV – system multimedialny

Na liście wyposażenia nowej Skody Enyaq nie mogło również zabraknąć systemu inforozrywki najnowszej generacji. Głównym elementem tego systemu jest 13-calowy ekran dotykowy – największy, jaki dotychczas pojawił się w aucie czeskiej marki. Pokładowe multimedia można obsługiwać na wiele sposobów – za pomocą dotyku, suwaka dotykowego, gestów dotykowych multi-touch i ruchów dłoni, a także – za pomocą cyfrowego asystenta głosowego Laura, który rozumie 15 języków.

System multimedialny pozwala słuchać ulubionych stacji z radia analogowego, a dodatkowo odbiera też sygnał cyfrowy DAB oraz radia internetowe i hybrydowe. Idealny dźwięk to zasługa czterokanałowego wzmacniacza o mocy 20W. Dzięki technologii SmartLink, Android Auto lub Apple CarPlay będziemy mogli bezprzewodowo zintegrować nasz smartfon z autem, jak również ładować go indukcyjnie poprzez Phone Box.

Dokładna będzie oczywiście zależeć od wybranej wersji. W modelu Enyaq iV 50 znajdziemy 10-calowy wyświetlaczem z przyciskami dotykowymi i 4 głośnikami. Z kolei w modelu Enyaq iV 60– 8 głośników. Opcjonalnie dostępny będzie także system audio CANTON z 12 głośnikami.

Funkcjonalność systemu multimedialnego podnosi również dostęp do szeregu usług online. Za sprawą wbudowanej karty eSIM możemy m.in. na bieżąco otrzymywać informacje o ruchu drogowym, a aktualizacje map nawigacji i oprogramowania mogą odbywać się w trybie OTA (over-the-air). Co więcej, dzięki temu mamy też możliwość zdalnego zarządzania autem (np. sterowanie ładowaniem czy włączenie klimatyzacji przed podróżą) poprzez aplikację Skoda Connect lub stronę internetową.

Przeczytaj także:

Nowa Skoda Enyaq iV – poznaj możliwości platformy MEB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj