Skoda Enyaq iV - wnętrze Lodge

Zrównoważony rozwój odbywa się na różnych płaszczyznach – elektryczna Skoda Enyaq iV w jednej z wersji ma tapicerkę wykonaną między innymi z przetworzonych butelek PET.

Producenci samochodów dążą do stworzenia tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym, w której „nic się nie marnuje”. Chodzi tu o ponowne stosowanie surowców i eliminację niewykorzystanych odpadów. Choć to cel niemal utopijny, każdy krok w tym kierunku jest wart docenienia, bowiem powtórne zastosowane tworzywa pozwalają ograniczyć ślad węglowy. Kolejną z dróg jest pozyskiwanie przetworzonych surowców z innych branż.

Materiały wykorzystywane do budowy samochodów muszą spełniać jednak wiele wyśrubowanych norm, przede wszystkim z dziedziny bezpieczeństwa (np. niepalność) oraz trwałości (wytrzymałość na wieloletnią eksploatację). Dlatego wdrożenie nowego budulca musi zostać poprzedzone szeroko zakrojonymi testami.

Jednym z ostatnich przykładów takich projektów jest tapicerka foteli w Skodzie Enyaq iV. Elektryczny SUV jest oferowany w tzw. liniach wyposażenia Design Selections, które różnią się kolorystyką i materiałami zastosowanymi do wykończenia kabiny. W wersji Lodge siedzenia pokrywa tapicerka z tkaniny łączącej wełnę z przetworzonym poliestrem z plastikowych butelek PET.

Skoda od kilkudziesięciu lat współpracuje z czeskim dostawcą Sage Automotive Interior, który opracowuje innowacyjne materiały wdrażane następnie do produkcji. Należy do nich wspomniana tkanina wykonana z przetworzonych plastikowych butelek. Sage Automotive Interiors opracowuje również materiały zawierające specjalne włókna, które działają jak podgrzewacze siedzeń, poprawiając komfort użytkowania, a także specjalne włókna odblaskowe. Firma ściśle współpracuje z uczelnią wyższą – Politechniką w Libercu.

Tekstylia techniczne z wełny i przetworzonych butelek PET dla Enyaqa iV produkuje też przedsiębiorstwo AUNDE. Butelki są kruszone, topione i przetwarzane na granulat, który służy do wytwarzania trwałej przędzy. Z 6000 takich nici na krośnie powstaje wytrzymała tkanina zgodna ze specyfikacjami projektantów wnętrz Skody. Następnie materiał jest prany i suszony, co nadaje mu wymaganą trwałość.

Proces produkcji wnętrza Lodge dla Skody Enyaq iV można obejrzeć na krótkim filmie:

– Zgodnie z naszym hasłem „Simply Clever” pracujemy nad tworzeniem innowacyjnych, zrównoważonych materiałów, które wytrzymają codzienne użytkowanie, są łatwe w obróbce, a jednocześnie tworzą atrakcyjny design. Stosowanie materiałów wyprodukowanych w sposób zrównoważony w naszych samochodach wiąże się jednak z nowymi wymaganiami wobec działu zakupów, a tym samym i naszych dostawców – powiedziała Markéta Truhelková, koordynator ds. zakupów w Skodzie.

We współpracy z dostawcami i środowiskiem naukowym Skoda pracuje już nad kolejnymi produkowanymi w zrównoważony sposób, nadającymi się do recyklingu, a jednocześnie trwałymi materiałami do zastosowania w seryjnej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj