Nissan NV350 Office Pod (3)

W Tokio zadebiutował koncept samochodu pełniącego rolę mobilnego biura. Czy w Nissanie NV350 Office Pod rzeczywiście da się wygodnie pracować w podróży?

Wskutek pandemii zmieniło się bardzo wiele pozornie „normalnych” aspektów życia codziennego. Jednym z nich pozostaje masowe przejście niezliczonej liczby osób na pracę zdalną. Ma ona swoje wady i zalety, faktem jest jednak, że umożliwia wykonywanie codziennych obowiązków z, teoretycznie rzecz biorąc, każdego zakątka świata. Wystarczy podłączenie do sieci i komputer. Do tego przydałoby się jeszcze wygodne biurko z ergonomicznym fotelem, ewentualnie ekspres do kawy. Miły dodatek stanowiła by również niewielka strefa relaksu, czyli odrębna przestrzeń z leżakiem i parasolem chroniącym przed intensywnymi promieniami słonecznymi. By połączyć komfortowe warunki pracy ze zwiedzaniem świata, najlepiej jeśli wszystkie te udogodnienia znalazły się… w samochodzie.

Im dalej brnęliśmy w opis idealnego kompana pracy zdalnej poza miejscem zamieszkania, tym bardziej wydawał się on nierealny i oderwany od rzeczywistości. Tymczasem odzwierciedlenie mobilnego biura faktycznie powstało i niedawno zadebiutowało na salonie motoryzacyjnym w Tokio. Nissan opracował bowiem koncepcyjny pojazd NV350 Office Pod – czyli nic innego jak „biurową” wersję dostawczego vana/minibusa, sprzedawanego także pod nazwami Urvan czy Caravan. Wizualnie samochód otrzymał ciemny lakier połączony z nietypowymi wzorami po bokach nadwozia. Całość nieźle współgra z terenowymi oponami i sprawia wrażenie wersji przygotowanej na eksploatację poza dobrymi jakościowo drogami.

Nissan NV350 Office Pod (4)
Nissan NV350 Office Pod (fot. Nissan)

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zajrzymy do wnętrza. Za tradycyjnymi fotelami kierowcy i pasażera znajduje się wszystko, co potrzeba do komfortowej pracy zdalnej. Jest zatem biurko, a na nim monitor komputera o przekątnej adekwatnej do dzisiejszych standardów. Pracownik zajmuje przy nim miejsce na solidnie zamontowanym komfortowym fotelu firmy HermanMiller. Całe „mobilne” biuro można, przy użyciu aplikacji na smartfonie, wysunąć na zewnątrz i cieszyć się pracą na łonie natury. Całość zaprojektowano w minimalistycznym, nowoczesnym stylu i pomalowano na kolor biały. Dla urozmaicenia dodano kolorowe podświetlenie (wewnętrzne i zewnętrzne) oraz… podłogę z imitacją strumienia wody.

Jak przystało na standardy biurowe w XXI wieku, do swojego ruchomego gabinetu Nissan dodał niewielki ekspres do kawy oraz lodówkę. Okna posiadają z kolei funkcję elektrycznego wyświetlania różnego rodzaju otoczenia (np. krajobrazu jesiennego lub zimowego). Zadbano o możliwość wypoczynku po całym dniu pracy lub np. w przerwie na lunch. Do tego celu wykorzystano… dach, na którym znajduje się leżak z niewielkim stolikiem i chroniącym przed deszczem/słońcem parasolem.

Nissan NV350 Office Pod (fot. Nissan)
Nissan NV350 Office Pod (fot. Nissan)

Stworzone przez inżynierów z Japonii mobilne biuro nawet ma rację bytu, pod warunkiem że w międzyczasie znajdziemy… miejsce do spania. NV350 Office Pod nie posiada również udogodnień umożliwiających przygotowanie posiłku lub nawet prostej toalety. Z tego powodu bardziej odnalazłby się w roli „uzupełniacza” tradycyjnego kampera niż jego zastępcy. Aby szerzej dyskutować nad jego przeznaczeniem, musiałby jednak wejść do produkcji seryjnej. A to dosyć wątpliwa perspektywa.

Polecamy również:

Prawdziwy biały kruk: Fiat 125p w wersji kamper!

Toyota Proace Verso modułem Escape Box – test 

Samochody kempingowe – rodzaje, wyposażenie, ceny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj