SUV-y i crossovery

Ponownie górują samochody Audi i BMW i to niezależnie od wielkości i rocznika – wszystkie mają rekordowo niską awaryjność. SUV-y Mercedesa są jednak bliżej czołówki niż w przypadku aut klasy średniej. Przeciętne wyniki osiągnęły samochody koreańskie, czyli Hyundaie i Kie. Spośród „czarnych owiec” należy wymienić Dacię Duster, Forda Kugę (choć nowsze auta już rzadziej wymagają pomocy) i Nissana Qashqaia. O dziwo w przypadku tego japońskiego hitu najlepiej spisują się samochody… najstarsze, czyli pierwszej generacji przed liftingiem. Potem jest już tylko gorzej.

Marka ModelŚr. przebieg roczny (tys. km)20072008200920102011201220132014
Audi Q3174.22.51.6
Audi Q52016.212.89.17.42.41.1
BMW X1186.143.321.6
BMW X31838.535.422.9174.62.91.41.8
BMW X52252.50.4
Dacia Duster1822.515.826.525.88.8
Ford B-Max1011.39.1
Ford Kuga1847.255.651.621.57.34.4
Hyundai ix201229.623.113.54.1
Hyundai iX351742.129.317.612.29.1
Kia Sportage163316.811.25.3
Mazda CX-51910.18.66.1
Mercedes GLA161.6
Mercedes GLK1740.316.39.63.93.61.7
Mercedes ML2047.343.19.64.33
Nissan Qashqai1733.331.629.633.230.12211.123.7
Opel Mokka185.23.9
Renault Captur167.27.3
Skoda Yeti1629.417.29.843.1
Volvo XC602231.319.89.53.6
VW Tiguan1739.732.723.219.311.65.53

Minivany i kombivany

To segment obsadzony autami pokonującymi największe przebiegi – Mercedesy Vito/Viano przejeżdżają nawet 27 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Mimo tego może nie błyszczą, ale mają akceptowalne wyniki bezawaryjności. Konkurenci spod znaku Volkswagena wypadają jeszcze lepiej, zwłaszcza dobrze znoszący intensywną eksploatację Transporter. Co ciekawe, Sharany już częściej wymagają interwencji assistance. Najgorsze? Fiaty i Fordy. Bywa nawet, że do tych aut pomoc drogowa przyjeżdża częściej w przypadku młodszych roczników.

Marka ModelŚr. przebieg roczny (tys. km)20072008200920102011201220132014
Citroen Berlingo1850.748.138.241.430.221.99.15.2
Fiat Ducato2940.839.641.636.431.534.128.817.5
Ford C-Max1650.654.564.552.63816.484.9
Ford S-Max2057.859.957.244.728.113.58.92.7
Ford Transit2649.240.731.823.12014.113.511.2
Mazda 51645.242.838.12934
Mercedes klasy B1619.321.42319.813.47.84.83.8
Merc. Vito/Viano2744.736.72726.322.914.78.97.1
Opel Meriva1330.631.528.53532.114.88.35.7
Opel Zafira1975.172.748.442.433.115.914.110.4
Renault Kangoo1749.939.829.826.224.621.113.66.2
Seat Altea/Toledo1735.133.628.119.54.7
VW Caddy2122.821.716.620.922.810.15.53.6
VW Sharan2257.522.415.810.25.6
VW Touran2338.734.626.629.118.312.88.45.2
VW Transporter2325.825.426.124.72013.17.84.5
1
2