Lekcewazenie mandatu

Każdego roku policjanci wystawiają miliony mandatów. Nie warto ich lekceważyć. Jeżeli mandat nie zostanie opłacony, sprawca wykroczenia może trafić za kratki!

Ściągalność mandatów jest… umiarkowana. Aby ją poprawić, wprowadzono regulacje, które uzależniają punkt startowy przedawniania się punktów karnych od opłacenia mandatu. Wszystko jest efektem procedur – jeżeli kierowca nie zapłaci, rusza machina urzędnicza, która może zakończyć się zajęciem zwrotu podatku, wkroczeniem do akcji komornika lub… zaangażowaniem w sprawę sądu.

I to właśnie decyzje sądu mogą być najpoważniejsze w skutkach. Przekonały się o tym dwie osoby z Warszawy. Obie dopuściły się wykroczenia w 2019 r. 36-latek miał zapłacić 200 zł mandatu. Nie zrobił tego, więc sąd zamienił grzywnę na… 5 dni aresztu. Policjanci ustalili miejsce pobytu mężczyzny i dokonali jego zatrzymania. Poszukiwany oświadczył, iż ma możliwość opłacenia grzywny. Funkcjonariusze umożliwili mu dokonanie przelewu. Po okazaniu potwierdzenia dokonania wpłaty na rachunek bankowy sądu policjanci zwolnili go do domu.

Redakcja poleca: Taryfikator mandatów na 2022 r. Kompleksowy i aktualny. Ile zapłacisz za przekroczenie prędkości?

Z kolei w przypadku 40-letniego mężczyzny 700 zł niezapłaconego mandatu sąd zamienił na 15 dni aresztu. Po doprowadzeniu na komendę poszukiwany oświadczył, że ma możliwość opłacenia grzywny. Po jej opłaceniu decyzją sądu został zwolniony.

Warto również pamiętać, że status poszukiwanego przez sąd może mieć negatywne konsekwencje w najmniej spodziewanym momencie. Jeżeli taka osoba zostanie wylegitymowana np. podczas kontroli drogowej i okaże się, że jest poszukiwana, po przedstawieniu podstaw prawnych może zostać zatrzymana i doprowadzona na komendę policji. A co w sytuacji, gdy akurat śpieszyła się na samolot mający zawieźć ją na wakacje? To już wyłącznie problem zatrzymanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj