Naprawa zamiast wymiany - otwierające

Wbrew zaleceniom wielu mechaników usterka elementów samochodu wcale nie musi zawsze oznaczać konieczności jego wymiany. Niekiedy wystarczy znacznie tańsza naprawa lub regeneracja. Oto jakie części możemy regenerować.

Praktykę masowych wymian części auta na nowe stosują najczęściej Autoryzowane Stacje Obsługi, ale i niektóre niezależne placówki. Takie rozwiązanie jest dla warsztatów dużo prostsze i korzystniejsze finansowo. Teoretycznie dla właścicieli samochodów również, bo zamontowanie nowego elementu zapewni spokój na lata i oszczędzi nerwów. Pieniędzy – już niekoniecznie, bo wiele części silnikowych potrafi w zależności od auta kosztować tysiące złotych. Nie brakuje też elementów, dla których producent nie przewidział możliwości rozebrania, a tym samym zregenerowania. To już nie stanowi problemu – powstało wiele specjalistycznych warsztatów, które naprawią właściwie każdy skomplikowany element.

Poniżej przedstawiamy części, których wymiana nie musi być konieczna. Podzieliliśmy je na 3 części: elementy silnika i układu napędowego, podwozie i hamulce oraz instalacja elektryczna.

1 Silnik i układ napędowy

 

Turbo o zmiennej geometrii

Nowe: 2600 zł
Naprawa: 1100 zł

Według producentów, turbosprężarek o zmiennej geometrii nie powinno się regenerować, ponieważ w warunkach warsztatowych niemożliwe jest precyzyjne wyregulowanie kierownicy turbiny. Mało kto wie, że takie turbosprężarki oferowane jako nowe są w rzeczywistości elementami zregenerowanymi w fabryce. Ich naprawą zajmują się już wyspecjalizowane warsztaty i zrobią to nawet o połowę taniej.

Wałek rozrządu

Nowy: 800 zł
Naprawa: 300 zł

Wałek rozrządu jest na tyle precyzyjnym elementem, że w zwykłym warsztacie nie da się naprawić jego wytartych lub uszkodzonych krzywek. Istnieją jednak placówki posiadające odpowiednie narzędzia i wiedzę potrzebną do regeneracji wałków, np. firma Świątek. Zajmuje się nie tylko naprawą krzywek, ale i napawaniem ubytków materiału, dzięki czemu element będzie trwalszy niż oryginalny. W ekstremalnych przypadkach możliwe jest wykonanie całego wałka od nowa.

Wałek rozrządu
Wałek rozrządu

 

Konwerter automatycznej skrzyni

Nowy: 4200 zł
Naprawa: 800 zł

Rozbierania tego elementu nie podejmują się nawet serwisy skrzyń automatycznych, głównie przez to, że jest to zabieg nieprzewidziany przez producenta. W praktyce zrobią to placówki, które wyspecjalizowały się w regeneracji konwerterów. Element zostanie rozcięty na tokarce i odpowiednio wyczyszczony. Wymianie podlegają tylko tarcze systemu auto lock-up i wszelkie uszczelnienia. Na koniec konwerter jest z powrotem zespawany i wyważany.

Konwerter automatycznej skrzyni
Konwerter automatycznej skrzyni

Pompa common rail

Nowa: 2600 zł
Naprawa: 1100 zł

Zakup nowej pompy jest ostatecznością, bo na rynku dostępne są do nich zestawy naprawcze. Nie brakuje też warsztatów, którzy chętnie się nimi „zajmą”. Wymieniają wtedy sekcje tłoczące, łożyska i uszczelnienia. Efekt jest współmierny do zakupu nowej pompy, a dużo tańszy.

Pompa wysokiego ciśnienia
Pompa wysokiego ciśnienia

Wtryskiwacze diesla

Nowe: 5000 zł za 4 szt.
Naprawa: 2000 zł za 4 szt.

Naprawa jest możliwa, o ile mamy do czynienia z wtryskiwaczami ze sterowaniem elektromagnetycznym (nie piezoelektrycznym). Wtedy można je rozebrać i naprawić w specjalistycznych placówkach, dysponujących odpowiednim sprzętem z możliwością kodowania. Podobnie jak turbosprężarki, niektóre „nowe” wtryskiwacze to elementy po regeneracji.

Skrzynia biegów

Nowa: ok. 12 000 zł
Naprawa: ok. 2000 zł

Nowa skrzynia biegów to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego warto poszukać odpowiedniego serwisu i oddać ją do naprawy. Operacja jest możliwa zwykle przy użyciu wyłącznie oryginalnych części zamiennych.

Naprawa skrzyni biegów
Naprawa skrzyni biegów

Kolektor dolotowy o zmiennej geometrii

Nowy: 2000 zł
Naprawa: 300 zł

Problem zapieczonych klapek zmiennej geometrii można rozwiązać dzięki zestawom naprawczym uszkodzonego mechanizmu odpowiedzialnego za sterowanie nimi. Są one dostępne do wielu modeli Audi lub BMW. Nie można ich mylić z zaślepkami likwidującymi zmianę geometrii.

Kolektor dolotowy
Kolektor dolotowy

Tłoki silnika 1.8-2.0 TSI

Nowy: 21 000 zł
Naprawa: 2500 zł

Powszechny problem tych silników to duże zużycie oleju, spowodowane zastosowaniem zbyt wąskich pierścieni. Gdy problem się pogłębi, niektóre placówki zalecają wymianę całego bloku silnika na nowy. Tymczasem usterkę rozwiąże przeróbka tłoków i zastosowanie szerszych pierścieni. Podejmie się tego doświadczony zakład obróbkowy.

Wadliwe tłoki silnika 1.8-2.0 TSI
Wadliwe tłoki silnika 1.8-2.0 TSI

Filtr cząstek sadzy DPF

Nowy: 3600 zł
Naprawa: 600 zł

Jeśli filtr jest zapchany, ale nie ma innych uszkodzeń, zamiast wymieniać go na nowy można przeprowadzić tzw. płukankę wrzątkiem pod ciśnieniem. Zalegająca sadza zostanie usunięta z wodą, a filtr odzyska pełną sprawność.

Filtr DPF
Filtr DPF

 

Na następnej stronie: 
Podwozie i hamulce
Instalacja elektryczna

1 KOMENTARZ

  1. Nie wszystko ale wiele rzeczy możemy naprawić w samochodzie samemu. Główną zaletą tego sposobu są z pewnością koszta. Jeśli ktoś chce dokonać nie skomplikowanych napraw w swoim samochodzie to mogą mu się okazać pomocne te filmiki http://www.youtube.com/user/ataszek/ Nauczymy się jak kleić i spawać materiały sztuczne których nie brakuję w każdym aucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj