NowościAktualnościNapęd AWD-i w hybrydowych Toyotach – jak to działa?

Napęd AWD-i w hybrydowych Toyotach – jak to działa?

Hybrydowe SUV-y Toyoty są oferowane z inteligentnym napędem na wszystkie koła AWD-i. Dowiedz się, jak działa ten nowoczesny napęd 4×4.

Hybrydowe SUV-y Toyoty – Yaris Cross, RAV4 oraz Highlander – są wyposażane w napęd AWD-i. W tych modelach przednie koła napędza benzynowy motor wspierany przez elektryczną jednostkę i generator ładujący akumulator trakcyjny, natomiast tylne wprawia w ruch dodatkowy silnik elektryczny. W przeciwieństwie do klasycznych aut terenowych, nie ma tutaj mechanicznego połączenia między osiami.

Przy jeździe ze stałą prędkością siła napędowa trafia wyłącznie na przednie koła, a w zależności od sytuacji rozdział momentu obrotowego między osiami może się zmieniać automatycznie w proporcjach od 100:0 do 40:60. W trudnych warunkach skuteczność napędu AWD-i zwiększają specjalne ustawienia Trail i Snow. Tryb Trail przydaje się podczas jazdy po nierównej drodze, gdy jedno z kół traci kontakt z podłożem. Układ wyhamowuje obracające się w powietrzu koło i przekazuje moment obrotowy na te koła, które mają przyczepność. W trybie Snow system „łagodzi” reakcję silnika na wciśnięcie pedału gazu, aby pomóc w ruszaniu czy też przyspieszaniu na śniegu i lodzie.

„W Yarisie Cross działa taki sam system elektrycznego napędu na cztery koła jak w RAV4 Hybrid. Tym autem wjedziemy bez problemu w nierówny, a nawet lekko pagórkowaty teren. Gdy poruszamy się z pełną przyczepnością, wtedy zarówno w RAV4, jak i w Yarisie Cross używamy wyłącznie napędu przedniej osi. Ale gdy tę przyczepność stracimy, wtedy błyskawicznie uruchamia się elektryczny napęd tylnej osi. Samochód z tym rozwiązaniem jest dynamiczny, bezpieczny i oszczędny, bo dołączenie tylnego silnika elektrycznego nie powoduje zauważalnego zwiększenia zużycia paliwa. Bardzo dobre właściwości jezdne Yarisa Cross AWD-i to także efekt zastosowania wielowahaczowego tylnego zawieszenia” – wyjaśnił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Sprawdź ceny hybrydowych SUV-ów Toyoty z napędem AWD-i:

Toyota Yaris Cross – opis wersji i cennik

Toyota RAV4 – opis wersji i cennik

Toyota RAV4 Plug-in – opis wersji i cennik

Toyota Highlander – opis wersji i cennik

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

1 KOMENTARZ

  1. Mam pytanie z powodu na specyfikę napędu 4×4 Toyoty Highlander to na jakich kołach powinno być zakładane łańcuchy zimowe ??

    Marcel
    tel 604298688

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji