Mercedes R63 AMG

Mercedes klasy R nie zawojował rynku, ale od niedawna może pochwalić się sporym osiągnięciem. Zmodyfikowany egzemplarz zdobył tytuł najszybszego minivana na świecie.

Mercedes klasy R zadebiutował na rynku w 2005 roku i utrzymał się w produkcji aż 12 lat. W najmocniejszej wersji 63 AMG pod jego maską pracuje wolnossący silnik benzynowy 6.2 V8, rozwijający 510 KM i 630 Nm. W połączeniu z 7-biegową przekładnią 7G-Tronic oraz napędem na wszystkie koła 4Matic, ta jednostka zapewnia przyspieszenie 0-100 km/h w 5 sekund i prędkość maksymalną ograniczoną do 250 km/h.

Opisywany dzisiaj egzemplarz przeszedł kurację wzmacniającą w firmie Weistec, dzięki której otrzymał m.in. kompresor, wydajniejszy układ wydechowy, obniżone zawieszenie i większe hamulce Brembo. W efekcie tych modyfikacji osiąga prawie 700 KM i 900 Nm. Te parametry wystarczyły, aby uzyskać miano najszybszego minivana świata.

Mercedes R63 AMG po tuningu rozpędził się do 165,5 mph, czyli do ponad 266 km/h. Można stwierdzić – co to za wyczyn, skoro fabryczna prędkość to 250 km/h, w dodatku z ogranicznikiem? Różnica polega na tym, że rekord został ustanowiony na dystansie 1 mili (ok. 1,6 km). Niewykluczone, że przy dłuższym rozbiegu ta klasa R przekroczyłaby 300 km/h.

Zobacz również:

Najszybsze z najszybszych – wszystkie modele AMG Black Series

Źródło: The Drive

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here