Bestsellery w Europie w 1 połowie 2018 - otwierające

W pierwszym półroczu 2018 roku Volkswagen sprzedał ponad ćwierć miliona Golfów, co znowu czyni go bestsellerem w Europie. Największy wzrost sprzedaży notują jednak SUV-y, a na popularności zyskuje Nissan Qashqai.

W Europie z roku na rok kupuje się coraz więcej nowych aut – w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. z europejskich salonów wyjechało 8 695 785 samochodów, czyli o 233 822 (2,8%) więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Aż 63% aut z tej puli trafiło na cztery największe rynki w Europie: do Niemiec (1,83 mln), Wielkiej Brytanii (1,31 mln), Francji (1,18 mln) i Włoch (1,12 mln). Dla porównania, w Polsce nabywców znalazło 273 tys. nowych aut, co plasuje nas na siódmym miejscu na Starym Kontynencie.

Zobacz listę bestsellerów z pierwszego półrocza 2017 r.

Najwięcej aut w minionym półroczu sprzedał Volkswagen – aż 993,5 tys. sztuk, czyli o 360 tys. więcej od drugiego Renault (631 tys. sztuk). Trzeci jest Ford z wynikami na poziomie 550 tys. sprzedanych nowych aut. Jednak to nie koncern z Wolfsburga odnotował najwyższy wzrost w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 r. – jest nim… Jeep, który sprzedał ponad 90 tys. samochodów, czyli o 67% więcej. Następne marki (Seat i Dacia) „poprawiły” się o niecałe 20%, reszta – poniżej 10%. Ciekawostka: Łada sprzedała poza Rosją zaledwie 2770 samochodów, ale właścicieli znalazło o 10% więcej rosyjskich samochodów niż rok temu. W rankingu koncernów znów króluje Volkswagen (2,12 mln sprzedanych aut), ale PSA po przejęciu Opla wyprzedziło Renault o niemal pół miliona samochodów (1,4 mln względem 0,92 mln).

Top10 marek wg wzrostu sprzedaży

Lp.MarkaRejestracje w I-VI 2018 r. (szt.)Zmiana do I-VI 2017 r. (%)
1Jeep9028767,6
2Seat25320019
3Dacia28746416
4Lada2770*10,7
5Lexus250719,8
6Volkswagen9935488,9
7Alfa Romeo502848,8
8Peugeot5435358,7
9Porsche441358,5
10Skoda4015658,4

Źródło: ACEA, * bez uwzględnienia Rosji

Pierwszą dwudziestkę najchętniej kupowanych aut w Europie w 1. połowie 2018 r. ponownie otwiera Volkswagen Golf z wynikiem prawie 255 tys. sprzedanych egzemplarzy. Pomimo że nowa generacja zbliża się wielkimi krokami, ten model i tak poprawił swój zeszłoroczny wynik o 8%. Golf został bestsellerem w czterech krajach Europy. Podobnie Octavia, która w ogólnym rankingu zajęła 8. pozycję. W pierwszej dwudziestce znalazło się 5 Volkswagenów oraz 4 SUV-y. Uterenowione auta coraz częściej widnieją na listach pięciu najlepszych bestsellerów poszczególnych krajów. Już teraz rządzą w Irlandii (Nissan Qashqai) i na Węgrzech (Suzuki Vitara), a wielu innych stoją na podium (Belgia, Szwajcaria, Rumunia, Finlandia, Szwecja, Łotwa). Warto tu zwrócić uwagę, że Qashqai pojawił się w pierwszej „piątce” w aż 8 z 23 krajów. W porównaniu z zeszłym rokiem zmiana lidera nastąpiła w Belgii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Norwegii (tutaj Golfa wyprzedził elektryczny Nissan Leaf) i na Łotwie.

Lista europejskich bestsellerów w I poł. 2018 r.

Austria
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volkswagen Golf6686
2Volkswagen Polo5500
3Skoda Octavia4750
4Volkswagen Tiguan4499
5Volkswagen T-Roc4234
Belgia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volkswagen Golf8370
2Renault Clio7145
3Hyundai Tucson5915
4Volkswagen Polo5407
5Nissan Qashqai5322
Czechy
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Skoda Octavia14502
2Skoda Fabia11141
3Skoda Rapid8212
4Skoda Superb4123
5Skoda Karoq3732
Dania
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Peugeot 2085713
2Nissan Qashqai4834
3Volkswagen Golf3313
4Volkswagen Polo2872
5Renault Clio2704
Finlandia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Skoda Octavia3063
2Nissan Qashqai2745
3Toyota Yaris2361
4Vauxhall Corsa2355
5Toyota Auris2323
Francja
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Renault Clio70009
2Peugeot 208 56242
3Peugeot 300846730
4Citroen C340985
5Renault Captur40014
Grecja
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Toyota Yaris3357
2Fiat Panda2494
3Peugeot 2082460
4Volkswagen Polo2315
5Nissan Micra2243
Hiszpania
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Seat Leon21045
2Seat Ibiza19300
3Volkswagen Polo16810
4Dacia Sandero16621
5Nissan Qashqai15777
Holandia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volkswagen Polo8632
2Renault Clio6350
3Opel Karl6057
4Kia Picanto5973
5Volkswagen Golf5621
Irlandia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Nissan Qashqai3045
2Hyundai Tucson2919
3Volkswagen Golf2704
4Ford Focus2495
5Skoda Octavia2484
Litwa
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Fiat 5001771
2Fiat 500X906
3Fiat Tipo833
4Skoda Octavia644
4Toyota RAV4500
Łotwa
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volkswagen Golf466
2Nissan Qashqai374
3Toyota Auris285
4Toyota RAV4283
5Volkswagen Passat259
Niemcy
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volkswagen Golf95116
2Volkswagen Passat38047
3Volkswagen Polo36662
4Volkswagen Tiguan35755
5Audi A434102
Norwegia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Nissan Leaf5791
2Volkswagen Golf4765
3BMW i32785
4Tesla Model X2193
5Volvo S90/V902085
 Polska 
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Skoda Octavia10611
2Skoda Fabia10191
3Opel Astra8210
4Toyota Yaris7500
5Volkswagen Golf7209
Portugalia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Renault Clio8358
2Peugeot 2084274
3Renault Captur4055
4Nissan Qashqai3604
5Renault Megane3480
Rosja
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Kia Rio 51558
2Lada Vesta49635
3Lada Granta45672
4Hyundai Solaris33857
5Hyundai Creta33224
Rumunia
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Dacia Logan11700
2Dacia Duster5828
3Dacia Sandero5205
4Renault Clio2826
5Skoda Octavia2627
Szwajcaria
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Skoda Octavia4441
2Volkswagen Golf3620
3Volkswagen Tiguan2670
4Mercedes GLC2407
5Mercedes klasy C2195
Szwecja
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Volvo S90/V9017846
2Volvo S60/V6011067
3Volvo XC6010085
4Volkswagen Golf9910
5Volkswagen Passat9357
Wielka Brytania
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Ford Fiesta56415
2Volkswagen Golf39930
3Ford Focus30757
4Nissan Qashqai30066
5Vauxhall Corsa28003
Włochy
Lp.Marka/modelSprzedaż aut
I-VI 2018 r. (szt.)
1Fiat Panda66567
2Fiat 500X30689
3Fiat Tipo28253
4Renault Clio27930
5Lancia Ypsilon27160
Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here