NowościRozrywkaZabytki motoryzacji w sercu Mazur. To miejsce trzeba odwiedzić!

Zabytki motoryzacji w sercu Mazur. To miejsce trzeba odwiedzić!

Będąc w wakacje na Mazurach, warto odwiedzić Białą Olecką, gdzie na terenie dawnego folwarku kryją się prawdziwe motoryzacyjne skarby. Dowiedz się więcej o tym miejscu.

Są takie zakątki w naszym pięknym kraju, które nie cieszą się dużą popularnością wśród turystów, bo wiele osób sądzi, że nie ma tam nic ciekawego. To duży błąd, czego dowodzi Biała Olecka, leżąca na północ od Olecka, zaledwie 40 km od granicy z obwodem królewieckim. W tej niewielkiej miejscowości, na terenie dawnej posiadłości rodziny Tolsdorffów, można trafić na wspaniałą kolekcję zabytkowej motoryzacji.

Muzeum powstało z pasji jednego człowieka – Wojciecha Kota, przedsiębiorcy związanego z branżą jachtową, który od 2005 roku jest właścicielem byłego folwarku w Białej Oleckiej, a od kilkunastu lat zbiera klasyczne samochody i motocykle. Aktualnie jego kolekcja liczy 138 jednośladów oraz 110 aut i zawiera takie perły motoryzacji, jak Jaguar E-Type, Tatraplan, Chevrolet Bel Air czy Mercedes Adenauer, a także bogaty zbiór pojazdów polskiej produkcji.

Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Segment aut czechosłowackich reprezentuje m.in. Tatra 600 Tatraplan pokryta cudowną patyną.

Eksponaty są rozmieszczone w dwóch halach znajdujących się na przeciwległych końcach sporego podwórza. Zwiedzanie rozpoczynamy od sekcji poświęconej samochodom brytyjskim, a następnie przez działy aut z Czechosłowacji i NRD przenosimy się na wystawę limuzyn przywódców krajów położonych po obu stronach Żelaznej Kurtyny.

Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Sekcja poświęcona limuzynom dygnitarzy jest jedną z najciekawszych. Na zdjęciu widzimy dwie Czajki, czyli GAZ-13 oraz GAZ-14.

Następnie docieramy na ekspozycję poświęconą amerykańskiej motoryzacji i Mercedesom. To chyba właśnie tutaj większość gości muzeum zatrzymuje na dłużej. Po drodze mijamy jeszcze rzędy jednośladów – osobne sekcje przewidziano dla motorowerów polskich, czechosłowackich i enerdowskich oraz radzieckich motocykli. Na koniec wizyty w pierwszy budynku czeka miks aut z RFN, Francji i Rumunii, a tuż przed samym wyjściem stoi niepozorna, rzadko spotykana Dacia 1410 Sport.

Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Dwudrzwiowa Dacia stoi w kącie i łatwo ją przeoczyć. To spory unikat, więc warto mu się lepiej przyjrzeć.

W drugiej, znacznie mniejszej hali ustawiono samochody i jednoślady produkowane w Polsce. W pierwszej sali możemy obejrzeć m.in. motocykle marek SHL, WFM i WSK oraz słynnego Sokoła w kilku wersjach. W pomieszczeniu za ścianą parkują z kolei auta osobowe i dostawcze – od Mikrusa i Malucha przez Duże Fiaty i Polonezy po Nyski i Żuka. Nie zabrakło również Fiatów 127 i 132.

Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Nie wszystkie auta znajdują się w muzeum są w idealnym stanie, choć akurat ta Nysa stanowi skrajny przypadek. Tworzyła ciekawy kontrast ze stojącą obok młodszą „siostrą” w zdecydowanie lepszej kondycji.

Wizytę w muzeum w Białej Oleckiej możemy polecić z czystym sumieniem. Dla nas pretekstem do odwiedzenia tego obiektu był udział w tegorocznym Rajdzie Koguta, ale nawet bez specjalnej okazji warto zboczyć trochę poza utarte turystyczne szlaki i po prostu tam zajrzeć. Zwłaszcza, że ekspozycja jest „żywa” i stale się zmienia. Pojazdy są w różnym stanie zachowania, niektóre zostały odnowione, inne dopiero przechodzą renowację, a jeszcze inne są pięknie spatynowane. Duża różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Dodatkowym atutem opisywanego muzeum jest malownicza lokalizacja – w dawnym folwarku rodziny Tolsdorffów. Okazały pałac można oglądać tylko z zewnątrz.
Muzeum motoryzacji w Białej Oleckiej
Gdy odjeżdżaliśmy z muzeum, parking dla gości był już prawie pełny, a wśród zaparkowanych aut można było spotkać pojazdy innych załóg z Rajdu Koguta.

W okresie maj-czerwiec Muzeum Motoryzacji Biała Olecka czeka na zwiedzających w weekendy w godzinach 10:00-17:00, a od 1 lipca – od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00. Bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy – 20 zł (po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej), a dzieci do 7 lat wchodzą bezpłatnie. Dokładny adres tego miejsca to Biała Olecka 9, 19-400 Olecko.

Przeczytaj także:

Świątynia motoryzacji na śródziemnomorskiej wyspie

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji