NowościAktualnościMotoprzegląd, 4 listopada 2018 r.

Motoprzegląd, 4 listopada 2018 r.

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wiadomości ze świata motoryzacji. Krótko i na temat – dla tych, którzy nie mają czasu na śledzenie branżowych mediów. W tym tygodniu: nowe BMW serii 8 kabriolet, grafen w Fordach, rekordowo szybkie Porsche 911 GT2 RS, wózek dziecięcy Mercedesa, pick-up Jeepa, zmiany w badaniach technicznych w Polsce.

Nowa „ósemka” w wersji kabriolet

BMW ujawniło pierwsze szczegóły i zdjęcia modelu M850i xDrive Convertible – czyli serii 8 w wersji kabriolet. Model, konkurujący z Mercedesem klasy E Cabriolet, otrzymał miękki dach składany bądź rozkładany w ciągu 15 s (przy prędkości do 48 km/h). Lista wyposażenia obejmuje m.in. ogrzewanie okolic karku ciepłym powietrzem z zagłówków foteli, a intensywność nadmuchu jest uzależniona od prędkości. Na życzenie kabriolet będzie dostępny z pakietem dodatków do karoserii z włókien węglowych (m.in. obudowy bocznych lusterek i wkładka tylnego dyfuzora). Reszta – identyczna jak w coupe, czyli 4,4-litrowy silnik V8 turbo o mocy 530 KM i 748 Nm maksymalnego momentu (0-96 km/h w 3,8 s, prędkość maksymalna 250 kmh), a także adaptacyjne zawieszenie ze skrętną tylną osią (tylne koła wychylają się do 2,5 st.). Opcjonalnie oferowane będą aktywne stabilizatory.

Nadchodzą zmiany w badaniach technicznych

Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, zapowiadający reformę systemu badań technicznych. Przyjęte rozwiązania mają pomóc usunąć z polskich dróg choć część z aut, które nigdy nie powinny zostać dopuszczone do ruchu. Lepsze badania mają także przynieść poprawę stanu środowiska „w wyniku wykrywania i eliminowania z użytkowania pojazdów z niesprawnymi układami kontroli emisji spalin oraz wyeliminowanie nieszczelności powodujących wycieki toksycznych płynów eksploatacyjnych, nieszczelności instalacji gazowych, jak również powodujących nadmierny hałas”. Pokrótce, przewiduje się udoskonalenie szkoleń diagnostów, powierzenie nadzoru nad stacjami kontroli państwowej jednostce (Transportowy Dozór Techniczny – TDT) zamiast samorządom oraz dodatkową opłatę za badanie przeprowadzone po terminie. Więcej szczegółów na stronach IBRM Samar.

Porsche 911 GT2 RS MR z nowym rekordem na Nurburgringu

6:40,3 min potrzebowało na okrążenie północnej pętli kultowego niemieckiego toru Nurburgring Porsche 911 GT2 RS przygotowane przez wyścigowy zespół Manthey-Racing. To nowy rekord wśród aut dopuszczonych do ruchu ulicznego. Zmodyfikowana „911” o 5 s pobiła tym samym poprzedniego rekordzistę – Lamborghini Aventadora SVJ. Przypomnijmy, że zupełnie seryjna wersja 911 GT RS – czyli najmocniejsze wcielenie modelu, z 3,8-litrowym silnikiem B6 biturbo o mocy 700 KM – również swego czasu była rekordzistą Nurburgringu (6:47 min).

Setki Fiatów i Maserati spłonęły w porcie w Savonie na północy Włoch

30 października około 3:30 w nocy wybuchł ogromny pożar, który strawił setki nowych samochodów Maserati i Fiata oczekujących na dostawę. Do pożaru przyczyniły się nawiedzające Italię deszcze – poziom wody w porcie wzrósł na tyle, że sięgnął akumulatorów. Te wybuchły i zapłonęły w kontakcie ze słoną wodą, a swoje „dorzucił” porywisty wiatr. Na szczęście, według doniesień, nie było ofiar.

Ciekawostka: Lamborghini Aventador SVJ jako pocisk ziemia-ziemia

MotorsportMagazine opublikował film, na którym Lamborghini Aventador SVJ przyspiesza od 0 do 271 km/h. Dość powiedzieć, że wszystko dzieje się bardzo szybko:

Co ciekawe, Aventador potrzebuje do tego „jedynie” 5 z 7 swoich biegów. Przypomnijmy, że do napędu wersji SVJ służy 6,5-litrowy silnik V12 generujący 770 KM i 720 Nm. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jej 2,8 s, a prędkość maksymalna wynosi 350 km/h.

Porsche 911 Turbo S (993) „Projekt Gold” sprzedane za 2,7 mln euro

10 min trwała licytacja unikatowego, złotego egzemplarza 911 Turbo S typ 993, zbudowanego przez oddział Porsche Classic – trudniący się utrzymaniem klasyków Porsche. Samochód „poszedł” za 2,7 mln euro, a dochód z aukcji zasili konto fundacji imienia Ferry’ego Porsche, która wspiera projekty edukacyjne, sportowe i kulturalne realizowane w okolicach fabryk producenta w Stuttgarcie i Lipsku. Kwota ta wystarczyłaby na zakup 10 nowych 911 GT2 RS albo prawie 20 nowych 911 Turbo.

„Projekt Gold” zbudowano od podstaw, korzystając z nowych części. Wóz otrzymał zgodny z pierwowzorem 450-konny silnik biturbo. Co ciekawe, nie jest jednak dopuszczony do ruchu.

Porsche 911 Turbo S (993) "Projekt Gold"
Porsche 911 Turbo S (993) „Projekt Gold”

Były dyrektor generalny Audi Rupert Stadler zwolniony z aresztu

Były szef Audi po ponad 4 miesiącach opuścił areszt w Monachium, nadal jednak toczy się wobec niego śledztwo w związku z oszustwami w tzw. aferze dieslowskiej. Zatrzymano go w obawie przed utrudnianiem dochodzenia. Krótko po aresztowaniu stanowisko Stadlera w Audi objął Markus Duesmann, były szef ds. zakupów w BMW.

Były dyrektor generalny Audi Rupert Stadler
Były dyrektor generalny Audi Rupert Stadler

Wózek dziecięcy sygnowany przez Mercedesa

Coś dla rodziców, którzy chcą zaszczepić swojemu dziecku motoryzacyjnego bakcyla od najmłodszych lat – Mercedes wprowadził do oferty swoich akcesoriów wózek dziecięcy Avantgarde. Spełnia on najwyższe wymogi w zakresie jakości produkcji i doboru materiałów i ma certyfikat niemieckiego stowarzyszenia dozoru technicznego TUV. Wyróżnia go lekka konstrukcja (wózek waży 8,9 kg), hamulec postojowy, teleskopowa rączka, schowek, regulowany podnóżek, osłona przeciwsłoneczna oraz koła z pompowanymi oponami (co zapewnia lepsze resorowanie) i obręczami stylizowanymi na „prawdziwe” felgi AMG. Pojazd jest dostępny w rożnych wersjach kolorystycznych i z bogatą ofertą akcesoriów.

Wózek dziecięcy sygnowany przez Mercedesa - Avantgarde
Wózek dziecięcy sygnowany przez Mercedesa – Avantgarde

Rekord Guinnessa Nissana: najdłuższy „samochodowy taniec”

Oddział Nissana z Bliskiego Wschodu ustanowił rekord Guinnessa w najdłuższym „samochodowym tańcu”. Ruchomą kolumnę utworzyło 180 Patroli (tak, są rejony świata, gdzie ten model wciąż jest w ofercie) o łącznej długości blisko 1,5 km. Samochody krążyły po pustyni, na obszarze o wymiarach prawie 180 na blisko 230 m.

Mazda z zadyszką

W ostatnim kwartale Mazda zanotowała stratę operacyjną (-19,4 mln dol.) i spadła jej sprzedaż (-3%, do 392 tys. szt.; Europa – bez zmian, 68 tys. szt.). Wpływ na to miało wstrzymanie produkcji w Japonii po ulewnych deszczach (straty oszacowano na 44 tys. niewyprodukowanych pojazdów i 23 tys. zestawów montażowych) oraz niekorzystne kursy walut (aprecjacja jena wobec dolara), a także zwiększone nakłady na modernizację sieci sprzedaży w USA i wprowadzenie nowych metod pomiaru zużycia paliwa w Europie.

Nie zmienia to jednak faktu, że – w kontekście swojej historii – Mazda notuje bardzo dobre wyniki. Przy okazji warto wspomnieć, że w 2021 r. firma, wspólnie z Toyotą, otworzy w USA fabrykę wytwarzającą nowego crossovera (wolumen produkcji ma wynieść 150 tys. egz. rocznie). Właśnie w USA japoński producent dostrzega największy potencjał wzrostu.

GM: sprzedaż rośnie, to zwalniamy

Amerykański koncern General Motors ogłosił, że w trzecim kwartale osiągnął zysk w wysokości 2,5 mld dolarów netto. Średnia cena transakcyjna wzrosła do rekordowych 36 tys. dol. (o 4 tys. dol. więcej od rynkowej średniej). To zasługa dobrych wyników sprzedaży pick-upów i SUV-ów, w tym Chevroleta Silverado oraz GMC Sierry, na które popyt „przekroczył oczekiwania”. Jednocześnie GM przystępuje jednak do cięcia kosztów w zakresie zatrudnienia – ponad 1/3 amerykańskiej siły roboczej koncernu (18 z 50 tys. osób) otrzymała propozycję dobrowolnego odejścia wraz z pobraniem odprawy. Przewiduje się, że jeśli zbyt mało pracowników zgodzi się skorzystać z tej propozycji, koncern może przeprowadzić przymusowe zwolnienia.

Chevrolet Silverado 1500 (rok modelowy 2019)
Chevrolet Silverado 1500 (rok modelowy 2019)

Plany Mercedesa na 2019 rok

Przy okazji publikacji najnowszych wyników finansowych Mercedes zdradził swój kalendarz premier na przyszły rok. Widać w nim m.in. nowe CLA (sedan/coupe i kombi Shooting Brake), jeszcze jeden kompaktowy model, zmodernizowanego smarta, lifting GLC i GLC Coupe, nowego GLS-a oraz nową klasę V:

Mercedes - plany na 2019 rok
Mercedes – plany na 2019 rok

Ciekawostka: najchętniej wyszukiwane marki samochodów w różnych krajach

Firma ubezpieczeniowa Veygo opublikowała listę najczęściej poszukiwanych w wyszukiwarce Google marek samochodów w poszczególnych krajach świata. Pierwsza na liście jest Toyota (57 spośród 171 badanych państw, w tym Polska), później BMW (25 krajów) oraz Mercedes (23 państwa). Z badaniem można zapoznać się pod tym adresem: veygo.com/lifestyle/the-worlds-most-desired-motors/.

source: Veygo

Spalony Maybach, czyli jak wyróżnić się na targach

Podczas słynnych targów tuningowych SEMA w USA niełatwo przykuć uwagę gości. Forgatio, producent efektownych akcesoryjnych obręczy kół, znalazł jednak skuteczny sposób – wystawiła spalonego Mercedesa klasy S w wersji Maybach. Firma odkupiła auto po pożarze i założyła do niego 22-calowe felgi Orologio:

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Forgiato Wheels (@forgiato)

Luc Donckerwolke, były stylista VW, naczelnym projektantem koncernu Hyundai

Szef stylistów grupy Hyundai i następcą słynnego Petera Schreyera, który odmienił m.in. oblicze Kii (a wcześniej zaprojektował karoserię Audi TT), zostaje Peruwiańczyk Luc Donckerwolke – dawny projektant koncernu VW, w tym Lamborghini i Bentleya. Odpowiada on m.in. za design Audi A2, Lamborghini Murcielago, Skody Fabii II oraz Bentleya Flying Spura. Ostatnio pełnił funkcję stylisty marki premium Hyundaia – Genesis.

Luc Donckerwolke
Luc Donckerwolke

Peter Schreyer, który po latach w strukturach Hyundaia był najwyżej pozycjonowanym prezesem niekoreańskiego pochodzenia, zajmie się doradztwem.

Nowy pick-up Jeepa w drodze

Pod koniec listopada, podczas targów w Los Angeles, Jeep zaprezentuje pierwszego swojego pick-upa od 30 lat – Scramblera. To naturalny krok, biorąc pod uwagę popularność takich samochodów w różnych częściach świata (w tym w USA). Scrambler będzie zresztą spokrewniony z Wranglerem, który również nie może narzekać na brak powodzenia – tylko w Stanach Zjednoczonych znajduje około 200 tys. nabywców rocznie (!).

Jeep Scrambler - zapowiedź nowego pick-upa
Jeep Scrambler – zapowiedź nowego pick-upa (źródło: JeepScramblerForum.com)

Ford: dzięki grafenowi nasze samochody będą lżejsze i cichsze

Grafen (płaska struktura z atomów węgla połączonych w sześciokąty) to bardzo dobry przewodnik ciepła i elektryczności, a przy tym materiał wielokrotnie wytrzymalszy od stali. Ford we współpracy z Eagle Industries oraz XG Sciences zdołał zastosować go w produkcji listew paliwowych, obudów pomp i osłon silnika – wymieszał go ze składnikami pianki. W rezultacie miała nastąpić 17-proc. redukcja hałasu i 30-proc. lepsza wytrzymałość na ciepło. W porównaniu z innymi sposobami poprawy wyciszenia grafen nie tylko nie zwiększa masy samochodu, ale wręcz ją zmniejsza. W produkcji seryjnej materiał będzie miał swoją premierę pod koniec roku – grafenowe elementy otrzymają wówczas modele F-150 oraz Mustang. Później planowane jest ich wdrożenie w kolejnych Fordach.

Elementy z dodatkiem grafenu w pierwszej kolejności trafią do Fordów F-150 oraz Mustanga.
Elementy z dodatkiem grafenu w pierwszej kolejności trafią do Fordów F-150 oraz Mustanga.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji