Zdjecie z fotoradaru - cennik, ile punktow, termin

Mandat z fotoradaru każdego roku trafia do setek tysięcy Polaków. Jak wygląda cennik i jak można zapłacić? Kiedy następuje przedawnienie? Czy można otrzymać mandat bez punktów?

W ubiegłym roku fotoradary i kamery należące do ITD zarejestrowały 1,27 mln wykroczeń. Po przeanalizowaniu zebranego materiału wysłano do kierowców 992 tys. zawiadomień, który stały się podstawą do nałożenia 432 tys. mandatów. Procedura mandatowa jest prosta. Jeżeli zdjęcie jest wyraźne, następuje identyfikacja właściciela pojazdu, który otrzymuje list polecony z ITD za potwierdzeniem odbioru (musi on zostać odebrany osobiście), w którym znajduje się druk umożliwiający przyznanie się do zarejestrowanego wykroczenia lub wskazania innego sprawcy.

Mandat z fotoradaru jak wypelnic
Pierwsze przesyłane przez ITD pisma nie są jeszcze mandatem. To dokumenty, w którym instytucja sprawująca pieczę nad systemem fotoradarów prosi o wskazanie sprawcy zarejestrowanego wykroczenia.

Mandat z fotoradaru bez punktów, czyli bez wskazania kierowcy

Właściciel samochodu nie musi ewidencjonować, komu użycza samochód. Może swobodnie pożyczać auto członkom rodziny, znajomym itd. W skrajnej sytuacji może to doprowadzić, że może nie pamiętać, kto w chwili popełnienia wykroczenia prowadził auto. ITD przewidziało możliwość odmowy wskazania sprawcy – w takiej sytuacji mandat w wysokości 500 zł, jednak bez punktów karnych, otrzymuje właściciel pojazdu.

Mandat z fotoradaru – cennik i punkty karne

Do strony formalno-prawnej mandat nałożony na podstawie zdjęcia z fotoradaru nie różni się od wystawionego przez funkcjonariusza na drodze – wysokość mandatu reguluje taryfikator, nazywany przez niektórych cennikiem, a liczba punktów karnych jest przypisana do danego przekroczenia prędkości.

mandat z fotoradaru cennik i liczba punktow

Wielu kierowców szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, jak zapłacić mandat z fotoradaru. W rzeczywistości nie stanowi to żadnego problemu – z ITD otrzymuje się mandat wraz z blankietem przelewu. Można go wykonać na poczcie lub w banku. Najwygodniej jest jednak wykonać przelew przez internet. Teoretycznie mandat trzeba uregulować w ciągu 7 dni. W praktyce niewielkie spóźnienie nie powoduje spotkania z komornikiem.

Redakcja poleca: Jak zapłacić mandat przez internet?

Warto pamiętać, że każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, więc w przypadku płatności za więcej niż jeden mandat każda wpłata powinna być dokonana na numer rachunku bankowego znajdujący się na odcinku A i B danego mandatu karnego. Umorzenie w całości bądź w części, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty należności z tytułu mandatu może nastąpić wyłącznie na pisemny wniosek ukaranego.

Mandat z fotoradaru – terminy i przedawnienie

Kierowcy najczęściej otrzymują pismo z ITD po kilku tygodniach od popełnienia wykroczenia. Urzędnicy mają 180 dni na zakończenie sprawy poprzez wystawienie mandatu. Nie oznacza to jednak, że warto grać na zwłokę i opóźniać korespondencję z ITD. Gdy minie pół roku a sprawa jest wciąż otwarta nie następuje jej przedawnienie. Funkcjonariusze mogą skierować wniosek o ukaranie kierowcy do sądu. Jeżeli postępowanie zostało wszczęte, przedawnienie mandatu z fotoradaru następuje po dwóch latach lub po roku, jeżeli nie miało miejsce wszczęcie postępowania.

Mandat z fotoradaru, a sprzedany samochód

Jeżeli kupujący nie przerejestruje samochodu, a sprzedający nie zgłosi zbycia pojazdu w urzędzie lub poprzez stronę internetową, drugi z wymienionych otrzyma pismo z ITD, w przypadku, gdy auto zostanie zarejestrowane przez fotoradar. Oczywiście w takiej sytuacji wystarczy do dokumentacji dołączyć kopię umowy i odesłać ją wraz z danymi aktualnego właściciela do ITD. Żeby uniknąć mandatu z fotoradaru po sprzedaniu auta najlepiej niezwłocznie zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji. Szerzej na temat zgłaszania sprzedaży pojazdu pisaliśmy tutaj. Aby uniknąć sytuacji spornych, na umowie sprzedaży samochodu warto poza datą wpisać godzinę transakcji.

Mandat z fotoradaru za granicą – czy przyjdzie wezwanie do zapłaty?

Wielu kierowców szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, czy powinni spodziewać się mandatu za wykroczenie z fotoradaru z Niemiec, Francji, Austrii, Łotwy, Litwy czy Holandii. Nie mamy dobrych wieści. Prawdopodobieństwo otrzymania wezwania do zapłaty jest coraz większe – szczególnie w krajach należących do Unii Europejskiej. System wymiany informacji działa coraz skuteczniej. Każdego roku Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia zagranicznym służbom dane ponad miliona kierowców. Prawdopodobieństwo otrzymania mandatu z Niemiec, Włoch, Francji, Czech czy Austrii jest szczególnie duże. Poniżej prezentujemy liczbę zapytań napływających w 2018 r. w sprawie wykroczeń popełnionych autami zarejestrowanymi w Polsce na zagranicznych drogach. Warto dodać, że unikanie kolejnych wezwań do zapłaty nie jest najlepszym pomysłem. W ramach międzynarodowej współpracy możliwe jest już zakończenie sprawy wyrokiem sądu i egzekucją komorniczą.

mandat z fotoradaru z zagranicy

10 KOMENTARZE

 1. Z tym , że GITD bezprawnie wystawia mandaty. Mają prawo do obsługi tych urządzeń lecznie mogą przetwarzać naszych danych osobowych i wzywać do zaplaty mandatu. Trzeba wszcząć najpierw postępowanie do ktorego gitd nie ma uprawnień. Należało by zmienić przepisy, ktore stanęły w miejscu dawno dawno temu. Pozdrawiam i niedajcie się oszukać, jestem za bezpieczną jazdą, karaniem piratów drogowych, jak prawo jest dziurawe trzeba się odwoływać. Polskie prawo to piractwo przez duże P.

 2. Cytuję:
  „ITD przewidziało możliwość odmowy wskazania sprawcy – w takiej sytuacji mandat w wysokości 500 zł, jednak bez punktów karnych, otrzymuje właściciel pojazdu.”

  Ale jak te słowa się mają do kary administracyjnej 5000zł za nie wskazanie kierowcy pojazdu który przekroczył prędkość?
  Czyli 500zł mandatu i 5000zł kary?
  Kto wbrew OBOWIĄZKOWI nie wskaże na żądnie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie popełnia wykroczenie z art. 96&3 Kodeksu wykroczeń i podlega karze grzywny do 5000zł (art. 24&1 Kodeksu wykroczeń)

 3. Dziś dostałem, śmieszne jest kilka rzeczy a mianowicie ile osób w tym bierze udział, ile biurokracji żeby ktoś zapłacił 100 zł bo tyle wynosi moje wykroczenie.Według pomiaru z radaru jechałem 62km w miejscu ograniczenia 50km, może tak a może nie bo nie wiem czy to działa dokładnie. Drugim faktem jaki zastanawia jest to że według cennika mogą za moją prędkość dać od 50 do 100 zł, czemu mam 100 a nie 50 skoro przekroczyłem 12 a nie 20km/h?

 4. Mam identyczny przypadek, też 62 km/h na ograniczeniu w terenie zabudowanym 50 km. Nawet nie raczyli odpowiedzieć na moje pismo ws. zmniejszenia do dolnej granicy, czyli 50 zł, ponieważ jest ku temu podstawa prawna / widełki – nie dotyczy punktów karnych. Nawet pocałuj nas w d…. nie odpisali. Totalna zlewka praw obywatelskich. Poza tym bezpodstawnie tworzą sobie bazę danych dot. kierowcy np. nazwisko panieńskie matki. Gdzie jest UODO?

 5. Witam odesłałem oświadczenie 40dni temu przyznając się do mandatu i cisza nie dostałem do dziś mandatu blankietu do zapłaty co mam robić?

 6. Witam
  W sierpniu 2020 dostałem mandat za przekroczenie prędkości we Włoszech w sierpniu 2019 (146,10 EUR), który od razu opłaciłem. Teraz w marcu 2021 dostaję pismo, że nałożyli na mnie karę, bo nie odesłałem formularza potwierdzającego moje dane kierowcy i prawa jazdy i grozi mi kara 221EUR
  Odwołuje się, że nie dostałem żadnego formularza i moje opłacenie mandatu jest równoznaczne z potwierdzeniem, że to byłem ja i mój samochód. Znacie taki przypadek? Jak udowodnić że nie dostałem dodatkowych dokumentów. Duże ryzyko, że będą mnie dalej ścigać??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj