Logo Chevrolet (2013 - obecnie)

Chevrolet to niemal kultowa marka z USA, która przez lata zbudowała bardzo bogatą historię. Jak zmieniało się logo marki Chevroleta?

Krótka historia marki Chevrolet

Chevrolet to amerykańska marka producenta samochodów, która została założona w 1911 roku przez Louisa Chevroleta i Williana Duranta. Jest to wiodąca marka koncernu GM i jedna z najbardziej popularnych marek samochodowych w USA.

Logo Chevroleta, znanego również potocznie jako „Chevy”, ma niezwykle bogatą historię i jest uważane za klasykę projektowania tożsamości marki. Logo, które miało przydomek „muszka”, jest podobne do swojego pierwotnego projektu i w długiej historii nie zmieniało się zbyt często. Pierwowzór został zaprojektowany przez założyciela marki – Williana Duranta – w 1913 roku. Rok później logo stało się oficjalną identyfikacją wizualną.

Istnieje kilka historii związanych z powstaniem emblematu. Pierwsza mówi, że został zainspirowany wzorem tapety w paryskim hotelu, w którym kiedyś przebywał Durant. Druga — to opowieść córki założyciela o tym, jak Durant rysuje logo podczas kolacji w rodzinnej kuchni. Ostatnią, ale nie najmniej prawdopodobną wersją jest to, że Durant zmodyfikował istniejące logo „Coalettes”, produktu wykonanego przez jedną z amerykańskich kompanii węglowych, którego reklamę zobaczył w gazecie. Logo Coalettes to skośna muszka o odważnym, graficznym projekcie.

Jak zmieniało się logo Chevrolet?

Pierwszy projekt logo Chevroleta był jednym z niewielu, w którym nie wykorzystano tradycyjnego emblematu. Był to po prostu czarny podpis założyciela, Louisa Chevroleta, wykonany pogrubioną i wyraźną odręczną czcionką.

Logo Chevrolet (1911 – 1914)

W 1914 roku powstało słynne logo – „muszka”. Kolorystyka pierwszej wersji była jasnoniebieska i złota z biało-złotym napisem. To połączenie sprawiło, że logo wyglądało elegancko i luksusowo. Znak słowny został umieszczony na poziomej linii krzyża Chevroleta.

Logo Chevrolet (1914 – 1934)

W 1934 roku kolorystyka logo zmieniła się na monochromatyczną, a krój pisma stał się nowocześniejszy. Logotyp został napisany wielkimi literami, a całość prezentowała się mocniej i solidniej.

Logo Chevrolet (1934 – 1940)

Wraz z typowym logo, Chevrolet używał innego emblematu, który radykalnie różnił się od poprzedniego. Marka usunęła słynny krzyż i pozostawiła tylko nazwę firmy. Czcionka zmieniła się całkowicie, jej kolor stał się czarny, a na krawędziach każdej litery znajdowały się szeryfy, które miały symbolizować wyrafinowanie. W oczy rzucała się również powiększona litera V.

Logo Chevrolet (1940 – 1945)

W 1940 roku firma postanowiła powrócić do oryginalnej niebieskiej i złotej palety kolorów, ale tym razem niebieski stał się jaśniejszy i bardziej intensywny, tworząc dobry kontrast z białą czcionką logotypu i złotą ramką krzyża.

Logo Chevrolet (1940 – 1950)

W 1950 roku nastały najbardziej radykalne zmiany w logo w jego historii. Schemat kolorów zmienił się na czerwony i biały, a całość została umieszczona na zaokrąglonym czerwonym tle. Krzyż stał się biały, a wewnątrz pojawił się logotyp pisany wielkimi literami kursywą.

Logo Chevrolet (1950 – 1964)

W 1964 roku nastał okres najbardziej minimalistycznego logo Chevroleta. Wykonano go w stylu monochromatycznym, z cienkimi liniami konturu muszki i pogrubioną kursywą.

Logo Chevrolet (1964 – 1976)

W 1976 roku logo zostało ponownie pomalowane na niebiesko, ale teraz z cienką białą ramą od wewnątrz i czarnym cieniem. Napis stał się mniejszy i został umieszczony na środku poziomej linii.

Logo Chevrolet (1976 – 1988)

Minimum detali i więcej kolorów – tak można opisać logo firmy z lat 1988 – 2001. Od 1988 roku nazwa firmy została przeniesiona poza muszkę, a marka nigdy nie powróciła do poprzednich wersji z logotypem wewnątrz krzyża. Jego kolor zmienił się na biały z ciemnoniebieską obwódką, a tekst wylądował poniżej w czerwonym kolorze.

Logo Chevrolet (1988 – 2001)

W latach 1994 – 2001 funkcjonowało również inne logo, które wprowadziło nowoczesną trójwymiarową wersję emblematu. Tradycyjny krzyż został wykonany w kolorze gradientowego niebieskiego z błyszczącą powierzchnią i obszerną srebrną ramą. Logotyp „Genuine Chevrolet” został napisany w kolorze czarnym pod emblematem, przy użyciu lekko wydłużonego kroju szeryfowego z gładkimi, eleganckimi liniami.

Logo Chevrolet (1994 – 2001)

Logo, które było używane tylko przez rok, różniło się od wszystkich poprzednich. Na godle nie było nazwy firmy, tylko słynny krzyż z czerwoną ramą.

Logo Chevrolet (2001 – 2002)

Od 2002 roku rozpoczęła się historia najbardziej rozpoznawalnego złotego krzyża. Godło symbolizowało siłę i solidność firmy, a także podkreślało jej status. Emblemat stał się jasny, wykorzystano złoty kolor z matowym wykończeniem. Pod nim nie zapisano nazwy firmy. Ramka emblematu to szary chrom, który podkreślał luksusowy charakter marki.

Logo Chevrolet (2002 – 2010)

W 2011 roku firma obchodziła swoje 100-lecie, a logo miało oddać całą wielkość marki. Koncepcja pozostaje taka sama jak w poprzednich latach, ale niektóre szczegóły uległy zmianie. Ramka krzyża stała się szersza, widać również wyraźniejszy podział na lewą i prawą część.

Logo Chevrolet (2010 – 2013)

Ostatnia wersja logo wciąż posiada złote wypełnienie ze srebrną ramką. Zastosowano również ciekawy efekt, który wprowadza złudzenie, że logo jest przechylone. Krzyż podzielony jest na dwie części: jaśniejszą błyszczącą i mniej nasyconą matową. Użyto również nowej czcionki logotypu – niektóre litery są ze sobą połączone.

Logo Chevrolet (2013 – obecnie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj