PoradyPoradyLeasing operacyjny a finansowy: czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Leasing operacyjny a finansowy: czym się różnią? Który lepiej wybrać?

Często trzeba wybierać między leasingiem operacyjnym i leasingiem finansowym. Który jest korzystniejszy? Wszystko zależy od tego, czego oczekuje przedsiębiorca.

Czym jest leasing operacyjny?

Załóżmy, że przedsiębiorstwo zdecydowało się na leasing operacyjny samochodu. Stronami zawartej umowy jest leasingodawca i leasingobiorca. Ten pierwszy udostępnia swój samochód drugiemu, który zobowiązuje płacić raty leasingowe.

W tym przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, ponieważ pojazd jest jego środkiem trwałym. Natomiast podatek VAT doliczany jest do rat płaconych przez leasingobiorcę. Oprócz tego korzystający z samochodu może wliczyć w koszty uzyskania przychodu opłatę wstępną oraz raty netto, a po zakończeniu umowy go wykupić.

Czym jest leasing finansowy?

Podobnie jak w poprzednim leasingu, tutaj również stronami umowy jest leasingodawca i leasingobiorca. Jednak leasing finansowy jest bardziej formą zakupu. Pozostaniemy przy przykładowym samochodzie.

Po tym, jak umowa leasingowa zostanie zawarta, to odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający z pojazdu. Wysokość amortyzacji może on wpisać w koszty uzyskania przychodu, podobnie jak odsetki z płaconych rat. W tym rodzaju umowy, podatek VAT musi zostać zapłacony już w pierwszej racie. Z kolei po zakończeniu leasingu finansowego, leasingobiorca staje się nowym właścicielem samochodu.

Leasing operacyjny a finansowy – wszystkie różnice

Bazując na przedstawionych wyżej opisach, można znaleźć kilka podstawowych różnic:

  1. W leasingu operacyjnym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, w finansowym – leasingobiorca,
  2. W leasingu operacyjnym leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu raty netto i wstępną opłatę, w finansowym – amortyzację oraz odsetki z rat,
  3. W leasingu operacyjnym podatek VAT doliczany jest do rat, w finansowym – trzeba go zapłacić w pierwszej racie,
  4. W leasingu operacyjnym leasingobiorca może wykupić wypożyczony przedmiot, w finansowym – staje się jego własnością po zakończeniu umowy.

Leasing operacyjny czy finansowy?

Obecnie leasing jest bardzo popularny. Jednak wielu zastanawia się, która forma jest bardziej opłacalna. Odpowiedź na to pytanie może jedna – to zależy. O wiele mniejsze koszty początkowe są przy leasingu operacyjnym, dlatego jest o wiele popularniejszą formą niż ten finansowy. Jeśli czas umowy leasingu operacyjnego jest krótki, to przedsiębiorca zwiększy koszty swojej działalności, a tym samym może zmniejszyć podstawy opodatkowania.

Z kolei leasing finansowy to gwarancja przejęcia wykorzystywanego przedmiotu – w odróżnieniu od leasingu operacyjnego, gdzie trzeba go zwrócić (chyba, że leasingobiorca zdecyduje się go  kupić). Jednak wiąże się z większymi kosztami. Każdy przedsiębiorca musi sam zdecydować, która forma leasingu jest dla niego lepsza.

Polecamy również:

Ubezpieczenie auta w leasingu – jakie wybrać?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji