Początek jesieni i pierwsze chłodniejsze dni to dobry moment, aby powspominać wakacyjne wyjazdy. Poznaj listę najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Dostawca nawigacji NaviExpert razem z Mazda Motor Poland przygotowali podsumowanie tegorocznych wakacji w Polsce. Nie chodzi jednak o statystyki dotyczące wypadków czy liczby zatrzymanych pijanych kierowców, lecz o coś zdecydowanie bardziej przyjemnego – najpopularniejsze letnie destynacje.

Z NaviExpert każdego miesiąca korzysta ok. 600 000 płacących użytkowników, co czyni tę aplikację najpopularniejszą nawigacją premium w Polsce. Jak wynika z danych dostawcy usługi, podczas minionych wakacji polscy kierowcy podróżowali znacznie chętniej niż przed rokiem. W lipcu i sierpniu bieżącego roku średni miesięczny dystans pokonywany przez statystycznego użytkownika NaviExpert wyniósł ok. 570 km. To więcej niż w zeszłym roku, jednak nadal mniej niż w poprzedzającym pandemię roku 2019, gdy ta średnia wynosiła ponad 110 km więcej.

W czasie tegorocznych wakacji jadąc nad morze, Polacy najczęściej wybierali Trójmiasto, Władysławowo i Kołobrzeg. Osoby zainteresowane wędrówkami po górach w większości odwiedzały Tatry, Kotlinę Kłodzką i Pieniny. Sporą popularnością cieszyły również Warmia i Mazury (zwłaszcza Olsztyn i Mrągowo) oraz Kaszuby. Natomiast na czele rankingu najchętniej odwiedzanych miast znalazły się Warszawa, Poznań i Kraków.

„Mimo że czołówka ulubionych destynacji wakacyjnych kierowców korzystających z naszej nawigacji to znane turystycznie ośrodki, to jednak widzimy wyraźnie utrzymujące się od ubiegłego roku zainteresowanie podróżami lokalnymi, także do mniej oczywistych destynacji” – mówi Katarzyna Przybylska z firmy Telematics Technologies, będącej dostawcą nawigacji NaviExpert.

Te wnioski znajdują potwierdzenie w statystykach pochodzących z nawigacji. Podczas tegorocznych wakacji polscy kierowcy najczęściej przejeżdżali dziennie do 50 km (50%). Aż 62% wszystkich dziennych podróży to takie do 80 km, 20% to z kolei dystanse od 80 do 200 km, a 14% – między 200-500 km. Zaledwie 3% wszystkich podróży stanowiły te dłuższe niż 500 km.

O wzroście zainteresowania mniej oczywistymi lokalizacjami świadczy natomiast liczba tras wytyczonych do punktów z kategorii Slow Road. W miesiącach wakacyjnych ubiegłego roku wzrosła ona niemal 6-krotnie względem roku 2019. Podczas tegorocznych wakacji zainteresowanie tą kategorią było na zbliżonym poziomie co 12 miesięcy temu. – „Widzimy też, że pandemia zaostrzyła u nas apetyt na aktywne spędzanie czasu. Od ubiegłego roku zauważyliśmy wzrost o 1/3 względem roku 2020 zainteresowania punktami w kategorii atrakcje turystyczne” – dodaje Przybylska.

Co jeszcze można dodać na temat tegorocznych podróży wakacyjnych? Najchętniej podróżowaliśmy w weekendy, kiedy to średni dobowy dystans pokonywany przez statystycznego użytkownika nawigacji wynosił 135 km. W dni robocze było to średnio niecałe 100 km.

„Bardzo nas cieszy wzrost zainteresowania użytkowników nawigacji NaviExpert propozycjami rekomendowanymi w ramach Slow Road. Ten projekt jest przewodnikiem po trasach i miejscach w Polsce, z dala od masowych turystycznych atrakcji, który tworzymy z pasji do podróżowania samochodem. Podobnie jak samochody Mazdy definiuje piękno tworzone przez umiar, tak fascynujące miejsca docelowe warte odwiedzenia znaleźć można w każdym polskim województwie w ramach weekendowej lub nawet jednodniowej podróży” – podkreśla Szymon Sołtysik, PR Manager Mazda Motor Poland.

„Podróże inspirowane przewodnikiem Slow Road bazują na fundamentach filozofii slow life – poszukiwania wyciszenia i odpoczynku w bliskości z naturą, z dala od tłumów, zgiełku i masowych atrakcji. Zachęcamy wszystkich kierowców, nie tylko użytkowników Mazdy do odkrywania nieoczywistego piękna lokalnych tras i cieszymy się, że wybór ostatecznej destynacji na wakacyjny lub weekendowy odpoczynek jest coraz częściej i mocnej związany z przyjemnością podróżowania, gdy sama droga jest jednym z celów podróży” – dodaje Sołtysik.

Redakcja poleca:

Pomysły na weekend. Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj