PoradyPoradyKup używane auto jak profesjonalista - PORADNIK

Kup używane auto jak profesjonalista – PORADNIK

Na podstawie doświadczeń zawodowego kupca aut przedstawiamy najistotniejsze rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas oględzin interesującego nas samochodu. Jak nie dać się oszukać w komisie? Jak sprawdzić auto używane?

Zawodowi kupcy pracujący w międzynarodowych sieciach sprzedaży samochodów używanych mają z pozoru proste zadanie – kupić jak najtaniej sprawne i nie wymagające inwestycji auto, by potem sprzedać je z zyskiem. Najbardziej doświadczeni kupcy potrafią w ciągu miesiąca sprowadzić dla firmy 25-35 aut. Wiele zależy od doświadczenia i wiedzy takiej osoby, a także możliwości negocjacji i odpowiedniego obejrzenia auta. Towarzyszymy ekspertowi od używanych aut podczas poszukiwania Forda Focusa. Uzyskane w ten sposób cenne wskazówki na pewno przydadzą się zwykłym kierowcom, którzy poszukują wymarzonego auta dla siebie.

Zanim pojedziesz oglądać

Już pierwszy krok w poszukiwaniach jest bardzo istotny, bo pozwoli dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy jeszcze zanim zobaczymy samochód na żywo. Ekspert radzi, by oglądać ogłoszenia w odległości maksymalnie 100 kilometrów od miejsca zamieszkania i selekcjonować je tak, by na początku wyświetlały się najnowsze. Najlepiej nie mieć na celowniku konkretnego koloru lub wersji wyposażenia, bo to nie jest najistotniejsze w używanym aucie.

Gdy już znajdziemy interesujące ogłoszenie…

Jeśli uda się znaleźć interesującą ofertę, wiele teraz zależy od przeprowadzonej ze sprzedawcą rozmowy telefonicznej. Pozwoli ona określić, czy sprzedający jest handlarzem czy osobą prywatną, a także wstępnie potwierdzić dane zawarte w ogłoszeniu i ewentualnie znegocjować cenę. Na tym etapie można już zacząć rozmawiać o formalnościach, typu forma umowy lub na kogo „stoi” samochód.

Gdy po rozmowie nadal jesteśmy zainteresowani autem, czas udać się na jego oględziny. Dalsze poczynania z tym związane przedstawimy w punktach.

1 Weryfikacja dokumentacji

Zanim zaczniemy oglądać auto, najlepiej od razu zapoznać się z jego dokumentacją i sprawdzić zgodność numerów nadwozia. W tym celu należy:

Sprawdzanie zgodności numeru VIN
Sprawdzanie zgodności numeru VIN
  • upewnić się, że sprzedający jest właścicielem auta;
  • porównać dane w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, ubezpieczeniu i dowodzie osobistym sprzedającego;
  • zweryfikować zgodność numeru VIN z tym w dokumentach;
  • sprawdzić numery z tabliczki znamionowej i z innych miejsc przewidzianych przez producenta;
  • potwierdzić dane z książki przeglądów w ASO;
  • upewnić się, że auto nie figuruje w rejestrze zastawów.

 

2 Weryfikacja stanu technicznego

Jeśli w dokumentach wszystko się zgadza, można dokładnie przyjrzeć się interesującemu nas samochodowi. Nie warto się śpieszyć, bo do tego wystarczy sama spostrzegawczość, Oto, na co zwrócić szczególną uwagę:

NADWOZIE

Sprawdzanie lakieru
Sprawdzanie lakieru

Ocenić stan lakieru, szukać śladów malowania i kolizji, sprawdzić grubość szpar w nadwoziu, stan śrub mocujących błotniki/tylną klapę, szukać śladów uszkodzeń lub demontażu (w okolicach podłużnic), zwrócić uwagę na stan uszczelek i co pod nimi jest, dokładnie obejrzeć przednią szybę by sprawdzić, czy była wymieniana.

WNĘTRZE

Sprawdzanie poduszki powietrznej
Sprawdzanie poduszki powietrznej

Ocenić stan zużycia kierownicy, gałki zmiany biegów i fotela kierowcy (to najbardziej narażone na eksploatację elementy w samochodzie), a także dokładnie sprawdzić okolice poduszki powietrznej – zwykle wymiana skutkuje wybiciem kilku zaślepek: jeśli ich nie ma, poduszkę mógł ktoś wymienić. Oprócz tego warto odchylić wygłuszenia i upewnić się, że nie ma tam rdzy po np. powodzi.

ZAWIESZENIE

Jazda próbna
Jazda próbna

Podczas jazdy najlepiej wyłączyć radio i nawiewy, by móc wsłuchać się w pracę zawieszenia – czy nie wydziela stuków, dobrze wybiera nierówności i czy układ kierowniczy jest „sztywny”.

SILNIK

Sprawdzanie silnika
Sprawdzanie silnika

Ocenić go pod kątem wycieków, sprawdzić działanie kontrolek i poziom płynów eksploatacyjnych; warto też zajrzeć, czy przewodów nie przegryzło jakieś zwierzę.

KOŁA

Sprawdzanie opon
Sprawdzanie opon

Dokładnie obejrzeć opony i ocenić ich stan (również felg), sprawdzić także koło zapasowe.

PRZEBIEG

Zużycie pedałów
Zużycie pedałów

Oprócz wspomnianych wcześniej czynności we wnętrzu (stan lewarka, kierownicy i fotela kierowcy) zweryfikować przebieg na plakietkach z przeglądów.

JAZDA PRÓBNA

Pozwoli nie tylko ocenić pracę zawieszenia, a także działanie rozrusznika. Podczas jazdy należy obserwować wskaźnik temperatury oraz działanie kontrolek, a dodatkowo sprawdzić samochód pod kątem hałasu (pod obciążeniem, na biegu jałowym, z wciśniętym sprzęgłem). Autem najlepiej przejechać się w trasie i w mieście.

Zakup auta z drugiej ręki jest trudnym i czasochłonnym zadaniem, wymagającym spostrzegawczości i choćby podstawowego obeznania w temacie. Rady zawodowego kupca z pewnością przydadzą się kierowcom i pozwolą uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wynikających z zakupu trefnego samochodu.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji