Kontrola alkomatem

Dokładność wskazań alkomatu jest bardzo istotna. Sprawdzamy, które z dostępnych w sprzedaży urządzeń zapewnia wyniki najbliższe tym używanym przez policję.

Kierowcy często „wpadają” za jazdę na podwójnym gazie zupełnie nieświadomie, bo nie wiedzą, czy spożyty wcześniej alkohol zdążył już ulecieć z organizmu. Dobre samopoczucie i brak kaca nie zawsze oznacza, że można prowadzić samochód, nie ponosząc kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Polskie prawo jest bardzo surowe w tej kwestii – akceptowalna zawartość alkoholu we krwi wynosi do 0,2 promila.

Nasze prawa w przypadku policyjnej kontroli 

Policja swoje urządzenia kalibruje w atestowanych laboratoriach, a na nasze żądanie funkcjonariusz powinien pokazać świadectwo wzorcowania takiego alkomatu. Jeśli urządzenie go nie ma, można się odwoływać do pokazanego przez nie pomiaru trzeźwości.

Jak skontrolować poziom alkoholu?

Aby skontrolować swój stan trzeźwości, można udać się na najbliższy komisariat policji i bezpłatnie wykonać test profesjonalnym alkomatem. Nie warto ufać aplikacjom kalkulującym promile – ich wynikom daleko od prawdziwych wskazań. Optymalnym wyjściem jest zakup ogólnie dostępnego alkomatu, którego pomiar powinien być bliższy stanowi rzeczywistemu. Nie oznacza to jednak, że bezgranicznie można zaufać wskazaniom domowego alkomatu! Dla policji nie stanowi on materiału dowodowego na niewinność kierowcy.

Nie kupujcie najtańszych, chińskich alkomatów!

Wymagana regularna kalibracja

Popularne alkomaty zwykle działają już na podobnej zasadzie co urządzenia używane przez policję. Nie stosuje się w nich sensorów półprzewodnikowych, a czujniki elektroniczne, mniej podatne na wilgoć i zmiany temperatury. Z tego też względu testery wymagają regularnego kalibrowania (co ok. 6 miesięcy), czyli porównania z warstwą wzorcową i dopasowania do niej.

Różna cena, różne wskazania

8 alkomatów
Tygodnik „Motor” przetestował 8 alkomatów

Tygodnik „Motor” sprawdził, na ile wskazania ogólnie dostępnych alkomatów pokrywają się z policyjnym sprzętem.

ALCODIGITAL A110
Alcodigital A110 zaniża wyniki pomiaru

Wziął pod uwagę urządzenia z różnych półek cenowych (od 7 do aż 1650 złotych) i poddał badaniom na dwóch osobach z różną zawartością alkoholu we krwi. Wyniki porównał ze wskazaniem profesjonalnego alkomatu Alkohit X100, które wyniki mogą stanowić dowód w sądzie. Najbardziej zgodne z rzeczywistością pomiary wykazał AlcoBlow, jednak nabywców może odstraszyć wysoka, wynosząca aż 1650 złotych cena. Nie należy ufać wskazaniom testera AlcoDigital A110 – w obu przypadkach zaniżył wyniki, co może mieć fatalne skutki dla kierowcy.

Miejsce 1
Alkohit X60

ALKOHIT X60

Najbliższy pomiarom urządzenia policji okazał się Alkohit X60. Kosztuje 680 złotych i ma akumulator litowo-jonowy, który można ładować z zasilacza sieciowego lub za pośrednictwem kabla USB. Jego wskazania są niemal identyczne z „policyjnym” alkomatem, a dodatkowo nabywca otrzymuje darmowe kalibracje na okres trzech lat. Gwarantuje to większą niż u konkurentów dokładność pomiaru.

Miejsce 2
AlcoTEST

ALCOTEST

Drugie miejsce zajął produkt jednorazowy AlcoTEST, do kupienia za jedyne 7 złotych. W nim powietrze wdmuchuje się bezpośrednio w tester, a wykrycie alkoholu sygnalizuje czerwony kolor wskaźnika. Alkomat pokazuje określone progi stężenia alkoholu (do 0,2 i od 0,2 do 0,5 promila) i robi to z dużą precyzją. W przypadku drugiej osoby lekko zawyżył wynik, co można mu wybaczyć.

Miejsce 2
Alcofind AF-35

Ex aequo z AlcoTESTem na podium znalazł się Alcofind AF-35. Alkomat ten ma sensor elektrochemiczny, wykorzystywany w policyjnych urządzeniach. Jego pomiary są zbliżone do testerów dowodowych, ale w niektórych przypadkach może zawyżyć wynik. Dodatkową zaletą jest niewygórowana cena (297 złotych) i dwuletnia bezpłatna kalibracja.

Wyniki testu alkomatów

Przeprowadzono dwie próby. W pierwszej alkomat wzorcowy wskazywał 1,55 promila, w drugiej 0,48 promila. Alkomat, którego wskazania były zgodne z wynikiem dowodowego alkomatu (dopuszczona była nieznaczna pomyłka), otrzymywał 5 pkt. Jeśli wynik był zawyżony – 3 pkt. Jeżeli zaniżony – 0 pkt. Cena urządzenia: do 500 zł – 2 pkt., od 500 do 1000 zł – 1 pkt, powyżej 1000 zł – 0 pkt.

 UrządzeniePróba 1 (pkt.)Próba 2 (pkt.)Cena (pkt.)Wynik (pkt.)Cena (zł)
1ALKOHIT X6055111680
2ALCOBLOW550101650
2ALCOFIND AF-3535210297
2ALCOTEST532107
5ALCOFORCE EVO3328247
5ALKOHIT X33328350
7PROMILER AL 900 L3317569
8ALCODIGITAL A1100022247