NowościAktualnościKto był pierwszym klientem Bentleya?

Kto był pierwszym klientem Bentleya?

Marka Bentley świętuje 100. rocznicę sprzedaży pierwszego samochodu. Sprawdź, do kogo trafił wyprodukowany w 1921 roku model 3 Litre.

Bentley wkroczyła na rynek samochodowy w 1919 roku, gdy jej założyciel – Walter Owen Bentley – zaprezentował światu model 3 Litre. Auto posiadało nadwozie z lekkiego aluminium i mosiężne elementy wykończeniowe. Pojazd szybko zdobył dużą jak na tamte czasy popularność. Szczególnie ważnym w historii brytyjskiej marki wydarzeniem była wygrana w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1924 roku. Sukces ten został powtórzony w 1927 roku i kontynuowany w trzech kolejnych edycjach tych zmagań, tworząc serię zwycięstw legendarnych Bentley Boys.

Noel van Raalte, pierwszy klient Bentleya

Teraz producent świętuje stulecie sprzedaży pierwszego samochodu, co miało miejsce w listopadzie 1921 roku. Zamówienie na model 3 Litre złożył wówczas brytyjski kierowca wyścigowy Noel van Raalte, płacąc za pojazd 1150 funtów. Nowy nabywca tak wypowiadał się o aucie: „Kupiłem Bentleya, ze względu na jego wyjątkowe osiągi we wszystkich aspektach jazdy. Układ kierowniczy, zawieszenie, trzymanie się drogi, hamulce, zmiana prędkości i wydajność silnika, nie pozostawiają nic więcej do życzenia. W żadnym innym modelu, który do tej pory używałem lub posiadałem, nie doświadczyłem podobnych wrażeń”.

Przy okazji warto też przywołać fragment recenzji Bentleya 3 Litre opublikowanej na łamach tygodnika Autocar w styczniu 1920 roku: „Dla prawdziwego entuzjasty, samochody te bez wątpienia posiadają osobowość. Nie są dla niego zwykłym zbiorem stali i aluminium. Gdy tylko sprzęgło zostanie wciśnięte do oporu, niczym zwierzęta, ujawniają swój charakter”.

Choć van Raalte był pierwszą osobą, która złożyła zamówienie, nie on jako pierwszy otrzymał auto. Ten przywilej przypadł Ivorowi Llewellynowi, który zakupił aż trzy egzemplarze modelu 3 Litre. Jeden z nich został przez niego odebrany już w sierpniu 1921 roku – był to trzeci w historii firmy samochód z produkcyjnym podwoziem i do dziś pozostaje on najstarszym zachowanym modelem produkcyjnym Bentleya na świecie. W ciągu przeszło 100 lat istnienia brytyjska marka wyprodukowała ponad 200 000 aut, z czego aż 84% egzemplarzy sprzedanych na rodzimym rynku wciąż można spotkać na drogach.

Pomimo globalnej pandemii, w 2020 roku Bentley odnotował rekordową sprzedaż. Strategia Beyond100, określająca cele producenta na przyszłe lata, zakłada wprowadzenie zupełnie nowej gamy modeli, zasilanych wyłącznie jednostkami elektrycznymi. Dzięki temu marka ma osiągnąć całkowitą neutralność pod względem emisji CO2 do 2030 roku.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji