UżywaneRaportyKradzieże samochodów w Polsce. Jakie modele najczęściej padają łupem złodziei?

Kradzieże samochodów w Polsce. Jakie modele najczęściej padają łupem złodziei?

W 2018 r. liczba skradzionych aut po raz pierwszy od lat 90. spadła poniżej 10 tysięcy sztuk. Niechlubnym liderem zestawienia jest Warszawa. W stolicy najczęściej giną samochody japońskie, a w reszcie kraju – niemieckie.

W ubiegłym roku w całej Polsce skradziono łącznie 9215 aut. To o prawie 9% mniej niż w 2017 r. Jednak poprawa statystyk nie powinna być powodem do zadowolenia – niestety wykrywalność sprawców nadal utrzymuje się na niskim poziomie. Oczywiście, w mediach co jakiś czas pojawiają się informacje, że „policja rozbiła kolejną dziuplę z luksusowymi samochodami”. Warto zauważyć, że łupem złodziei najczęściej padają modele popularnych marek, które w ciągu kilku godzin od kradzieży są już w kawałkach. Drogie auta zazwyczaj są kradzione za naszą zachodnią granicą i trafiają dalej na Wschód.

Niezmiennie, najwięcej samochodów ginie w Warszawie i okolicach. W 2018 r. było to 2689 aut. Na dalszych miejscach tego niechlubnego zestawienia znalazły się: Katowice (909 szt.), Wrocław (874 szt.) i Poznań (869 szt.). Na drugim końcu skali znajduje się województwo podkarpackie. Tam skradziono tylko 73 samochody. A jakie auta najczęściej padają łupem złodziei? Około 50% wszystkich kradzieży dotyczy samochodów koncernu VAG (Volkswagen, Audi, Skoda, Seat), a kolejne 30% – modeli marek japońskich.

W odniesieniu do policyjnych statystyk, interesująco wypadają liczby przedstawione przez SAMAR na podstawie danych z bazy CEPiK. Z ustaleń Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego wynika, że w ubiegłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano w Polsce 6844 samochody, czyli prawie 2400 mniej niż zostało skradzionych według policji. Skąd ta różnica? Część aut udało się odzyskać, a niektórzy właściciele nie zdecydowali się na wyrejestrowanie pojazdu.

Kradzież samochodów w Polsce – 2019 r.

Znamy już statystyki kradzieży w pierwszym półroczu br. dla niektórych województw. W Warszawie w tym okresie z ulic zniknęły 1533 auta. W województwach dolnośląskim i śląsku skradziono (odpowiednio): 530 i 492 samochody.

Najpopularniejsza marką wśród stołecznych złodziei jest Toyota (346 sztuk). Dalej w statystykach znalazły się Mazda (152 szt.), Honda (143 szt.), Nissan (75 szt.) i Lexus (74 szt.). Jak widać, pierwszą piątkę tworzą producenci z Japonii. Europejska marka pojawia się dopiero na 6. miejscu – to Ford (49 szt.).

Najczęściej kradzione modele w Warszawie w I półroczu 2019 r.

  • Toyota Auris (102 szt.)
  • Honda CR-V (54 szt.)
  • Honda Civic (52 szt.)
  • Toyota Avensis (47 szt.)
  • Mazda 3 (46 szt.)
  • Toyota RAV4 (41 szt.)
  • Mazda 6 (39 szt.)
  • Mazda CX-5 (39 szt.)
  • Nissan X-Trail (36 szt.)
  • Honda HR-V (24 szt.)
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji