ITD - MAN TGE

Firmy transportowe starają się minimalizować koszty. Jednym ze sposobów jest wyłączanie układu oczyszczania spalin SCR, który jest zasilany AdBlue, czyli roztworem mocznika.

AdBlue, podobnie jak inne płyny eksploatacyjne, jest stale zużywany. Przy ogromnych przebiegach rocznych oraz po przemnożeniu przez liczbę pojazdów we flocie oznacza to wymierne koszty. By ich uniknąć niektórzy przewoźniki próbują uśpić system SCR, co nie jest zgodne z prawem.

Emulator AdBlue
Emulatory AdBlue są ukrywane. Przewoźnicy wiedzą, że ich wykrycie oznacza poważne problemy. /fot. GITD

Zestaw należący do rosyjskiego przewoźnika, którym wykonywano przewóz rzeczy z Holandii do Rosji zatrzymano do kontroli na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (powiat świebodziński). W ciągniku siodłowym inspektorzy znaleźli zamontowany emulator AdBlue, który symuluje prawidłową pracę układu oczyszczania spalin. Zakłócał on pracę tego układu i powodował, że do atmosfery dostawały się nieoczyszczone spaliny. Kontrola zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wydaniem zakazu dalszej jazdy. Kierującego ukarano mandatem karnym.

Redakcja poleca: Koniec z samodzielną wymianą oleju? Rząd wprowadzi kaucję

Lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego znaleźli w skontrolowanej ciężarówce urządzenie zakłócające pracę systemu oczyszczania spalin SCR. Niesprawny technicznie pojazd wycofano z ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj