Pomiar zadymienia spalin

Stan techniczny części poruszających się po polskich drogach aut pozostawia wiele do życzenia – zwłaszcza starszych diesli, które potrafią niemiłosiernie kopcić.

Samochody, które nie spełniają norm emisji coraz częściej są brane pod lupy przez policje oraz ITD. Blisko 45 kontroli z wykorzystaniem dymomierza przeprowadzili małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na wytypowanych drogach województwa. Równolegle odbywały się kontrole stanu technicznego pojazdów.

Dzięki badaniom poziomu zadymienia spalin z ruch eliminowane są pojazdy zanieczyszczające środowisko. Tym razem inspektorzy przeprowadzili 43 kontrole. W jednym przypadku – podczas kontroli ciężarówki w Krakowie stwierdzono nieprawidłowości. Kierowcę tego pojazdu ukarano mandatem karnym, a ciężarówka zakończyła jazdę na parkingu strzeżonym.

Redakcja poleca: Ekologiczne diesle jednak nie istnieją? Zaskakujące wyniki badań

Inspektorzy równolegle sprawdzali stan techniczny pojazdów. Z uwagi na ujawnione usterki, w tym wycieki płynów eksploatacyjnych i uszkodzenia zawieszenia, zatrzymano pięć dowodów rejestracyjnych. Kierowcy zostali w sumie ukarani dziesięcioma mandatami.  Ponieważ trzy pojazdy nie miały aktualnych badań technicznych, ITD wszczęła wobec przewoźników postępowania administracyjne. Grozi im po 6000 złotych kary. Inspektorzy zatrzymali też jeden przeciążony pojazd. Po kontroli usunięto go na parking strzeżony, a prowadzącego ukarano mandatem.

12 KOMENTARZE

  1. Nareszcie biorą się za te trupy brawo i są też trupy w benzynie likwidujcie trucicieli smierdzuchy najwyższy wymiar kary. BBAWO POLICJI I ITD. TADEUSZ. Nie odbierajcie praw jazdy tylko najwyzsza kara. Przecież to biznes dla Państwa ta Wasza praca. Brawo. Pozdrowienia.

  2. Witam. Auta stare trupy nie do końca są problemem, ale oczywiście trzeba eliminować. Nowe auta mają wycięte katalizatory i co gorsza filtry dpf, naprawdę jest tego wiele… Diagności tego nie widzą, i nie chcą widzieć….. i tu jest problem….pozdrawiam

  3. Kretonie,częściowo masz rację.Ale uzdrowienie przy pomocy kary 6 tys. Pln ,nie poprawi kondycji finansowej przewoźnika,raczej zabierze mu pieniądze na naprawę tego zlpmu

  4. Dymomierz ? Takim sprzętem to można co najwyżej stare Jelcze badać. Wyłapią tylko najbardziej zdezelowane egzemplarze, za którymi świata nie widać, a nowsze auta z kastrowanym dpf będą jeździć dalej. Jak się chce zarabiać to najpierw trzeba zainwestować!

  5. Na 40 kontroli jedna nieprawidłowość ? Bardzo proszę szanowną policję zabrać się za auta osobowe. Tam nieprawidłowości będzie połowa a my zaczniemy oddychać lepszym powietrzem. Może Polska w końcu przestanie być samochodowym śmietnikiem Europy.

    • W takim razie proszę nam dać pieniążki na super ekologiczne samochody, gdyż przy obecnych płacach i cenach ludzi stać tylko na to, co w Niemczech szło by już na szrot. Więc proszę się za przeproszeniem zamknąć i mieć pretensję do czcigodnego rządu a nie do obywateli 🙂

  6. Ciekawe czy będą kontrolować samochody służbowe z urzędów miast. Jeżeli tak to koniec z koparkami, wywozem śmieci naprawą dróg, itd…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj