PoradyPoradyKontrolki świateł w samochodzie. Oto, co oznaczają

Kontrolki świateł w samochodzie. Oto, co oznaczają

W samochodzie każdy rodzaj świateł ma przypisaną konkretną kontrolkę. Wyjaśniamy, co oznaczają kontrolki świateł w samochodzie.

Zestaw wskaźników auta obfituje w mnóstwo kontrolek sygnalizujących awarie, ale i informujących o włączeniu którejś z funkcji. Ich liczba znacznie wzrosła we współczesnych, naszpikowanych elektroniką samochodach, stąd kierowcy nie raz mają problem z przypomnieniem sobie, co oznacza akurat wyświetlona na zegarach ikonka. Na szczęście w kwestii kontrolek świateł w samochodzie na przestrzeni lat zmieniło się stosunkowo niewiele. Nadal wyglądają one w zasadzie tak samo, jak w autach produkowanych dziesiątki lat temu, stąd nie musimy się obawiać, że nowe samochody nas w tej kwestii zaskoczą. W niektórych modelach spotkamy jednak niecodzienne symbole, które pojawiły się stosunkowo niedawno – np. drogą wprowadzenia nowoczesnych, adaptacyjnych reflektorów.

Przedstawiamy opis wszystkich kontrolek świateł w samochodzie. Co oznaczają symbole świateł w aucie?

Kontrolka świateł mijania

Popularną kontrolką jest bez wątpienia zielony symbol świateł mijania. Wynika to z tego, że na tych światłach (zwanych też „krótkimi”) trzeba jeździć 24 godziny na dobę, nawet przy bardzo dobrym nasłonecznieniu i świetnych warunkach widoczności. Prawo dopuszcza jedynie zastąpienie ich światłami do jazdy dziennej, ale tylko przy dobrej widoczności, od świtu do zmierzchu. Kontrolka świateł mijania ma postać zielonego reflektora z promieniami światła skierowanymi w dół.

Więcej na temat świateł mijania

Kontrolki świateł
W niektórych autach kontrolka świateł mijania nie zapala się na wskaźnikach. O tym, czy mamy je włączone, dowiemy się jedynie z lokalizacji przełącznika świateł.

Kontrolka świateł drogowych

Światła drogowe, znane też jako „długie”, używa się do możliwie jak najlepszego naświetlenia drogi od zmierzchu do świtu, gdy pozbawiona jest ona latarni lub np. biegnie w lesie. Świateł drogowych nie można używać, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd – skierowany na wprost strumień światła oślepi drugiego kierowcę, znacznie pogarszając mu widoczność. Kontrolka świateł drogowych przeważnie jest barwy niebieskiej i przedstawia reflektor z pionowymi kreskami określającymi kierunek snopu światła.

Więcej na temat świateł drogowych

Kontrolki świateł

Kontrolka świateł przeciwmgielnych

Światła przeciwmgielne służą głównie temu, by uczynić pojazd lepiej widoczny dla innych użytkowników drogi w warunkach pogorszonej widoczności – a więc nie tylko we mgle, ale i np. podczas deszczu czy śnieżycy. Z kolei przednie światła przeciwmgłowe dodatkowo naświetlają drogę w warunkach ograniczonej widoczności. Przepisy wymuszają na producentach montaż wyłącznie tylnych świateł przeciwmgielnych, ale w wielu autach standardowo montowane są też przednie (w reflektorach lub w postaci odrębnych lamp umieszczonych np. w zderzaku). O włączeniu świateł przeciwmgielnych informuje paląca się na zielono lub pomarańczowo kontrolka z reflektorem i snopem światła przeciętym falistą linią.

Więcej na temat świateł przeciwmgielnych

Kontrolki świateł
Zielona kontrolka z reguły informuje o włączeniu przednich świateł przeciwmgielnych.
Kontrolki świateł
Pomarańczowa zaś oznacza włączone tylne światło przeciwmgielne.

Kontrolka świateł do jazdy dziennej

Na wstępie powiemy, że włączenie świateł do jazdy dziennej nie musi sygnalizować żadna kontrolka. W wielu samochodach zapalają się one automatycznie po uruchomieniu auta, a kierowca musi jedynie pamiętać o przełączeniu ich na światła mijania (gdy się ściemni lub pogorszą się warunki drogowe). W niektórych autach kierującego w tym zakresie „wyręcza” elektronika (asystent świateł). Jeśli samochód posiada kontrolkę świateł dziennych, przedstawia ona reflektor emitujący światło w formie „rozchodzących się” kropek (początkowo większych i systematycznie malejących).

Więcej na temat świateł do jazdy dziennej

Kontrolki świateł
W większości samochodów światła do jazdy dziennej świecą się nawet w pozycji zerowej przełącznika świateł. Nie musi temu towarzyszyć zapalenie kontrolki.

Kontrolka świateł pozycyjnych

Światła pozycyjne służą do oświetlenia pojazdu podczas zatrzymania nie wynikającego z przepisów ruchu drogowego lub postoju, np. w ciemnym miejscu na poboczu. Światła pozycyjne zawsze zapalają się z przodu i z tyłu, po obydwu stronach nadwozia. Kontrolka tych świateł to dwa odwrócone od siebie reflektory, świecące w obydwie strony. Zazwyczaj ma kolor zielony.

Więcej na temat świateł pozycyjnych

Kontrolki świateł

Kontrolka świateł postojowych

Światła postojowe są podobne do pozycyjnych, z tym że zazwyczaj oświetlają jedynie jedną część auta (z lewej lub prawej strony). W świetle przepisów można ich użyć zamiast świateł pozycyjnych, ale tylko od strony środka jezdni. Nie spotkamy ich we wszystkich samochodach, a nawet jeśli są, to ich włączenie nie zawsze sygnalizuje kontrolka. Ma ona postać zielonej litery P emitującej promienie światła w prawą stronę.

Więcej na temat świateł postojowych

Kontrolki świateł
Kontrolka świateł postojowych wygląda jak umieszczony na manetce symbol z literą P.

Kontrolka kierunkowskazów

Roli kierunkowskazów nie trzeba nikomu tłumaczyć. Są one w każdym samochodzie i za ich pośrednictwem sygnalizujemy zamiar skręcenia w którąś stronę lub wykonania np. manewru na parkingu. Włączenie kierunkowskazów sygnalizują migające zielone strzałki – lewa, gdy włączymy lewy kierunkowskaz, lub prawa, gdy włączymy prawy.

Kontrolki świateł Kontrolki świateł

Kontrolka świateł awaryjnych

Strzałki sygnalizujące kierunkowskazy mogą też migać jednocześnie z obydwu stron – wtedy otrzymujemy informację o włączeniu świateł awaryjnych w aucie. Czasami towarzyszy im migająca czerwona kontrolka z trójkątem – symbolem świateł awaryjnych.

Więcej na temat świateł awaryjnych

Kontrolki świateł

Kontrolka asystenta świateł drogowych

Zapalenie się tej kontrolki (na zielono lub niebiesko) potwierdza włączenie systemu zmieniającego światła drogowe na światła mijania (i odwrotnie).

Kontrolki świateł

Kontrolka adaptacyjnych reflektorów

Wyświetlenie takiej kontrolki informuje o awarii zaawansowanych reflektorów, wyposażonych m.in. w funkcję doświetlania zakrętów.

Kontrolki świateł

Kontrolka systemu regulacji świateł

Świecąca się na pomarańczowo kontrolka z wykrzyknikiem informuje o usterce systemu dynamicznego dostosowania zasięgu świateł do obciążenia i ruchów samochodu.

Kontrolki świateł

Polecamy także:

Spis wszystkich kontrolek w samochodzie

Jak ustawić światła w samochodzie?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji