PoradyPoradyKontrolka SRS - co oznacza? Jak ją wyłączyć?

Kontrolka SRS – co oznacza? Jak ją wyłączyć?

Warto wiedzieć, co oznacza kontrolka SRS. Jeżeli zapali się w naszym aucie, trzeba szybko interweniować, bo życie kierowców i pasażerów w przypadku wypadku może być zagrożone!

SRS to skrót od Supplementary Restraint System. Kryją się za nimi poduszki powietrzne, ich osprzęt oraz układ sterowania airbagami. Nie brakuje osób, które myślą, że system działa tylko podczas wypadku. Nie jest to jednak prawdą. Po każdym przekręceniu zapłonu elektronika testuje poprawność działania kluczowych elementów i poprawność połączeń. Jednym z czynników jest opór w poszczególnych obwodach. Dlatego w nierzetelnie naprawianych autach po wypadkach airbag może zostać zastąpiony opornikiem (rezystorem), a maty wykrywające obecność pasażera zastępuje się emulatorami.

Z tego samego powodu jeżeli dokonujemy jakichkolwiek czynności, które wiążą się z rozłączeniem obwodów elektrycznych poduszek powietrznych (czyli np. demontaż foteli lub kierownicy), należy do robić przy wyłączonym zapłonie oraz po wcześniejszym zdjęciu klemy akumulatora na 30 min. Kluczyk w stacyjce można przekręcić dopiero wtedy, gdy wszystko zostanie podłączone. Jeżeli zrobimy to wcześniej, na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka SRS. Do jej wyłączenia zwykle nie wystarcza tani moduł OBD i aplikacja – trzeba użyć droższego urządzenia serwisowego (np. w przypadku Star Diagnosis do sprawdzenia dlaczego kontrolka SRS pojawiła się w Mercedesie).

Taki też tester jest potrzebny to weryfikacji, jaka awaria spowodowała wyświetlenie ikony SRS. Rzadko jest nimi awaria sterownika systemu, poduszek powietrznych czy czujników zderzeniowych. Znacznie częstsze są zaśniedziałe styki, rozłączone lub przerwane przewody w kostkach połączeniowych z fotelami, które odpowiadają za odpalanie bocznych poduszek powietrznych czy identyfikację obecności pasażera dzięki macie naciskowej, nazywanej też czujnikiem zajęcia fotela (również ten element często ulega awarii). Powodem wyświetlenia kontrolki SRS mogą być defekty napinacza pasa bezpieczeństwa czy pirotechnicznego układu odłączania akumulatora.

Kontrolka SRS Mercedes - co oznacza
Rozbudowana elektronika w Mercedesach jest trudna do diagnostyki. Do sprawdzenia powodu wyświetlenia kontrolki SRS konieczne może być podpięcie samochodu do komputera z oprogramowaniem Star Diagnosis.

Znacznie lepszym pomysłem od wymieniania elementów metodą prób i błędów jest zlecenie diagnostyki i naprawa konkretnego elementu. Tylko w niektórych samochodach kontrolka migająca w określonej sekwencji błysków i przerw umożliwia odczytanie kodu błędu bez dostępu do diagnoskopu.

Jak wspomnieliśmy, układ testuje się po każdym przekręceniu kluczyka. Pojawienie się kontrolki SRS na kilka sekund po włączeniu zapłonu jest prawidłowym objawem i świadczy o sprawności systemu. Jeżeli kontrolka w ogóle się nie zapala, może to świadczyć np. o jej celowym uszkodzeniu w celu zamaskowania niesprawności poduszek powietrznych w używanym aucie.

Samochód z palącą się kontrolką SRS nie przejdzie z pozytywnym wynikiem badania technicznego. W przypadku kolizji lub wypadku nie zapewni też należytej ochrony kierowcy i pasażerom. Na podstawie samej kontrolki SRS nie sposób nawet określić, które z systemów bezpieczeństwa nie zadziałają w prawidłowy sposób.

Warto wiedzieć: Co oznacza kontrolka EPC? Co robić, gdy się pojawi?

Ponieważ skrót SRS dla wielu osób może wydawać się enigmatyczny, a kierowcy nie mają w zwyczaju czytać instrukcji obsługi, w większości nowszych aut został on zastąpiony łatwiejszą do zrozumienia i interpretacji ikoną poduszki powietrznej.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji