NowościAktualnościDziecko jedzie na wakacje? Sprawdź autokar. To proste i szybkie

Dziecko jedzie na wakacje? Sprawdź autokar. To proste i szybkie

Policja tradycyjnie umożliwia rodzicom sprawdzenie stanu technicznego autobusu, którym dzieci pojadą na wakacje. Sprawdź, jak zweryfikować autokar przed wyjazdem.

W okresie wakacyjnym na polskich drogach pojawia się wiele autokarów przewożących dzieci na letni wypoczynek. W tym roku przerwa od szkoły potrwa od soboty 22 czerwca do niedzieli 1 września 2024 roku. Wtedy można spodziewać się wzmożonego ruchu autobusów turystycznych w górach, nad morzem i przy jeziorach. Ze względu na trudne warunki, takie jak wysokie temperatury obciążające układy napędowe pojazdów, priorytetem jest ich wzorowy stan techniczny. Rodzice chcący upewnić się, że autokar przewożący ich dzieci jest w pełni sprawny, mają kilka możliwości weryfikacji. Jak więc sprawdzić autokar przed wakacjami?

Kontrola autokaru przed wycieczką. Jak samemu sprawdzić autobus?

Rodzice mogą samodzielnie zdobyć niezbędne informacje o autokarze, nie wychodząc z domu i bez angażowania dodatkowych osób. Wystarczy znać numer rejestracyjny pojazdu i wpisać go w wyszukiwarce na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl. W kilka chwil, bez żadnych opłat, można sprawdzić, czy autokar ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC oraz poznać jego parametry techniczne. Wiemy jednak, że te informacje mogą nie spełniać wszystkich oczekiwań rodziców, dlatego istnieją również inne metody weryfikacji autokaru.

Kontrola autokaru przez policję. Jak ją zlecić?

Podczas wakacji istnieje możliwość przeprowadzenia kontroli technicznej autokaru przez policję. Funkcjonariusze sprawdzą nie tylko dokumenty pojazdu, ważność badań technicznych i OC oraz niezbędne wyposażenie, ale również trzeźwość kierowcy. Kontrole odbywają się w wyznaczonych miejscach przypisanych do konkretnych jednostek policji. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie policja.pl. Aby zlecić kontrolę stanu technicznego autokaru, należy skontaktować się z odpowiednią komendą i ustalić termin. Policjanci apelują, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę i umówić się na kontrolę z kilkudniowym wyprzedzeniem, co zapewni, że patrol przyjedzie na miejsce i dokładnie sprawdzi autobus przed wyjazdem.

Polecamy także:

Jak przewozić dziecko w samochodzie?

Kiedy w aucie jest potrzebny fotelik dla dziecka?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji