Logitech G29

Jednym z najpoważniejszych mankamentów kierownic G27 i G29 jest sposób pracy dodawanych do niej pedałów, które stawiają ograniczony opór. Można to jednak w tani sposób zmienić.

Kierownice Logitech G27 i G29 należą do najpopularniejszych, o czym przesądziła rozsądna relacja ceny do jakości oraz współpraca z komputerami i konsolami PlayStation 3/4 lub Xbox. Sprzęt, mimo że solidnie wykonany, ma kilka mankamentów. Jednym z nich, który może przeszkadzać osobom z dłuższym stażem za kierownicą jest sposób pracy pedałów – skok i opór przez nie stawiany odbiega od standardów znanych ze sportowych samochodów (zwłaszcza pedału hamulca). Nie jest to problemem, gdy kierownicy zamierzamy używać do rekreacyjnej jazdy po wirtualnych torach czy odcinkach specjalnych.

Logitech G29 - pedały
Zestaw pedałów dołączanych do kierownicy Logitech G29 nie tylko dobrze wygląda, ale może być w prosty sposób modyfikowany. Producent umożliwił m.in. przykręcanie nakładek na pedały w taki sposób, by umożliwić lekkie przesuwanie ich w lewą czy prawą stronę. Na rynku nie brakuje komponentów do modyfikacji siły stawianej przez pedały.

Problem pojawia się, gdy odłączymy wszystkie systemy wsparcia kierowcy (ABS, ESP i inne), a zamierzamy śrubować czasy i walczyć o dziesiąte części sekundy. Wówczas standardowa specyfikacja kierownicy zaczyna utrudniać osiągnięcie wyników, np. utrudniając wyczucie momentu blokowania kół.

Logitech G29 - modyfikacja pedałów
Po otwarciu obudowy ujrzymy stelaże do których przytwierdzone są pedały oraz plastikowe obudowy, w których pracują sprężyny. Do przeprowadzenia modyfikacji wystarczy odkręcenie górnych mocowań osłon sprężyn.

Można to jednak zmienić. W sprzedaży są dostępne gotowe zestawy, które składają się ze sprężyn o zmienionej charakterystyce czy wkładek modyfikujących pracę seryjnych sprężyn. Problem w tym, że nawet kupując te elementy w chińskich serwisach ogłoszeniowych, trzeba przygotować się na wydatki rzędu 40-120 zł (w zależności od rodzaju zestawu).

Sprężyna w Logitech G29
Pianka umieszczona wewnątrz sprężyny poprawia progresję pracy pedału oraz zwiększa jego sztywność. Każdy może dobrać ten element według własnego uznania. Niektórzy wstawiają nawet niewielkie bloczki z gumki do ścierania ołówka.

Warto wiedzieć, że pedały kierownicy Logitech G27 czy G29 można zmodyfikować samodzielnie bez ponoszenia jakichkolwiek wydatków. Wystarczy do tego kawałek pianki poliuretanowej i… korka od szampana czy wina musującego. Operacja jest banalnie prosta. Pierwszym krokiem jest otwarcie obudowy pedałów. Trzeba w tym celu odkręcić nakładki pedałów, a później wykręcić śruby znajdujące się w jej dolnej części (dwie niewidoczne znajdują się pod wysuwaną wstawką, która zabezpiecza platformę przed przesuwaniem się po dywanie – element trzeba wyjąć poprzez delikatne podważenie).

Później małym kluczem imbusowym odkręcamy górne mocowania sprężyn pedałów. Otrzymujemy w ten sposób dostęp do sprężyn. Do ich wnętrza można włożyć przyciętą na rozmiar piankę poliuretanową czy niezbyt twardą gumę, która poprawi progresję działania pedałów. Kto natomiast chciałby zwiększyć siłę stawianą przez pedały, może do górnych punktów ich mocowania włożyć przycięte na rozmiar wkładki z korka.

Logitech G29 - podkładka z korka
Szersza część korka od butelki bardzo dokładnie pasuje do wnętrza obudowy sprężyn. Po odcięciu paska o grubości kilku milimetrów trzeba w jego środku wyciąć otwór – niezbędny z powodu struktur wewnątrz osłony sprężyny. Ustalenie jego średnicy ułatwia plastikowa wkładka – znajduje się wewnątrz obudowy sprężyny hamulca, a do jej wyjęcia wystarczy lekkie podważenie śrubokrętem. Po włożeniu korka ten biały element trzeba włożyć między sprężynę a korek.

Jedynym utrudnieniem jest konieczność przeprowadzenia całej operacji metodą prób i błędów – opór, z jakim będą pracowały pedały, jest uzależniony od sprężystości i ilości użytej pianki oraz grubości korkowych podkładek. Warto przy tym podkreślić, że oba rozwiązania są niezależne od siebie i można zdecydować się tylko na jedno z nich.

Logitech G29 - pokładka z korka
Otwór wewnątrz korkowej podkładki jest niezbędny – wewnątrz obudowy sprężyny znajduje się trzpień mocujący jej plastikową podkładkę.

Co równie ważne, cały proces jest w pełni odwracalny i kto nie będzie zadowolony z efektu, może w prosty sposób powrócić do seryjnego rozwiązania lub zamówić zestaw do modyfikacji.

Redakcja poleca: test kierownicy Logitech G29

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj