Obecność karty ratowniczej w aucie w razie wypadku może nawet uratować życie. Sprawdź, czym jest karta ratownicza i dlaczego warto mieć ją w samochodzie.

Groźny wypadek może spotkać nawet najlepszego kierowcę – nie mamy wpływu na to, jak zachowują się pozostali uczestnicy ruchu drogowego i niefortunny splot zdarzeń może sprawić, że nie unikniemy kolizji. Gdy dojdzie już do zdarzenia, w którym są osoby ranne, sprawne dotarcie do poszkodowanych przez służby ratunkowe jest niezwykle ważne. Czasem uszkodzenia samochodu okazują się na tyle rozległe, że pasażerów nie można wyciągnąć z wnętrza auta bez rozcinania nadwozia.

Zwłaszcza w przypadku współczesnych modeli może okazać się to sporym wyzwaniem – strażacy przygotowując się do cięcia karoserii muszą uwzględnić m.in. obecność poduszek powietrznych, zbiornika paliwa czy przewodów wysokiego napięcia (w autach elektrycznych i hybrydach). Właśnie w takiej sytuacji niezbędna jest karta ratownicza. Pozwala ona skrócić czas akcji ratowniczej nawet o 30%. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że gdy na szali leży ludzkie życie lub zdrowie, każda sekunda jest niezwykle cenna.

Przykładowa karta ratownicza dla samochodu spalinowego

Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja przedstawiająca schemat danego samochodu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa oraz gazowych napinaczy pasów. Oprócz tego, rysunek może ukazywać lokalizację akumulatora, zbiornika paliwa i skrzynki bezpieczników, a w przypadku aut hybrydowych czy elektrycznych także obwodu wysokiego napięcia. Całość wydrukowana jest na kartce papieru w formacie A4.

Przykładowa karta ratownicza dla samochodu elektrycznego

Kartę ratowniczą powinniśmy na stałe wozić ze sobą w samochodzie. Należy ją umieścić za osłoną przeciwsłoneczną od strony kierowcy. O obecności karty na pokładzie auta powinna informować specjalna żółta naklejka zlokalizowana w lewym dolnym rogu przedniej szyby. Dzięki temu przybyłe na miejsce zdarzania służby ratunkowe od razu będą wiedzieć, że karta ratownicza znajduje się w aucie.

Jednym ze sposobów na zdobycie karty ratowniczej jest zgłoszenie chęci jej otrzymania w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Musi być to jednak punkt, który współpracuje w tym zakresie ze Związkiem Dealerów Samochodów lub Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego (instytucje odpowiedzialne za realizację programu w naszym kraju). Wydanie karty wraz z naklejką jest całkowicie bezpłatne.

Producenci przygotowują karty ratownicze nie tylko dla aktualnych modeli, ale także dla starszych aut z lat 90., jak np. Skoda Felicia.

Kartę ratowniczą można także wydrukować samemu – pamiętajmy jednak o zachowaniu formatu A4 oraz o tym, by wydruk był kolorowy i dobrej jakości. Odpowiednie wzory znajdziemy na stronach internetowych producentów aut lub korzystając z portalu www.kartyratownicze.pl. Natomiast nalepkę na szybę można kupić za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj