Znany eksdziennikarz przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Takie przypadki są coraz częstsze, nie tylko wśród dziennikarzy.

Dzieje się tak, bo Polacy coraz chętniej sięgają po alkohol. Pod koniec PRL-u piliśmy 8,5 litra rocznie na głowę. Dziś już prawie 12, a w ciągu kolejnej dekady dojdziemy do 13.

Czytaj takze Toyota Yaris, Renaul Clio, Honda Jazz

Kamil D. nie jest ewenementem ani rekordzistą. Jego 2,6 promila to nic przy wyniku Krzysztofa K., którego w Nowy Rok o 21:05 w Mławie zatrzymał patrol policji. Krzysztof miał 6,3 promila we krwi. Nie jechał nafaszerowanym systemami wspomagającymi BMW X6, tylko najzwyklejszym Oplem Zafirą i nie potrącił żadnego słupka. Wytrenowany w piciu kierowca radzi sobie lepiej niż auto z systemem autonomicznej jazdy na poziomie drugim.

Paradoksalnie, rozwój systemów wspomagania jedynie zachęca do wsiadania za kółko po spożyciu. Prawie jedna trzecia kierowców w Polsce przyznaje, że zdarzyło się im jechać po kieliszku. Póki będą się rozwijać systemy wspomagające jazdę, dopuszczające prowadzenie przez pijanych, będą oni coraz chętniej wsiadać za kierownicę, a policji będzie coraz trudniej ich złapać.

Na ograniczenie picia nie ma co liczyć. Polacy kupują miliard „małpek” rocznie. Po małą wódeczkę codziennie sięgają 3 miliony osób, z czego ponad pół miliona nawet kilka razy. Do picia przygotowujemy już nowe pokolenie, które od dziecka wychowywane jest na reklamach piwa ze zwierzątkami i bohaterami popkultury. Oni na szczęście mają szansę doczekać się już w pełni autonomicznych pojazdów. Będą mogli sobie więc chlać do woli, bez stwarzania zagrożenia dla innych.

Statystyki policyjne dowodzą, że liczba wypadków z udziałem użytkowników będących pod działaniem alkoholu od dekady ładnie spada. Mimo że pijemy dużo, a nawet coraz więcej, i wsiadamy za kierownicę, wypadków nie powodujemy wiele. Skandynawowie, a tym bardziej Amerykanie mogą się schować. Jeśli tylko wyprzedzimy pijących więcej od nas Litwinów, Czechów i Niemców, zostaniemy mistrzami świata, a autonomiczne samochody tylko będą nam pomagać w osiągnięciu tego celu.

Przeczytaj także:

Po jakim czasie można prowadzić po jednym piwie, kieliszku wódki lub lampce wina?
Wirtualny alkomat i dokładny alkomat online – TEST

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here