Znany eksdziennikarz przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. Takie przypadki są coraz częstsze, nie tylko wśród dziennikarzy.

Dzieje się tak, bo Polacy coraz chętniej sięgają po alkohol. Pod koniec PRL-u piliśmy 8,5 litra rocznie na głowę. Dziś już prawie 12, a w ciągu kolejnej dekady dojdziemy do 13.

Kamil D. nie jest ewenementem ani rekordzistą. Jego 2,6 promila to nic przy wyniku Krzysztofa K., którego w Nowy Rok o 21:05 w Mławie zatrzymał patrol policji. Krzysztof miał 6,3 promila we krwi. Nie jechał nafaszerowanym systemami wspomagającymi BMW X6, tylko najzwyklejszym Oplem Zafirą i nie potrącił żadnego słupka. Wytrenowany w piciu kierowca radzi sobie lepiej niż auto z systemem autonomicznej jazdy na poziomie drugim.

Paradoksalnie, rozwój systemów wspomagania jedynie zachęca do wsiadania za kółko po spożyciu. Prawie jedna trzecia kierowców w Polsce przyznaje, że zdarzyło się im jechać po kieliszku. Póki będą się rozwijać systemy wspomagające jazdę, dopuszczające prowadzenie przez pijanych, będą oni coraz chętniej wsiadać za kierownicę, a policji będzie coraz trudniej ich złapać.

Na ograniczenie picia nie ma co liczyć. Polacy kupują miliard „małpek” rocznie. Po małą wódeczkę codziennie sięgają 3 miliony osób, z czego ponad pół miliona nawet kilka razy. Do picia przygotowujemy już nowe pokolenie, które od dziecka wychowywane jest na reklamach piwa ze zwierzątkami i bohaterami popkultury. Oni na szczęście mają szansę doczekać się już w pełni autonomicznych pojazdów. Będą mogli sobie więc chlać do woli, bez stwarzania zagrożenia dla innych.

Statystyki policyjne dowodzą, że liczba wypadków z udziałem użytkowników będących pod działaniem alkoholu od dekady ładnie spada. Mimo że pijemy dużo, a nawet coraz więcej, i wsiadamy za kierownicę, wypadków nie powodujemy wiele. Skandynawowie, a tym bardziej Amerykanie mogą się schować. Jeśli tylko wyprzedzimy pijących więcej od nas Litwinów, Czechów i Niemców, zostaniemy mistrzami świata, a autonomiczne samochody tylko będą nam pomagać w osiągnięciu tego celu.

Przeczytaj także:

Po jakim czasie można prowadzić po jednym piwie, kieliszku wódki lub lampce wina?
Wirtualny alkomat i dokładny alkomat online – TEST

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj