PoradyPoradyJazda na luzie: relikt przeszłości czy oszczędność paliwa? Czy warto jeździć na...

Jazda na luzie: relikt przeszłości czy oszczędność paliwa? Czy warto jeździć na luzie?

Jazda na luzie wciąż posiada licznych zwolenników i praktykuje ją niejeden kierowca. Wielu z nich nie wie, że obecnie jazda na biegu jałowym jest przeważnie odradzana. Dowiedz się dlaczego.

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku jazda na luzie była powszechnie stosowaną techniką, rekomendowaną przez wielu instruktorów. Kierowcy byli uczeni, by z biegu jałowego korzystać jak najczęściej, co miało przynieść wymierne korzyści ekonomiczne w postaci niższego spalania. Wiele osób do dziś korzysta z tej metody i wrzuca na luz podczas hamowania lub jazdy z górki, pozwalając samochodowi toczyć się bez udziału silnika. To nie tylko zbędna, ale wręcz odradzana przez większość mechaników praktyka.

Lepiej jeździć na luzie, czy hamować silnikiem?

Jazda na biegu jałowym miała sens, gdy w większości aut dominowały jednostki wyposażone w gaźniki, spalające paliwo nawet po odpuszczeniu pedału gazu. We współczesnych pojazdach takie zjawisko już nie występuje. Obecnie jedną z najważniejszych zasad ecodrivingu jest hamowanie silnikiem, które nie tylko nie generuje zużycia paliwa, ale jest także znacznie bezpieczniejsze od poruszania się na biegu neutralnym. Technika ta polega na jednoczesnym zwolnieniu gazu i pozostawianiu przekładni na wybranym biegu. Jazda na biegu pozwala zaoszczędzić nawet do 1-2 litrów paliwa na 100 km, jest zatem z pewnością ekonomicznie opłacalna.

Jazda na luzie – czy szkodzi silnikowi?

To jednak nie wszystko, co przemawia za porzuceniem jazdy na luzie – praktyka ta okazuje się wręcz szkodliwa i może powodować szybsze zużycie układu wysprzęglającego. Częste korzystanie ze sprzęgła obniża jego żywotność, więc regularne przerzucanie z biegu na luz dodatkowo przybliża nas do dnia, w którym niezbędna okaże się wymiana. Jazda na biegu jałowym nie pozostaje również bez znaczenia dla układu hamulcowego, eksploatując go znacznie intensywniej niż w sytuacji, gdy hamujemy silnikiem.

Jazda na luzie a bezpieczeństwo

Co więcej, jazda na wrzuconym biegu to także kwestia bezpieczeństwa. Na drodze nietrudno o niespodziewane zagrożenie, które zmusi kierowcę do nagłego przyspieszenia w celu uniknięcia kolizji. Jeśli podróżujemy na luzie, czas reakcji może okazać się zbyt długi. Należy ponadto za każdym razem zwracać uwagę, jaki bieg będzie właściwy dla danej prędkości. Wrzucenie zarówno zbyt niskiego, jak i zbyt wysokiego przełożenia może spowodować dodatkowe niebezpieczeństwo, a u niedoświadczonego kierowcy wywołać nawet panikę i przyczynić się do wypadku.

Polecamy również:

Rozgrzewanie silnika na postoju: czy to dla niego zdrowe?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji