Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: pewnie Golf albo Garbus. Ale czy na pewno? Przekonaj się!

W minionym roku Volkswagen wyprodukował na całym świecie 6,2 miliona samochodów, łącznie ponad 50 modeli. Europejskim bestsellerem niezmiennie od lat pozostaje kompaktowy Golf, który każdego roku jest wybierany przez kilkaset tysięcy mieszkańców Starego Kontynentu. Jednak jest produkt, który koncern z Wolfsburga sprzedaje w milionach sztuk rocznie. O co chodzi?

Najpopularniejszym towarem niemieckiego producenta jest… currywurst, czyli kiełbaska wieprzowa, najczęściej grillowana lub pieczona i podawana z dużą ilością sosu curry. W 2019 r. Volkswagen „wyprodukował” aż 6,8 miliona kiełbas.

Możecie zapytać – no dobrze, ale po co koncern samochodowy zajmuje się produkcją currywurst? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy cofnąć się do lat 30. i początków firmy. Już wtedy Volkswagen zapewniał swoim pracownikom wyżywienie, a od 1973 roku, w ramach cięcia kosztów, niemiecki producent zdecydował, że sam zacznie wytwarzać kiełbasy dla pracowników, w zakładzie obok fabryki w Wolfsburgu. Volkswagenowski currywurst okazał się hitem i jest sprzedawany w kilkunastu krajach.

O tym, jak przebiega proces „produkcji” kiełbasek VW możecie dowiedzieć się z udostępnionego poniżej fragmentu nowego programu Richarda Hammonda, znanego z Top Gear i The Grand Tour. Ale zanim przejdziecie do oglądania filmiku, jeszcze jedna ciekawostka. W myśl niemieckiej maksymy „porządek musi być”, currywurst otrzymał… numer katalogowy – 199 398 500. Oznaczenie jest oczywiście zgodne z systemem katalogowania części zamiennych w Volkswagenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj