Czyszczenie tapicerki

Tapicerka (zwłaszcza skórzana) jest wizytówką samochodu, a poziom czystości – jego właściciela. Wyjaśniamy jak zadbać o stan tapicerki, by wnętrze auta wyglądało jak nowe.

Fotele i kanapa należą do jednych na najszybciej zużywających się elementów samochodu: najczęściej mają bowiem kontakt z ludzkim ciałem i szkodliwą dla nich wodą (np. podczas wsiadania do auta w deszczu). Na stopniowe zużywanie się struktury i tapicerki foteli samochodowych nic nie poradzimy. Istnieją jednak sposoby na utrzymanie ich w najlepszej kondycji przez możliwie najdłuższy czas. Nie musimy w tym celu oddawać samochodu co jakiś czas na profesjonalne czyszczenie i pranie wnętrza – większość prac, przy odrobinie samozaparcia, możemy przeprowadzić sami w domowym zaciszu. I nie musimy wydawać fortuny na potrzebne na środki chemiczne. Nawet najtańsze preparaty dadzą lepszy efekt od wyczyszczenia tapicerki domowymi sposobami, które zresztą nie zawsze służą trwałości tkaniny.

NASZ SKLEP

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób porządnie wyczyścić dwa rodzaje tapicerek samochodowych – materiałową i skórzaną. Przestrzegamy, czego nie robić i podajemy niecodzienne metody na usunięcie zabrudzeń.

Czyszczenie tapicerki materiałowej

Zanim przystąpimy do właściwego czyszczenia tkaniny, całą powierzchnię fotela należy dokładnie odkurzyć, by później nie wcierać zabrudzeń w tapicerkę. W celu uzyskania lepszego efektu można skorzystać z odkurzacza piorącego lub rozcieńczonego środka czyszczącego APC (TENZI APC IN, B-09 (1 litr, 1:50) – SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ). Na fotele bez widocznych większych zabrudzeń nakładamy preparat do czyszczenia tapicerki (koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych) i rozprowadzamy go ruchami zbierającymi, czyli od tyłu do przodu auta. Najlepiej użyć do tego mikrofibry, firanki albo szczotki do ubrań (lepiej zrezygnować z gąbki).

Czyszczenie tapicerki
Dopiero odkurzona i wyprana tapicerka nadaje się do zaimpregnowania. Środek czyszczący rozprowadzamy ruchami zbierającymi, najlepiej przy użyciu szmatki z mikrofibry. Zabrudzenia dobrze zbiera również… zwykła firanka.

Nawet mocne środki czyszczące nie dadzą jednak efektu, gdy mamy do czynienia z silnymi zabrudzeniami foteli np. materiałami budowlanymi albo produktami spożywczymi. W ich usunięciu pomocne mogą się okazać domowe sposoby na wyczyszczenie tapicerki. Warto skorzystać m.in. z:

  • benzyny ekstrakcyjnej (do czyszczenia tekstylnej tapicerki);
  • octu lub sody oczyszczonej (usuwają plamy po wymiotach lub mleku);
  • rolek do ubrań lub taśmy samoprzylepnej (skutecznie usuwają sierść);
  • spirytusu (niwelują ślady po długopisie).

Do czyszczenia tapicerki polecamy: 

PLAK DETAP Środek do czyszczenia tapicerki 750ml (SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ)
Sonax Pianka do czyszczenia tapicerki 400 ml (SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ)

Wyczyszczoną już tapicerkę warto przy okazji zaimpregnować – ochronimy wtedy materiał przed ponownym zabrudzeniem i wydłużymy okres trwałości tkaniny. Przed nałożeniem preparatu impregnującego należy odczekać, aż fotel całkiem wyschnie. Dopiero wtedy nakładamy go równomiernie na całą powierzchnię z odległości ok. 25 cm. Po mniej więcej 30 minutach powinien już wyschnąć.

Czyszczenie tapicerki 12
Zaimpregnowana tapicerka trudniej wchłania wodę: spływa ona po niej w postaci kropli.

Poradnik – jak zadbać o wnętrze swojego auta?

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Prace nad „skórą” także warto rozpocząć od odkurzenia powierzchni fotela i wybrania zabrudzeń także z trudno dostępnych miejsc: przyda się wtedy np. szczoteczka do zębów lub sprężone powietrze. Środki do pielęgnacji skórzanej tapicerki często występują jako „wszystko w jednym”, czyli preparat czyszczący połączony ze środkiem impregnującym. Zestaw kosztuje od kilkudziesięciu do ok. 100 zł. Rozprowadzamy go na szczoteczce z miękkim włosiem (z nałożoną niewielką ilością płynu) energicznymi ruchami kolistymi. Jeśli nasz samochód jest wyposażony w tapicerkę perforowaną lub wentylowaną, warto skorzystać ze środka czyszczącego w piance lub w żelu: wynika to z ryzyka przemoczenia jej dziurkowanej struktury).

Czyszczenie tapicerki
Preparat czyszczący nakładamy nie na tapicerkę, a na szczotkę. Rozprowadzamy go ruchami kolistymi od szwu do szwu.

Następnie zbieramy resztki preparatu czyszczącego wilgotną ściereczką. Pamiętajmy, by skutecznie pozbyć się z niej wody, bowiem „skóra” nie lubi jej nadmiaru. Na każdy fotel/połówkę kanapy warto przeznaczyć osobną ścierkę, ponieważ będziemy wcierać brud z pierwszego fotela w pozostałe miejsca do siedzenia. Skórzaną tapicerkę można jeszcze zakonserwować, ale zanim do tego przystąpimy, dajmy jej wyschnąć. Trwa to ok. 1-2 godzin.

Do czyszczenia tapicerki skórzanej polecamy: 

K2 Preparat do czyszczenia skóry AURON 200ml G420 (SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ)
Mleczko do czyszczenia tapicerki skórzanej 250ml SONAX (SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ)

W kolejnym kroku na suchą powierzchnię nakładamy (ścierką z bawełny lub mikrowłókien) utrwalacz do skóry, chroniącym m.in. przed powstawaniem odbarwień. Finalna część obejmuje nałożenie preparatu konserwującego, koniecznie przy użyciu kolejnej czystej szmatki. Znów czekamy do całkowitego wyschnięcia – dopiero wtedy możemy zająć miejsce na odświeżonym fotelu.

Czyszczenie tapicerki
Nie przesadzajmy z ilością środka konserwującego. Jego nadmiar będzie później widoczny w postaci mało estetycznych, jasnych smug na fotelu.

Zadbaj o „skórę” w prosty sposób!

Czasami usunięcie uporczywych zabrudzeń lub innych niemiłych dla oka defektów skórzanej tapicerki (zagniecenia, pęknięcia) jest prostsze niż nam się wydaje. Ślad po długopisie zniknie, jeśli przyłożymy do niego kawałek taśmy samoprzylepnej. Z kolei wystarczy wziąć z łazienki suszarkę do włosów, by pozbyć się zagnieceń tapicerki powstałych po kontakcie z ciężkimi przedmiotami (później trzeba schłodzić materiał zimnym żelazkiem). Nie musimy się przejmować także niewielkimi przetarciami i ubytkami farby na powierzchni foteli: usuniemy je samodzielnie za pomocą zestawu z farbą tonującą. Zanim podejmiemy się tego wyzwania, przećwiczmy nasze umiejętności na starej torebce lub kurtce. Prace nad zaawansowanymi pęknięciami skóry lepiej powierzyć profesjonalistom.

Czyszczenie tapicerki
Zanim rozpoczniemy wszelkie prace z dowolnym preparatem, sprawdźmy jego działanie w niewidocznym miejscu fotela. Wtedy będziemy mieli pewność, że środek nie uszkodzi tapicerki.

Przeczytaj także:

1 KOMENTARZ

  1. Ja zwyczajnie odkurzam zwykłym odkurzaczem z domu, bo i tak w dom ogarnia mi irobot. Na pranie oddaje raz do roku do specjalistów, oszczędność czasu, a wbrew pozorm w skali roku nie jest to duży koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj