PoradyPoradyJak wymienić wycieraczki w samochodzie? Jak wybrać odpowiednie wycieraczki?

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie? Jak wybrać odpowiednie wycieraczki?

Zużyte wycieraczki nie tylko denerwują, ale i realnie zagrażają bezpieczeństwu podczas jazdy w deszczu. Dowiedz się, jak samodzielnie wymienić wycieraczki samochodowe i jakie wybrać do swojego auta.

Kierowcy zazwyczaj wymieniają wycieraczki dopiero wtedy, gdy zamiast zbierać wodę rozmazują ją po całej szybie, wydając przy tym nieprzyjemne skrzypienie. Zniszczone wycieraczki czasami też przeskakują po szybie lub pozostawiają wyraźne, ograniczające widoczność smugi. Tymczasem sami producenci wycieraczek rekomendują ich wymianę przynajmniej raz w roku, tłumacząc to zalecenie ograniczoną żywotnością gumy, z której wykonano pióro wycieraczki. Nie brakuje jednak elementów (zwłaszcza zakładanych na pierwszy montaż), które zapewniają doskonałą widoczność w deszczu nawet po kilku latach. Nie zmienia to jednak faktu, że wycieraczki powinny podlegać okresowej kontroli od strony użytkownika. Jeśli skrzypią lub nie zbierają dostatecznie wody, nie warto odwlekać w czasie wymiany, zwłaszcza że można wykonać ją samodzielnie, a same wycieraczki kosztują już od kilku złotych za sztukę (najdroższe: kilkadziesiąt złotych).

Jakie wycieraczki wybrać?

Wycieraczki można kupić w niemal każdym miejscu, z którym mamy styczność, poruszając się samochodem. Szeroki wybór zapewniają sklepy motoryzacyjne, portale internetowe i stacje benzynowe, a nawet zwykłe hipermarkety. Wycieraczki samochodowe składają się z ramienia i mocowanego do niego pióra. W zależności od jego rodzaju, wycieraczki dzielimy na:

  • wycieraczki szkieletowe, posiadające metalowy stelaż, do którego zamocowana jest guma zbierająca wodę z szyby (można ją osobno wymienić);
  • wycieraczki hybrydowe, tzw. banany. W nich stelaż wycieraczki jest na stałe połączony z częścią gumową, a całość ma elastyczny kształt.

Zobacz nasz test 10 wycieraczek do samochodu

Po rozpoznaniu rodzaju wycieraczki w naszym aucie należy przystąpić do ich zmierzenia. W niektórych autach oba pióra mają identyczną długość, w innych znacznie się różnią – przeważnie dłuższe jest lewe pióro, oczyszczające powierzchnię szyby przed kierowcą. Gdy już odnotujemy właściwą długość, trzeba przyjrzeć się elementom mocującym. W tym celu najlepiej uprzednio zdemontować wycieraczkę i udać się z nią do sklepu, by wybrać nowy element z odpowiednim mocowaniem. Na szczęście wielu producentów wycieraczek dołącza do zestawu kilka lub nawet kilkanaście adapterów, spośród których jeden powinien pasować do naszego auta. Jeśli mimo wszystko nie czujemy się pewni zakupu nowych wycieraczek, wystarczy w sklepie motoryzacyjnym podać markę i model samochodu, a sprzedający poda nam odpowiedni produkt. Na opakowaniach nowych wycieraczek dołączana jest zresztą lista aut, do których one pasują. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że nie zawsze ma ona pokrycie z rzeczywistością, stąd najpewniejszą opcję stanowi wizyta w sklepie motoryzacyjnym.

Jak wymienić wycieraczki 02
Planując samodzielny zakup wycieraczek można posiłkować się listą umieszczoną z tyłu opakowania z wycieraczkami. Przedtem zmierzmy długość piór wycieraczek.

Jak wymienić wycieraczki w samochodzie?

W celu wymiany wycieraczek należy odgiąć ich ramiona w górę i poszukać miejsca styku pióra z ramieniem. Patrząc od spodu, powinien znajdować się tam niewielki zatrzask. Trzeba go nacisnąć (z wyczuciem) i bez gwałtownych ruchów wysunąć pióro wycieraczki w kierunku dołu ramienia. Następnie z kupionego opakowania wybieramy pasujący adapter i umieszczamy w haku mocującym, na razie nie dociskając go do końca. Nową wycieraczkę montujemy do adaptera i zdecydowanym ruchem przesuwamy w górę ramienia. O prawidłowym zainstalowaniu zapewni nas ciche kliknięcie. Wycieraczka jest gotowa do przyłożenia do szyby.

Jak wymienić wycieraczki 03
Samochody posiadają nawet kilkanaście rodzajów adapterów do montażu wycieraczek. Za pierwszym razem warto kupić uniwersalny zestaw z dołączonymi różnymi adapterami – któryś powinien pasować. W przyszłości można już szukać elementów z konkretnym adapterem.

Wymiana gumy wycieraczki

Jeśli mamy problem z odnalezieniem właściwego adaptera do naszego auta, można pokusić się o wymianę samej gumy pióra wycieraczki. Ta czynność zajmuje jednak więcej czasu i wymaga wprawy. Trzeba m.in. odgiąć metalowe zatrzaski przytrzymujące gumę oraz zdjąć plastikową nasadkę na końcu pióra. Skuteczność zbierania wody przez nowy element gumowy nie zawsze daje pożądany efekt i nie generuje znacznych oszczędności, stąd o tą operację warto się pokusić tylko jeśli mamy wycieraczki o nietypowym uchwycie lub rozmiarze.

Niewidzialna wycieraczka. Jak działa? Ile kosztuje?

Jak wydłużyć trwałość wycieraczek?

Wycieraczki należy okresowo wymieniać, ale przestrzeganie kilku reguł pozwoli nieco wydłużyć ich żywotność. Przede wszystkim unikajmy narażania ich na kontakt z suchą szybą, a zimą nie używajmy ich do usunięcia szronu z szyby i nie próbujmy na siłę oderwać ich od szkła, jeśli przymarzną (wtedy pomóżmy sobie odmrażaczem). Gdy wycieraczki dają już wyraźne oznaki zużycia, wymieńmy je nie tylko dla własnego komfortu i bezpieczeństwa – wysłużone elementy w końcu przyczynią się do zarysowania szyby.

Jak wymienić wycieraczki 01
W przypadku tylnych wycieraczek wymiana pióra nie zawsze pomaga – mogła rozciągnąć się sprężyna odpowiadająca za docisk ramienia do szyby.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

3 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji