PoradyPoradyJak wydłużyć życie auta? Stosuj te 30 trików, a samochód będzie jeździł...

Jak wydłużyć życie auta? Stosuj te 30 trików, a samochód będzie jeździł przez lata

Aby nasz samochód zachowywał sprawność i blask przez długie lata, warto we właściwy sposób dbać o jego różne elementy. Przedstawiamy 30 metod na utrzymanie samochodu w jak najlepszym stanie.

Codzienna eksploatacja samochodu w naturalny sposób wpływa na zużywanie się poszczególnych części auta. Mowa nie tylko o mechanice, ale również elementach narażonych na działanie warunków atmosferycznych, jak np. lakier. Jednak to, w jaki sposób dbamy o samochód i do jakich ważnych zasad stosujemy podczas jego użytkowania, może znacząco wpłynąć na stan i żywotność pojazdu. Poza regularnym serwisem, ważna jest również odpowiednia technika jazdy oraz przeprowadzane raz na jakiś czas zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki tym działaniom zapobiegniemy przedwczesnym awariom i utrzymamy auto w dobrej kondycji na lata.

Oto 30 prostych trików na utrzymanie samochodu w jak najlepszym stanie.

1. Regularnie korzystaj z klimatyzacji

Nieużywana przez długi okres klimatyzacja może spowodować rozszczelnienie układu, a nawet zatarcie się sprężarki. Raz na jakiś czas warto włączyć klimatyzację, co pozwoli rozprowadzić czynnik, nasmarować poszczególne elementy i zapewnić tym samym, że układ utrzyma sprawność na długie lata.

2. Pamiętaj o mocowaniu akumulatora

Niektórzy kierowcy regularnie wyjmujący spod maski akumulator w celu doładowania nie przywiązują należytej wagi do jego ponownego zamocowania. Dzięki specjalnym zaczepom akumulator nie będzie wykonywał drgań ani innych niekontrolowanych ruchów w czasie jazdy. Wbrew pozorom to bardzo ważne – w jego wnętrzu znajdują się delikatne ołowiane płyty, które łatwo mogą ulegać uszkodzeniom.

3. Nie ruszaj gwałtownie przy skręconych kołach

Dynamiczne rozpędzanie się przy skręconych kołach jest niekorzystne dla samochodów, w których wysoki moment obrotowy przekazywany jest na przednią oś. Gwałtowny start w skręcie powoduje, że na przeguby działają zwiększone siły boczne. Może to powodować przyspieszenie zużycia łożysk, a nawet pęknięcie koszyka przegubu.

4. Nie wjeżdżaj na próg zwalniający z wciśniętym hamulcem

Nieraz zdarza się, że zbyt późno zauważamy próg zwalniający lub wyrwę w jezdni. Naturalnym odruchem jest próba szybkiego zredukowania prędkości, aby nie najechać na przeszkodę w pełnym pędzie. Utrzymywanie wciśniętego hamulca podczas najazdu np. na dziurę drastycznie zwiększa jednak siłę działającą na elementy przedniej osi i podwozia. Lepiej w ostatniej chwili odpuścić hamulec, niż hamować do samego końca.

5. Nie przejeżdżaj z rozpędu przez wodę

Obfite opady mogą spowodować, że na jezdni pojawia się ogromna kałuża lub wręcz zalany zostaje fragment trasy. W takiej sytuacji nie należy wjeżdżać w wodę z pełną prędkością – fala spowoduje, że woda przedostanie się do silnika, a to może spowodować poważne awarie, włącznie z uszkodzeniem całej jednostki. Pamiętajmy także, że nigdy nie wiadomo, czy pod taflą nie kryje się duża dziura lub innego rodzaju wybój.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

6. Zadbaj o wyważenie kół

Właściwe wyważenie kół ma ogromny wpływ na komfort jazdy – jego brak często objawia się wyczuwalnymi w samochodzie wibracjami. Co więcej, długa jazda na niewyważonych kołach może spowodować, że znacznie szybciej zużyją się elementy zawieszenia auta, a także bieżnik opon.

7. Stosuj preparat z dodatkiem MOS2

Dodatki do oleju zawierające MOS2 na wiele pozytywnych sposobów wpływają na pracę silnika. Efekty stosowania tego rodzaju preparatów to m.in.: zmniejszenie tarcia o siebie współpracujących elementów metalowych, wyciszenie pracy silnika i podwyższenie trwałości takich części jak wał korbowy czy panewki. Dzięki temu wydłużymy żywotność całej jednostki i utrzymamy ją w dobrym stanie.

8. Nie kręć zbyt długo rozrusznikiem

Jeśli auto z jakiegoś powodu nie chce odpalić, nie warto za długo kręcić rozrusznikiem. Usilne utrzymywanie przekręconej stacyjki licząc, że pojawi się zapłon może szybko spowodować przegrzanie się rozrusznika i w konsekwencji jego uszkodzenie. Nietrudno również o rozładowanie akumulatora. Pomiędzy kolejnymi próbami uruchomienia samochodu należy zachować przynajmniej kilkunastosekundowe odstępy.

9. Monitoruj poziom naładowania akumulatora

Kontrolowanie poziomu naładowania akumulatora jest szczególnie ważne w samochodach nieużytkowanych przez dłuższy okres. Zbyt długo niepracujący akumulator zepsuje się i nie będzie już możliwy do ponownego naładowania. Jeśli auto stoi, warto raz na jakiś czas używać prostownika i dostarczać do baterii niewielkie dawki prądu. Dzięki temu utrzymamy akumulator na dłużej przy życiu.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

10. Unikaj parkowania na wilgotnym gruncie

Regularne parkowanie na nieutwardzonym gruncie, na trawie lub co gorsza w miejscu, gdzie często stoi woda, może przyczynić się do przyspieszonej korozji podwozia i innych elementów znajdujących się pod autem, np. wydechu. Wilgoć okazuje się zabójcza dla wielu elementów samochodu, warto zatem w miarę możliwości zadbać o miejsce parkingowe z prawdziwego zdarzenia.

11. Nie hamuj bezpośrednio w kałużach

Nagłe hamowanie bezpośrednio w kałuży może okazać się fatalne w skutkach dla naszego układu hamulcowego. Mowa o sytuacji, w której na rozgrzane tarcze hamulcowe trafia zimna woda z nawet niewielkiego rozlewiska na jezdni, powodując ich nieodwracalne wygięcie, a nawet pęknięcie. Podobnym uszkodzeniem może skończyć się mycie auta bezpośrednio po odbytej dalekiej podróży, z wciąż mocno rozgrzanymi tarczami.

12. Korzystaj z dodatku do filtrów DPF

Silniki Diesla przemieszczające się jedynie na krótkich dystansach mogą mieć trudności z osiągnięciem wystarczających parametrów do odbycia procesu oczyszczania. Właśnie dlatego na rynku dostępne są preparaty, które swoim działaniem powodują, że w filtrze odkłada się mniej sadzy i procedura czyszczenia potrzebna jest rzadziej. Dodatki do filtrów DPF wlewa się bezpośrednio do baku.

13. Zastosuj folie ochronne na elementy nadwozia

Przezroczyste folie ochronne są niewidoczne na powierzchni auta, a pozwalają zachować w dobrym stanie elementy szczególnie narażone na zarysowania. Mowa tu np. o progach drzwiowych, wgłębieniach za klamkami czy krawędzi otworu bagażnika. Folię należy nałożyć na czystą, odtłuszczoną powierzchnię, dzięki czemu powinna spełniać swoje funkcje przez długi czas.

14. Korzystaj raz na jakiś czas z kluczyka

Wszystkie współczesne auta wyposażane są w centralny zamek, co zwalnia kierowcę z konieczności mechanicznego zamykania i otwierania drzwi poprzez wkładanie grotu kluczyka w otwór. Warto jednak mieć na uwadze, że nieużywany długo mechanizm łatwo może ulec korozji i się zablokować. Jeśli bateria w kluczyku się rozładuje, wówczas dostanie się do samochodu bez np. zbicia szyby może okazać się niemożliwe. To właśnie z tego względu warto raz na jakiś czas otworzyć drzwi kierowcy w tradycyjny sposób. Pozwoli to utrzymać mechanizm zamka w sprawności.

15. Reaguj na niewielkie uszkodzenia lakieru

Niekiedy w wyniku uderzenia o auto drobnego kamienia lub parkingowej „przycierki” miejscowemu uszkodzeniu może ulec powłoka lakiernicza auta. Nawet niewielkiego odprysku lepiej nie ignorować – w takich punktach bardzo łatwo potrafi rozwijać się korozja. W miejscu, gdzie lakier został uszkodzony, najlepiej dokonać prostej zaprawki. Dzięki temu uchronimy samochód przed rozwojem rdzy i koniecznością poważniejszych napraw blacharskich.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

16. Nie trzymaj nogi na sprzęgle

Korzystając z pedału sprzęgła, warto pamiętać, by nie utrzymywać go wciśniętego dłużej, niż jest to potrzebne. Trzymanie nogi na sprzęgle powoduje znacznie szybsze zużywanie się mechanizmu, który może prędzej wymagać wymiany. Sprzęgło należy odpuścić możliwie płynnie i szybko bezpośrednio po zmianie biegu.

17. Pozwól rozgrzać się podzespołom auta

Bezpośrednio po uruchomieniu silnika samochód potrzebuje trochę czasu, by osiągnąć optymalną temperaturę i rozprowadzić olej po wszystkich elementach wymagających smarowania. W tym okresie powinniśmy unikać dynamicznej jazdy i gwałtownego przyspieszania, gdyż może to doprowadzić do szybszego zużywania się podzespołów i większego ryzyka wystąpienia awarii.

18. Raz na jakiś czas użyj auta w trasie

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że okresowe przejechanie się z wyższą prędkością, np. autostradą, może pozytywnie wpłynąć na samochód. Duże tempo jazdy pozwala rozruszać zmienną geometrię w turbosprężarce oraz „przedmuchać” filtr cząstek stałych i katalizator.

19. Nie gaś silnika bezpośrednio po szybkiej jeździe

Gdy zatrzymujemy samochód po długotrwałej, szybkiej jeździe w trasie, warto nie wyłączać od razu silnika, tylko pozwolić mu popracować przez ok. minutę już na postoju. Zasada ta jest szczególnie istotna w przypadku turbodoładowanych jednostek, zarówno diesli, jak i benzynowych. Chwila odczekania przed zgaszeniem zapłonu pozwoli zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatury m.in. w łożyskach turbosprężarki, co mogłoby doprowadzić do zwęglenia oleju, a także schłodzić inne podzespoły.

20. Pozwól hamulcom schłodzić się po długim hamowaniu

Po trwającym długo lub ostrym hamowaniu, jeśli tylko to możliwe, nie należy stawać od razu w miejscu. Rozgrzane nawet do kilkuset stopni Celsjusza hamulce mogą zacząć się palić i bezpowrotnie utracić swoje właściwości. Warto zatem od razu przejechać rozpędem nawet krótki dystans, aby choć trochę schłodzić klocki.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

21. Nie podróżuj na zbyt niskich obrotach

Utrzymywanie odpowiednio niskich obrotów pozwala zauważalnie obniżyć zużycie paliwa auta. Gdy jednak obroty schodzą poniżej optymalnego poziomu, tego rodzaju jazda może negatywnie odbić się na silniku – wszystko dlatego, że generuje to wyższe obciążenia w układzie korbowo-tłokowym. Podczas jazdy ze stałą prędkością warto utrzymywać obroty na poziomie minimum 1500 obr./min. Dzięki temu unikniemy szybszego zużycia wielu podzespołów w silniku, jak np. koło dwumasowe, tłoki czy panewki.

22. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach

Jazda z niewłaściwym ciśnieniem w ogumieniu ma ogromny wpływ na właściwości jezdne samochodu, które ulegają znacznemu pogorszeniu. Problemem będą zarówno za mało, jak i zbyt mocno napompowane opony. Oprócz niepewnego prowadzenia, przyspieszeniu ulegnie zużycie bieżnika. Za małe ciśnienie może również przyczyniać się do wyższego spalania.

23. Unikaj częstej jazdy na rezerwie

Jeśli w naszym samochodzie zapaliła się kontrolka informująca o konieczności udania się na stację paliw i zatankowania, lepiej tego komunikatu nie lekceważyć. Zbyt długa jazda na rezerwie może spowodować, że przez pompę paliwa zostaną zassane znajdujące się na dnie zbiornika nieczystości. Wówczas bardzo łatwo o uszkodzenie tego elementu i narobienia sobie poważnego kłopotu.

24. Regularnie zaciągaj hamulec ręczny

Regularne używanie hamulca postojowego pozwoli utrzymać mechanizm w sprawności. Zaciągając raz na jakiś czas tzw. ręczny zapobiegniemy m.in. zapiekaniu się linki i blokowaniu się hamulca. Co więcej – możemy monitorować, czy działa on prawidłowo i w razie potrzeby zaprowadzić auto do warsztatu. Dzięki temu nagła usterka nie zaskoczy nas, gdy będziemy musieli zatrzymać samochód na pochyłym terenie.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

25. Nie lekceważ ściągania auta na boki

Gdy podczas jazdy nasze auto ewidentnie ściąga w jedną stronę, nie należy tych objawów lekceważyć. Powodów takiego zachowania może być wiele, od niewłaściwego wyważenia kół, do zablokowanych cylinderków hamulcowych po uszkodzenia samej opony. Ściąganie samochodu nie tylko zmniejsza nasze bezpieczeństwo na drodze, ale może również powodować szybsze zużywanie się bieżnika w ogumieniu.

26. Czyść auto z ptasich odchodów

Zawarte w ptasich odchodach związki potrafią działać żrąco na lakier samochodu. Długo nieusuwane mogą pozostawić nieusuwalne ślady na karoserii auta. Jeśli zaparkowaliśmy pod drzewem, a nasz samochód zyskał wiele tego rodzaju zabrudzeń – warto szybko udać się na myjnię lub spróbować ręcznie usunąć odchody wilgotną szmatką.

27. Myjąc auto pamiętaj o ważnych zasadach

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że podczas nieuważnego mycia auta można doprowadzić do nieodwracalnych szkód na nadwoziu. Przykładem jest chociażby utrzymywanie dyszy z wodą pod ciśnieniem zbyt blisko karoserii samochodu – w ten sposób łatwo uszkodzić wierzchnią warstwę lakieru. W trakcie ręcznego mycia nie należy używać również szorstkich gąbek czy szczotek, które z łatwością porysują pojazd.

28. Zadbaj o stan przedniej szyby

W toku eksploatacji auta przednia szyba narażona jest na wiele uszkodzeń powstających od kurzu i piachu. Po wielu odbytych podróżach, może ona posiadać na swojej powierzchni znaczną liczbę zarysowań. Na rynku dostępne są środki oparte na dwutlenku ceru, które pozwolą pozbyć się większość rys zarówno z szyb, jak i reflektorów. Polerując przednią szybę przy ich użyciu zapewnimy sobie lepszą widoczność szczególnie podczas jazdy nocą.

29. Miej w pogotowiu prostownik

Prostownik pozwoli naładować akumulator bez konieczności wyjmowania go spod maski samochodu, a nigdy nie wiadomo, kiedy bateria postanowi odmówić posłuszeństwa. Najlepszym wyborem będzie zakup elektronicznego prostownika, który sam dopasowuje parametry ładowania do akumulatora o danej mocy. Dzięki temu utrzymamy sprawność akumulatora na dłużej.

Triki na utrzymanie auta w dobrym stanie 01

30. Korzystaj z dodatków do skrzyni biegów

Specjalne preparaty dodawane do przekładni sprzyjają płynnej pracy skrzyni biegów oraz pozwalają zapobiec wyciekom. Na rynku dostępne są środki zarówno do przekładni ręcznych, jak i automatycznych. Warto pamiętać, że pomimo zbliżonego efektu działania nie wolno stosować ich zamiennie.

Redakcja poleca:

Jak wydłużyć życie silnika? 10 prostych sposobów

8 sposobów na wydłużenie życia hamulców w samochodzie

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji