Niskie temperatury wymuszają na nas zmianę nawyków związanych z eksploatacją auta. Ekspert Seata radzi, jak korzystać z samochodu hybrydowego zimą.

Z powodu niskich temperatur obniża się skuteczność akumulatorów, co szczególnie odczuwają użytkownicy samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Jednak wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, aby także o tej porze roku móc korzystać z pełni zalet auta hybrydowego i elektrycznego. Poniżej przedstawiamy porady przygotowane przez ekspertów z Seata.

1. Ładuj akumulator, gdy samochód wciąż jest rozgrzany

Zimą zauważalnie maleje zasięg „na prądzie”. Na szczęście auta elektryczne i hybrydy plug-in są obecnie wyposażane w nowoczesne systemy obsługi akumulatora, które zarządzają energią w taki sposób, aby zminimalizować spadek wydajności.

„Zimno może obniżyć wydajność akumulatora, co ma związek z procesami elektrochemicznymi zachodzącymi wewnątrz ogniw litowo-jonowych” – tłumaczy Francesc Sabaté, szef działu rozwoju systemów energetycznych Seata. – „Gdy na zewnątrz utrzymuje się mróz, najlepiej ładować samochód w zamkniętym pomieszczeniu od razu po zakończeniu jazdy, gdy akumulator jest wciąż rozgrzany. Poprawia to efektywność całego procesu” – mówi Sabaté.

W przypadku nowego Seata Leona e-Hybrid wystarczy zaledwie 5 godzin przy użyciu zwykłego gniazdka lub nawet mniej niż 4 godziny (dokładnie: 3 godz. 40 min) przy użyciu Wallboxa, aby w pełni naładować baterię.

2. Ogrzej wnętrze pojazdu przed wyruszeniem w drogę

Trudno wskazać idealną temperaturę do jazdy samochodem – każde warunki wpływają na jego funkcjonowanie w taki czy inny sposób. Jednak warto wiedzieć, że elektryczne podzespoły działają najefektywniej w temperaturze 21,5-22 stopni Celsjusza.

„Jest sposób na to, aby osiągnąć odpowiednie dla hybrydowego układu napędowego warunki bez skracania zasięgu w trybie elektrycznym. Najlepiej na kilka minut przed wyruszeniem w drogę, gdy samochód wciąż pozostaje podłączony do zasilania, uruchomić ogrzewanie lub zdalnie aktywować funkcje podgrzewania siedzenia i kierownicy za pomocą aplikacji SEAT Connect” – radzi Sabaté. – „W ten sposób w chwili, gdy wsiądziesz do pojazdu, we wnętrzu będzie panowała przyjemna temperatura, a akumulator pozostanie w pełni naładowany w momencie rozpoczęcia podróży” – dodaje ekspert.

3. Uruchamiaj samochód w trybie spalinowym

Gdy temperatura za oknem spada mocno poniżej 0 stopni Celsjusza, należy podłączyć zaparkowane auto do zasilania, dzięki czemu będzie można rozgrzać cały samochód oraz akumulator przed odjazdem.

„W trudnych warunkach dzięki sztucznej inteligencji pojazd uruchomi się w trybie spalinowym, co pozwoli w krótkim czasie podnieść temperaturę i zapewnić prawidłową pracę akumulatora” – mówi Sabaté.

Producenci poddają auta hybrydowe i elektryczne bardzo wymagającym testom, dzięki którym kierowcy mają gwarancję prawidłowego działania samochodu przy każdej pogodzie.

4. Jedź płynnie

Kluczem do zmniejszenia zużycia paliwa jest płynna jazda. W przypadku hybryd odpowiedni styl prowadzenia jest tym bardziej wymagany, ponieważ silnik elektryczny dysponuje pełną mocą już od chwili uruchomienia. Jadąc płynnie możemy także uzupełniać energię w akumulatorze za sprawą hamowania odzyskowego, dzięki czemu zwiększa się zasięg auta w trybie elektrycznym.

„Kiedy zdejmujesz nogę z pedału hamulca, energia kinetyczna pozyskana w procesie hamowania jest zamieniana w energię elektryczną, z której korzysta później akumulator” – tłumaczy Sabaté.

Warto też pamiętać o trzech ogólnych radach, jak zadbać o swój samochód zimą:

  • Przed wyruszeniem w drogę sprawdź ciśnienie w oponach i miej ze sobą łańcuchy na wypadek obfitych opadów śniegu.
  • Trzymaj w samochodzie skrobaczkę do szyb, aby w razie potrzeby usunąć lód. Nigdy nie usuwaj go gorącą wodą!
  • Sprawdź poziom płynu chłodniczego, aby zapobiec przegrzaniu się silnika.

Zobacz również:

10 pytań i odpowiedzi na temat aut elektrycznych

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj