PoradyPoradyJak usunąć brzydki zapach i smród we wnętrzu samochodu – 5 sposobów

Jak usunąć brzydki zapach i smród we wnętrzu samochodu – 5 sposobów

Jedno z większych wyzwań, jeśli chodzi o sprzątanie auta – nieprzyjemny zapach, który unosi się miesiącami, albo został po poprzednim właścicielu. Sprawdź, jak się go pozbyć i co zrobić, gdy śmierdzi w samochodzie.

Przyczyn jest wiele: wilgoć, problemy z układem wentylacji/klimatyzacji, palenie papierosów, zwykłe niechlujstwo. Skutek podobny – nazywając rzeczy po imieniu to smród we wnętrzu samochodu, który zniechęca do podróży. Prezentujemy kilka skutecznych sposobów na usuniecie uciążliwego zapachu z kabiny auta. Aby uzyskać skuteczny efekt, najlepiej je ze sobą połączyć.

1

Pierwszy krok – generalne sprzątanie

Walkę ze smrodem w samochodzie najlepiej zacząć od wielkich porządków – począwszy od wyrzucenia wszelkich śmieci przez mycie plastików i szyb aż po pranie tapicerki, wykładziny oraz podsufitki. Najpierw można spróbować zrobić to, co możliwe we własnym zakresie: wyczyścić odpowiednimi preparatami szyby i plastiki (wszystkie, włącznie z panelami słupków), a podsufitkę oraz fotele (a także boczki drzwi) przeprać ręcznie mikrofibrą i środkiem do prania tapicerki (można go rozcieńczyć w ciepłej wodzie). Dywaniki można samodzielnie wyprać w domu gąbką i odkurzyć.

Jeśli to nie pomoże, kolejnym krokiem jest pranie ekstrakcyjne przy użyciu odkurzacza piorącego – nie tylko siedzeń, ale też wykładziny, dywaników oraz wykończenia bagażnika. Jeśli chodzi o czyszczenie podsufitki, lepiej pozostać przy ręcznym praniu mikrofibrą.

2

Jak usunąć brzydki zapach z samochodu – ozonowanie

Zabieg z wykorzystaniem ozonatora neutralizuje drobnoustroje, również te odpowiadające za powstawanie brzydkiego zapachu. To skuteczna metoda, kiedy brzydki zapach przez lat „wsiąknął” w tapicerkę, ale jego bezpośrednia przyczyna została wyeliminowana (np. palący kierowca, rozkładające się jedzenie). Ozonator należy umieścić we wnętrzu samochodu na około 30 min przy włączonej na maksa wentylacji na minimalną temperaturę i zamkniętym obiegu (przy włączonym silniku).

Uwaga! Nie potrzebujemy własnego ozonatora – możemy skorzystać z usługi ozonowania na myjni samochodowej (to wydatek ok. 50-70 zł). Jeśli jednak zamierzamy zainwestować w swój ozonator, lepiej wybrać droższy sprzęt, w cenie od ok. 500 zł; najtańsze ozonatory za ok. 200-300 zł nie są szczególnie skuteczne. W przypadku długotrwale unoszącego się nieprzyjemnego zapachu zabieg ozonowania być może trzeba będzie powtórzyć 2-3 razy.

ozonowanie_wnętrza_brzydki_zapach
Przy zakupie ozonatora nie warto patrzeć wyłącznie na wydajność, ale i na opinie.

Alternatywą dla ozonowania jest wykorzystanie ultradźwięków. Metoda ta na zmianie stanu skupienia płynu odkażającego rozpylonego w kabinie z ciekłego na gazowy, właśnie pod wpływem ultradźwięków. Tak powstaje mgiełka, która wypełnia wnętrze samochodu i dezynfekuje wszelkie powierzchnie. Operacja trwa około 40-60 minut i kosztuje 70-120 zł.

3

Jak usunąć brzydki zapach z samochodu – płyn do płukania ust na wymiociny

Patent przydatny zwłaszcza, gdy w samochodzie przewożono wyjątkowo śmierdzące rzeczy (np. ryby) lub gdy wylała się substancja, która na długo zostawia nieprzyjemną woń (np. mleko, wymiociny). Ściereczką nasączoną płynem do płukania ust możemy przemyć plastiki i przeprać śmierdzącą wykładzinę.

smród_w_samochodzie
Płyn do płukania ust przyda się np. do wyczyszczenia tapicerki lub plastików, na które rozlało się mleko albo wymiociny. „Krytyczne” miejsce na tapicerce można też zasypać żwirkiem dla kota.

4

Jak usunąć brzydki zapach z samochodu – mielona kawa lub soda oczyszczona

Kolejny sposób pochłaniania nieprzyjemnego zapachu, gdy jego bezpośrednia przyczyna została usunięcia. Kawa – w ziarnach lub zmielona – rozsypana w miseczce, w kubku lub w płóciennym woreczku zostawi przyjemną, orzeźwiającą woń i zneutralizuje smród we wnętrzu samochodu. Pojemniki z kawą można umieścić na przykład w boczkach drzwi. W tym celu wystarczy najtańsza kawa do kupienia w dyskontach.

Podobny efekt da rozsypanie w pojemniczkach sody oczyszczonej.

kawa_we_wnętrzu_samochodu
Kawa w ziarnach jest mniej skuteczna, ale ma mniej intensywną woń.

5

Przyczyna brzydkiego zapachu – usterka techniczna/klimatyzacja

Przyczyna brzydkiego zapachu może leżeć leży w usterce technicznej samochodu. Należy pamiętać, że smród/fetor może pochodzić z wilgoci zgromadzonej na przykład w podłodze (cieknąca wentylacja) albo podsufitce (nieszczelny szyberdach), z nieszczelności instalacji gazowej LPG albo układu wydechowego, a nawet od zdechłego zwierzęcia pod maską.

Stosunkowo często jego przyczyną jest zagrzybiona klimatyzacja, która wymaga czyszczenia (jeżeli dostęp do parownika jest dobry, można to zrobić samemu, spryskując go środkiem do czyszczenia klimatyzacji).

Filtr kabinowy umieszczony za schowkiem pasażera
Filtr kabinowy umieszczony za schowkiem pasażera.

Kolejną przyczyną brzydkiego zapachu może być zużyty filtr kabinowy, który też można wymienić samemu – instrukcje zazwyczaj zamieszczone są w internecie (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „marka model wymiana filtra kabinowego”), a sam filtr kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jego wymianę zaleca się co 1-2 lata lub 15-30 tys. km; warto wybrać model z warstwą węgla aktywnego. Przy okazji warto usunąć śmieci i liście z otworów wentylacyjnych w podszybiu (zazwyczaj dostęp uzyskuje się przez podniesienie maski silnika).

Kanały wentylacyjne samochodu można wyczyścić samodzielnie, stosując odpowiedni preparat (np. środek do czyszczenia klimatyzacji Wurth Quick Fresh za 38 zł, Sonax odświeżacz klimatyzacji za 30 zł lub preparat do dezynfekcji klimatyzacji Plak Airclim za 17 zł) – trzeba go ustawić we wnętrzu, najlepiej na podłodze, aktywować rozpylanie i zamknąć drzwi, pozostawiając uruchomiony silnik, nawiew oraz obieg zamknięty. Tu efekt zazwyczaj nie będzie jednak tak skuteczny jak przy odgrzybieniu klimatyzacji oraz ozonowaniu. Poniżej film z instrukcją i sposobem działania takiego preparatu z oferty Liqui Moly:

Ostatecznie, jeśli nie mamy czasu na porządku lub jesteśmy pewni, że smród pochodzi z konkretnego miejsca, na przykład z wykładziny, na której podróżował zwierzak, można skorzystać ze środków neutralizujących/absorbujących zapach typu car odour neutralizer (w cenie od kilkunastu do ponad 50 zł).

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji