Eksploatacja samochodu to niekończące się wydatki, dlatego warto wiedzieć, na jakich czynnościach możemy skutecznie zaoszczędzić. Przedstawiamy 15 sposobów, dzięki którym użytkowanie auta stanie się odczuwalnie tańsze.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z samochodu na co dzień, czy tylko sporadycznie, eksploatacja i utrzymanie go w należytym stanie generuje spore koszty. Zwykłe czynności serwisowe, wymiana zużytych części, zapłata za ubezpieczenie czy nawet regularne wizyty na myjni – wszystko to powoduje, że posiadanie auta może mocno odbić się na naszej kieszeni.

NASZ SKLEP

Do tego dochodzi jeszcze jeden bardzo ważny element, czyli paliwo, bez którego samochód nigdzie nie pojedzie. Utrzymujące się od dłuższego czasu wysokie ceny benzyny i oleju napędowego zmuszają kierowców do szukania dodatkowych oszczędności. Często proste rozwiązania na niższe koszty użytkowania są na wyciągnięcie ręki, jednak nie wszyscy wiedzą, gdzie dokładnie ich szukać. Właśnie dlatego przygotowaliśmy poniższe zestawienie.

Oto 15 sposobów, dzięki którym eksploatacja samochodu będzie zauważalnie tańsza.

1. Samodzielne mycie auta

Automatyczna myjnia to wygodniejsze, ale jednocześnie droższe rozwiązanie – kompleksowy program czyszczenia z myciem podwozia i nabłyszczaniem to koszt ok. 30-40 zł. Zamiast tego warto zabrać auto na myjnię bezdotykową, gdzie przy odrobinie pracy własnoręcznie wyczyścimy nadwozie i wszystkie zakamarki, płacąc za to ok. 10-15 zł. Co więcej, unikniemy wtedy potencjalnego ryzyka zarysowania lub zmatowienia lakieru przez szczotki. Samodzielnie mycie pozwala również na wykrycie ewentualnych ubytków czy uszkodzeń na powłoce lakierniczej.

Myjnia bezdotykowa – jak myć na niej samochód?

2. Zakup zamienników części

Niektóre oryginalne części samochodowe potrafią naprawdę dużo kosztować. Dlatego gdy zajdzie konieczność wymiany jakiegoś elementu, warto poszukać w Internecie zamienników – wiele firm, oprócz produkcji dla koncernów motoryzacyjnych, wytwarza te same części również pod własną marką. Zamienniki jakością dorównują oryginałom, jednak zwykle kosztują znacznie mniej. Należy jednak uważać, by nie zamówić podróbki, której trwałość okaże się bardzo niska.

3. Korzystanie z regenerowanych części

W uzupełnieniu do poprzedniego punktu należy dodać, że nie wszystkie uszkodzone podzespoły trzeba koniecznie wymieniać na nowe. Często o połowę tańszym, a przy tym w pełni skutecznym, rozwiązaniem jest regeneracja, której mogą zostać poddane m.in. turbosprężarki, rozruszniki czy alternatory. Zregenerowane części odzyskują niemal fabryczną trwałość i mogą posłużyć w samochodzie przez kolejne lata.

4. Zakup używanych elementów blacharskich

Niewielka kolizja może przytrafić się każdemu kierowcy, a co za tym idzie może pojawić się konieczność wymiany jakiegoś elementu blacharskiego w aucie. Zamienniki są często wątpliwej jakości, a ponadto konieczne jest jeszcze ich polakierowanie, co generuje dodatkowe koszty. Zamiast tego sugerujemy kupić używaną, ale oryginalną część. Znalezienie błotnika czy maski w dobrym stanie i we właściwym kolorze nie powinno być problemem, zwłaszcza w przypadku popularnych modeli.

5. Serwisowanie auta poza ASO

Serwisowanie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi jest naturalną rzeczą w okresie obowiązywania gwarancji na auto, jednak później może już głównie generować niepotrzebnie wysokie koszty. Dlatego w przypadku starszych samochodów zamiast wizyt ASO, dużo bardziej opłaca się poszukać niezależnego warsztatu z dobrymi opiniami, gdzie jakość usług będzie równie dobra, a ceny usług zauważalnie niższe.

6. Samodzielny serwis

Część prostych czynności obsługowych przy aucie można z powodzeniem wykonać samemu. Przy odrobinie chęci i umiejętności, z wykorzystaniem podstawowych narzędzi, dokonamy wymiany różnego rodzaju filtrów (np. powietrza czy kabinowego), a za pomocą smartfona i czytnika OBD samodzielnie odczytamy i skasujemy kody błędów. Osoby z nieco większym doświadczeniem mogą także spróbować wymienić świece zapłonowe czy klocki hamulcowe.

7. Montaż instalacji LPG

Duży wzrost cen paliw spowodował w ostatnim czasie zwiększenie zainteresowania samochodami z LPG, a wielu kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej do swojego auta. Jeśli regularnie korzystamy z samochodu, tego rodzaju przeróbka może się naprawdę opłacać – tankowanie autogazu mimo podwyżek nadal jest zauważalnie tańsze. Należy jednak mieć przy tym świadomość, że najpierw trzeba ponieść pewne koszty (ok. 3000 zł w przypadku typowego modelu z 4-cylindrowym silnikiem), a zbiornik LPG ogranicza pojemność bagażnika.

Kalkulator opłacalności montażu instalacji LPG

8. Koncentrat płynu do spryskiwaczy

Zwykle najdroższy płyn do spryskiwaczy znajdziemy na stacjach benzynowych, dlatego poza nagłymi przypadkami (np. trasie), znacznie lepiej pójść do supermarketu, gdzie taki sam preparat kupimy nawet o połowę taniej. Jeszcze większe oszczędności przyniesie kupno specjalnego koncentratu. Po rozcieńczeniu go w wodzie uzyskamy letni płyn bardzo dobrze radzący sobie z zabrudzeniami szyby.

9. Zakup tańszego oleju silnikowego

Jeśli szukamy oszczędności w eksploatacji auta, warto zwrócić uwagę także na olej silnikowy. Producenci zazwyczaj polecają produkty określonej marki ze względu na wiążące ich umowy handlowe. Nie ma żadnych przeciwskazań, aby wybrać tańszy olej, pod warunkiem oczywiście, że ma on odpowiednią klasę jakościową i lepkościową. Wówczas może być ze spokojem użytkowany w samochodzie. Najtańszego oleju spełniającego wymagania producenta auta warto poszukać w Internecie.

Najlepsze oleje silnikowe w rankingu Marka Nr 1

10. Zakup żarówek typu life

Żarówki life cechują się zauważalnie wydłużoną żywotnością, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej mocy świecenia. Czas ich pracy wynosi nawet do 1200 godzin, a zatem 2-3 razy dłużej niż standardowych modeli. Jeśli chcemy rzadziej dokonywać wymian żarówek, warto rozważyć ten zakup.

11. Tankowanie na taniej stacji paliw

W obecnej sytuacji różnice między cenami paliw na stacjach należących do dużych koncernów a tymi zlokalizowanymi przy supermarketach nie są już tak wyraźne jak jeszcze na początku roku. Mimo to nadal można nieco zaoszczędzić, tankując na prywatnych stacjach czy przy sklepach wielkopowierzchniowych. Badania UOKiK wskazują, że paliwa w takich punktach spełniają wszystkie niezbędne normy i można je zatem bezpiecznie tankować, choć zdarzają się niechlubne wyjątki. Jeśli blisko nas znajduje się tańsza stacja, to zdecydowanie warto korzystać z jej usług – w perspektywie czasu sporo zaoszczędzimy.

12. Wybór tańszego ubezpieczenia OC

Wielu kierowców z przyzwyczajenia korzysta od lat z usług jednej firmy. Tymczasem przed wykupieniem nowej polisy OC warto sprawdzić oferty konkurencyjnych towarzystw ubezpieczeniowych, bo może się okazać, że w ten sposób zaoszczędzimy rocznie nawet kilkaset złotych. Pamiętajmy, że zakres ochrony w ramach OC i sumy gwarancyjne są ustalone ustawowo, więc różnica w cenie wynika głównie z wysokości prowizji. Inaczej sprawa wygląda w przypadku ubezpieczenia AC, gdzie poszczególne oferty różnią się warunkami.

13. Korzystanie z aplikacji ostrzegających

Wraz z pojawieniem się nowego taryfikatora, mandaty nawet za nieznaczne przekroczenie prędkości mogą okazać się bardzo dotkliwe. Aby ustrzec się przed kontrolą drogową lub fotoradarem, warto korzystać ze specjalnych aplikacji na smartfon, które informują kontrolach prędkości na danym odcinku drogi. Nawet spokojnie jeżdżący kierowcy potrafią czasem nie zauważyć ograniczenia, a dzięki ostrzegaczom mogą uniknąć potencjalnego kosztownego mandatu. Funkcjonalność aplikacji często pozwala również na przesyłanie komunikatów o wypadkach czy korkach.

Google Maps kontra Yanosik i Waze – nasz test

14. Właściwa technika jazdy

Nasz styl jazdy samochodem ma duży wpływ na zużycie paliwa. Dynamiczna jazda, po której i tak zaraz następuje hamowanie np. przed sygnalizacją świetlną zdecydowanie nie sprzyja niskiemu spalaniu. W oszczędnościach pomoże nam stosowanie się do zasad ecodrivingu, w tym np. sprawne przyspieszenie do zadanej prędkości, hamowanie silnikiem oraz obserwacja ruchu ulicznego.

12 skutecznych sposób na niższe zużycie paliwa

15. Zakup energooszczędnych opon

Rodzaj wykorzystywanego w aucie ogumienia ma ogromne znaczenia nie tylko dla bezpieczeństwa na drodze. Decydując się na zakup opon energooszczędnych, możemy również obniżyć o kilka procent zużycie paliwa. Niestety, są one droższe od opon standardowych, więc inwestycja zwróci się dopiero po kilku sezonach. Jeśli nie mieszkamy w rejonach górskich, dobrą alternatywną jest także kupno opon całorocznych, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze na wizytach u wulkanizatora.

Przeczytaj także:

Jak wydłużyć życie auta? 30 prostych trików

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj