Wysokie ceny paliw sprawiają, że wielu kierowców szuka sposobów, jak obniżyć spalanie w swoim samochodzie. Oto 7 wskazówek przygotowanych przez eksperta Seata.

Ze względu na wysokie ceny paliw kierowcy szukają sposobów, aby obniżyć koszty eksploatacji swojego auta. Na początek warto zacząć od zmiany stylu jazdy. To nic nie kosztuje, a może przynieść wymierne korzyści – według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) efektywna jazda może zaowocować zmniejszeniem spalania nawet o 6-12%. Poniżej przedstawiamy zaproponowane przez eksperta Seata rozwiązania, które pomogą w oszczędnościach.

1. Jedź płynnie

Gwałtowne przyspieszanie oraz nagłe hamowanie, które wymaga ponownego nabierania prędkości, przyczyniają się do zwiększenia zużycia paliwa. Aby temu zapobiec, pozostań na niskich biegach tylko przez pierwszych kilka sekund jazdy. W miarę możliwości korzystaj z wysokich biegów, w czym mogą pomóc instrukcje wskaźnika zmiany biegów (GSI), które sugerują kierowcy optymalny moment zmiany przełożenia.

„Dla oszczędności zużycia paliwa kluczowa jest płynna jazda. Większe prędkości obrotowe oznaczają większe zużycie paliwa. Optymalny moment zmiany biegów powinien nastąpić przed przekroczeniem 2500 obr./min.” – wyjaśnia Angel Suarez, inżynier z Centrum Technicznego Seata.

2. Wyłącz silnik na dłuższym postoju

Pracujący na postoju silnik zużywa paliwo (ok. 1 litra na godzinę) oraz emituje spaliny. W nowszych modelach znajdziemy układ start-stop, który automatycznie gasi silnik po zatrzymaniu się np. na światłach.

„Aby zautomatyzować ten proces, cała gama modeli Seata została wyposażona w system Start&Stop, który domyślnie wyłącza silnik podczas dłuższego postoju” – zauważa Suarez.

3. Utrzymuj stałą prędkość jazdy

Każda zmiana prędkości ma wpływ na poziom zużycia paliwa, dlatego zalecane jest utrzymywanie stałego tempa jazdy, jeśli tylko pozwalają na to natężenie ruchu i jakość drogi, którą się poruszamy. W dostosowaniu prędkości do warunków pomaga system Adaptive Cruise Control (ACC), który jest dostępny we wszystkich modelach Seata.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przedstawiła swoje rekomendacje, w których proponuje, aby ograniczyć dozwoloną prędkość na autostradach o co najmniej 10 km/h. Udowodniono, że zwolnienie do 110 km/h na autostradzie pomoże obniżyć zużycie paliwa nawet o 11%.

4. Hamuj silnikiem

Jeśli warunki na to pozwalają, warto zatrzymywać się w miarę ostrożnie, najpierw zdejmując nogę z pedału gazu, aby wykorzystać przeciwciśnienie, jakie skrzynia biegów wywiera na silnik, a dopiero w końcowej fazie wcisnąć pedał hamulca. W ten sposób samochód stopniowo wytraca prędkość, a zużycie paliwa spada. W tym celu konieczne jest odpowiednie przewidywanie sytuacji na drodze i utrzymywanie bezpiecznej odległości od pojazdów przed nami.

„Często spotykamy ludzi, którzy podczas zjazdu ze wzniesienia wrzucają na luz. To błąd, ponieważ w tym momencie silnik jest odłączony od skrzyni biegów i zwiększa się zużycie paliwa” – mówi inżynier. – „Właściwym podejściem jest hamowanie silnikiem, czyli przy włączonym biegu podnosimy nogę z pedału gazu, co eliminuje zużycie paliwa” – dodaje Suarez.

5. Korzystasz z klimatyzacji czy opuszczasz okna?

Klimatyzacja jest jednym z tych elementów wyposażenia, które w największym stopniu wpływają na zużycie paliwa – według IEA wskaźnik ten wynosi 4-10%. Z kolei opuszczanie szyb przy średnich i wysokich prędkościach gwałtownie podnosi opór powietrza. Powietrze dostaje się wtedy do samochodu i generuje opór aerodynamiczny, który zmniejsza prędkość auta i zwiększa obciążenie silnika.

„Funkcja AUTO w ustawieniach klimatyzacji sprawia, że sprężarka działała w najbardziej wydajny sposób i osiąga pożądaną temperaturę bez szkody dla zużycia paliwa. Przy prędkości powyżej 80 km/h, gdy aerodynamika odgrywa ważną rolę, należy zawsze zamykać okna w pojeździe” – radzi Suarez.

6. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

Według IEA regularne sprawdzanie ciśnienia powietrza w oponach pozwala zmniejszyć spalanie o co najmniej 1,5%. Jest to szczególnie istotne podczas dalszych, wakacyjnych wyjazdów, gdy podróżujemy z całą rodziną i bagażami. Wówczas znaczenie ma nie tylko prawidłowe rozłożenie ładunku w bagażniku, ale także właściwe ciśnienie w oponach, dopasowane do obciążenia. Pamiętajmy przy tym, że sam bagaż również przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa.

7. Zaplanuj trasę odpowiednio wcześnie

Odpowiednio zaplanowana trasa ma bardzo duże znaczenie w kwestii oszczędności. Nieprzewidziane postoje, pomylenie drogi czy przegapienie właściwego zjazdu z autostrady mogą niepotrzebnie wydłużyć podróż, a co za tym idzie, zwiększyć zużycie paliwa.

„Lepiej zaplanować trasę wcześniej i wybrać na podróż takie pory dnia, w których ruch jest najmniejszy. Warto też tak zorganizować podróż, by podczas jednego przejazdu załatwić jak najwięcej spraw” – podsumowuje ekspert Seata.

Zobacz również:

15 sposobów na tańszą eksploatację auta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj