Zmęczenie za kierownicą

Zmęczenie to zmora wielu zawodowych kierowców. Jakimi legalnymi środkami można poprawić koncentrację i zniwelować odczucie zasypiania za kierownicą? Jak nie zasnąć podczas jazdy? Co zrobić żeby nie zasnąć? Oto zestawienie preparatów wspomagających kierowcę.

Wielogodzinna jazda samochodem w końcu objawia się mocnym zmęczeniem organizmu. Kierowcy mogą co prawda z tym walczyć, ale będzie to działanie tylko doraźne. Jak nie zasnąć podczas jazdy?

Co zrobić żeby nie zasnąć?

Po spożyciu napoju energetycznego lub nawet kawy organizm się pobudzi, ale tylko na krótkotrwały okres. Warto o tym pamiętać i w miarę potrzeby jak najszybciej wypocząć. „Wspomagaczy” nie powinno się stosować na co dzień. One również uzależniają, co może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia. Organizm z czasem przyzwyczai się do określonych dawek i jego pobudzenie będzie wymagało ich zwiększenia. Na szczęście są też bezpieczne środki o stosowaniu długofalowym, które korzystnie wpłyną na kondycję umysłową. Oto wybrane „wspomagacze”, którymi można się posłużyć podczas dalekich podróży.

Kawa
Kawa

Kawa
Cena: 4-8 zł

Zaletą najzwyklejszej kawy ze stacji jest przyjemność spożywania połączona ze skutecznym oddziaływaniem na zmęczenie. W kawie znajdziemy też substancje osłabiające działanie zawartej w niej kofeiny, dlatego kierowca dostanie tylko chwilowego „kopa”.

Napój energetyczny

Napój energetyczny
Napój energetyczny

Cena: 3-8 zł

Popularne „energetyki” zawierają cukry, taurynę, kofeinę i substancje witaminowo-mineralne. Podobnie jak kawa, działają dość krótko, a podtrzymanie wymaga dopijania kolejnych porcji. To nie tylko niezdrowe, ale i kosztowne.

 

Kofeina bezwodna
Kofeina bezwodna

Kofeina bezwodna – tabletki lub shoty
Cena za opakowanie/porcję: 25 zł/0,25 zł

Opakowanie kofeiny w tabletkach kosztuje 25 zł, zatem jest tańszym wyjściem niż popijanie „energetyków”. Środek jest w czystej formie, dlatego działa znacznie dłużej. Aby tabletka się wchłonęła musi minąć ok. pół godziny. Shot zadziała znacznie szybciej.

 

Guarana
Guarana

Guarana – tabletki lub shoty
Cena za opakowanie/porcję: 25 zł/0,25 zł

Z guarany pozyskuje się kofeinę. Jest jednak inna pod względem chemicznym od tej występującej w kawie. Działa łagodniej i dłużej, bez nagłych skoków i spadków koncentracji. Przez to jest zdrowsza dla ludzkiego ogranizmu.

Żeń-szeń
Żeń-szeń

Żeń szeń
Cena za opakowanie/porcję: 25 zł/0,41 zł

Ten preparat ziołowy ma długofalowe zastosowanie i korzystnie wpływa na dobre samopoczucie, poprawia koncentrację i obniża skłonność do drzemek. Może być stosowany również przez osoby starsze. Jego działanie wspomaga połączenie z kofeiną.

 

Ginkgo Biloba
Ginkgo Biloba

Ginkgo Biloba
Cena za opakowanie/porcję: 35 zł/0,70 zł

Inaczej tą roślinę nazywa się Miłorząb Japoński. Podobnie jak żeń szeń wymaga długotrwałego stosowania i równie korzystnie wpływa na organizm.

 

Shot energetyczny
Shot energetyczny

Shoty energetyczne
Cena za opakowanie/porcję: 5-8 zł/2,5-8 zł

Najsilniejsze w działaniu środki, dlatego też kierowcy powinni podchodzić do nich z rezerwą. Zawierają m.in. beta-alaninę, tyrozynę, glicynę i tryptofan i działają na układ nerwowy lub krwionośny (albo na oba). Co prawda pobudzają organizm, ale może dojść do tego np. utrudnienie skupienia uwagi na drodze.

Oceń ten wpis
[Głosów: 0 Średnia: 0]